w

Żywa ściółka na zimę – rośliny poplonowe do ogrodów przydomowych

Pod koniec sezonu wegetacyjnego większość ogrodników usuwa wszystkie zamierające pędy roślin warzywnych.

Na ogół umieszczane są w pryzmie kompostu gdzie tworzą bogaty w składniki odżywcze kompost na następny rok.

Zimą grządki pozostają puste, z wyjątkiem niektórych odpornych chwastów, które tolerują chłodniejszą aurę.

Rabaty bylinowe i krzewy okrywamy ściółką, aby chronić korzenie roślin i glebę. Ale grządki warzywne zazwyczaj pozostawia się same sobie, gdzie są narażone na deszcz, wiatr i mróz, które wyjaławiają i wywiewają ziemię z ułożonych grządek.

Aby temu zapobiec warto zasiać na glebie międzyplon.

Jakie są zalety upraw poplonowych?

Rośliny te nie są przeznaczone do zbioru. Zamiast tego chronią powierzchnię gleby jak żywa ściółka. Rośliny okrywowe zatrzymują wzrost chwastów i chronią powierzchnię gleby przed erozją. Zmniejszają parowanie wody oraz wzbogacają i użyźniają glebę.

Jak działa roślina poplonowa?

Rośliny poplonowe wysiewa się późnym latem lub wczesną jesienią, w zależności od regionu i pogody. Poplon szybko kiełkuje, daje dużo młodych roślin, które przykrywają grządkę i zapobiegają przedostawaniu się nasion chwastów na powierzchnię.

Na obszarach z ciężką glebą gliniastą głębokie korzenie niektórych roślin okrywowych pomagają rozluźnić podłoże, dzięki czemu jest one bardziej przygotowane dla nasadzeń wiosennych.

Rośliny okrywowe można wysiewać o każdej porze roku po zbiorze na danym terenie, ale dla upraw przydomowych sens ma jedynie ochrona zimowa.

Rodzaje roślin poplonowych

Większość roślin poplonowych to rośliny strączkowe lub zboża. Są to odmiany lubiące chłodną pogodę, takie jak roczna koniczyna, groszek ozimy. Rzodkiew można również stosować, jeśli jest ciasno wysiana. Rzodkiew szybko kiełkuje i szybko rośnie przeżywając lekkie przymrozki i wczesne opady śniegu.

Inne popularne rośliny poplonowe to łubin wąskolistny, wyka, gorczyca, rzepak. Także sprawdzi się tutaj facelia, peluszka, seradela, gryka oraz bobik.

Jak stosować rośliny poplonowe

Wszystkie rośliny poplonowe sieje się gęsto, aby w momencie kiełkowania dobrze pokrywały glebę i spowalniały erozję. Uprawy nie zbieramy, gdy rośliny obumierają, ponieważ nadal chronią powierzchnię gleby w zimie. Wiosną już obumarłe rośliny utrzymują powierzchnię przykrytą i chronioną do momentu sadzenia roślin. Na tym etapie uprawę poplonowa zakopujemy w ziemi przy przekopywaniu grządek.

To wzbogaca glebę w materię organiczną w miarę rozkładu części nadziemnej rośliny i korzeni.