Najczęstsze błędy w uprawie gwiazdy betlejemskiej

Wilczomlecz nadobny, wilczomlecz piękny, poinsecja nadobna, poinsecja, gwiazda betlejemska (Euphorbia pulcherrima) pochodzi z Meksyku i Gwatemali.

Odkryta w latach 20. XIX wieku i przewieziona do Stanów Zjednoczonych, stała się popularną rośliną ozdobną.

Spopularyzowana została w połowie XX wieku, gdy wyhodowano odmiany dobrze znoszące warunki panujące w mieszkaniach strefy umiarkowanej.

Poinsecje pięknie prezentują się na Boże Narodzenie. Ale jak utrzymać świąteczną roślinę przy życiu i jak dbać o nią przez cały rok?

Jak dbać o poinsecję?

Poinsecje są stosunkowo łatwe do utrzymania w dobrym stanie przez dwa lub trzy miesiące, a potem nagle ją tracimy. Dzieje się tak wtedy, gdy nie wiemy jak o nią dbać.

Na szczęście przy odrobinie wiedzy i umiejętności można również utrzymać tę świąteczną roślinę przez kolejne lata i cieszyć się jej kwitnieniem co roku.

Oto jak dbać o swoją poinsecję.

Prawdziwe kwiaty poinsecji są małe, zielonkawo-żółte i zebrane razem w środku rozety jaskrawo kolorowych przylistków.

Te efektowne, przypominające liście przylistki są w kolorze czerwonym, odcieniach łososiowego różu lub kremowej bieli, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Jak sprawić by poinsecja ponownie zakwitła?

Aby przywrócić zdrowym zielonym roślinom ich oryginalny, efektowny kolor na Boże Narodzenie, musisz trzymać je w całkowitej ciemności przez 14 godzin każdego dnia przez okres do ośmiu tygodni, aby oszukać je, by pomyślały, że zima nadeszła wcześnie.

Rozpocznij proces wczesną jesienią i miej świadomość, że nawet światło nocne lub blask lampy ulicznej mogą zakłócić proces transformacji.

W ciągu dnia rośliny potrzebują jasnego światła i będą dobrze się rozwijać przez całą zimę, jeśli będą trzymane na ciepłym parapecie.

Unikaj umieszczania ich w pobliżu okien oszklonych matowym szkłem, ponieważ mogą one zwiększać ilość światła słonecznego i przypalać liście, prowadząc do brązowych plam.

Ważne jest również, aby w nocy zdejmować rośliny z parapetów.

Jeśli poinsecje zostaną uwięzione za zasłonami, mogą zostać oszronione.

Liście zwijające się i opadające zwykle oznaczają, że cierpią na niskie temperatury lub nagłe przeciągi.

Jak ciąć poinsecję

Poinsecje w naturze wyrastają na wysokie krzewy i aby przekształcić je w zwarte rośliny doniczkowe, hodowcy traktują je hormonami karłowatymi.

Z czasem hormony są wypłukiwane z ziemi, więc konieczne będzie przycinanie, aby ograniczyć ich wzrost, odświeżyć i zagęścić roślinę.

Liście naturalnie opadną w okolicach marca, kiedy to możesz zmienić kształt rośliny i przyciąć rozłożyste gałązki do około 10 cm nad 2-3 oczkiem, licząc od dołu, co powinno się wiązać z jednoczesnym przesadzeniem rośliny do większej doniczki.

Należy pamiętać, że poinsecja po przecięciu lub uszkodzeniu wydziela toksyczny, lepki, mleczny sok, dlatego należy smarować rany białą wazeliną, aby nie „wykrwawiły się” na śmierć.

Zdrowa roślina ponownie wypuści liście kilka miesięcy później, więc utrzymuj glebę w miarę suchą, a roślinę ciepłą, aż pojawi się nowy wzrost.

Jak podlewać poinsecje?

Roślina szybko marnieje w przypadku nadmiernego podlewania, które powoduje żółknięcie liści i odpadanie.

Połączenie wysokich temperatur i suchego powietrza może mieć podobny efekt, więc aby pomóc im przetrwać w centralnie ogrzewanych pomieszczeniach, ustaw rośliny na tacy z wilgotnych kamyków, aby zapewnić im chłód.

Daj zmęczonym, przezimowanym roślinom zastrzyk energii wiosną, karmiąc je co dwa tygodnie płynnym nawozem o połowie mocy, a następnie zwiększaj dawkę do każdego tygodnia, kiedy wzrost jest w pełnym rozkwicie w okresie letnim.

Szkodniki, które atakują poinsecje

Zadbane i zdrowe rośliny są mniej podatne na szkodniki i choroby, ale zawsze warto mieć oczy szeroko otwarte na objawy, ponieważ szkodniki można łatwo „zaimportować” z zainfekowanych roślin, które kupujesz, aby dodać je do swojej kolekcji.

Wspólne dla poinsecji są przędziorki czerwone, które poprzez ssanie soku rośliny powodują, że liście stają się blade i nakrapiane na czerwono. Jeśli rośliny są pokryte gęsto drobnymi szkodnikami, jedynym rozwiązaniem jest wyrzucenie ich do kosza na śmieci.

Jeśli znajdziesz wełniste szkodniki przywierające do liści i łodyg roślin, możesz próbować usunąć je za pomocą wacika nasączonego denaturatem – te szkodniki wysysające soki to mączniaki, które powodują blednięcie i marszczenie się liści.

Po cięciu i wykiełkowaniu sterczące przylistki zaczną nabierać koloru w ciągu kilku tygodni, gdy zostaną poddane kuracji „krótkiego dnia” i będą gotowe, aby wypełnić dom świąteczną radością.

Źródło: goodhousekeeping.com, Miniatura wpisu: freepik.com

Doświadczony lekarz: jod jest potężną bronią przeciwko infekcjom wirusowym

Rodzynki + woda = wdzięczna wątroba. Dzięki temu lekarstwu pozbyłam się chronicznego zmęczenia, obrzęku i problemów ze skórą!