w

Gwiazda betlejemska – jak utrzymać świąteczną roślinę przy życiu przez cały rok?

Wilczomlecz nadobny, wilczomlecz piękny, poinsecja nadobna, poinsecja, gwiazda betlejemska (Euphorbia pulcherrima) pochodzi z Meksyku i Gwatemali.

Została odkryta w latach 20. XIX wieku i przewieziona do Stanów Zjednoczonych, gdzie stała się popularną rośliną ozdobną.

Spopularyzowana została w połowie XX wieku, gdy wyhodowano odmiany dobrze znoszące warunki panujące w mieszkaniach strefy umiarkowanej.

Poinsecje pięknie prezentują się na Boże Narodzenie. Ale jak utrzymać świąteczną roślinę przy życiu i jak dbać o nią przez cały rok?

Jak dbać o poinsecję?

Poinsecja jest stosunkowo łatwa do utrzymania w dobrym stanie przez dwa lub trzy miesiące, a potem nagle ją tracimy. Dzieje się tak wtedy, gdy nie wiemy jak prawidłowo o nią dbać.

A przy odrobinie wiedzy i umiejętności można utrzymać tę świąteczną roślinę przez kolejne lata i cieszyć się jej kwitnieniem co roku.

Trzeba wiedzieć jak roślinę podlewać, nawozić, przycinać, radzić sobie ze szkodnikami i co zrobić aby skłonić ją do kwitnienia w przyszłym roku.

Jak dbać o poinsencję po zakupie

W ciągu dnia roślina potrzebuje jasnego światła i będzie dobrze się rozwijać przez całą zimę na parapecie lub postawiona w pobliżu okna.

Nie powinna jednak zostać uwięziona za zasłonami, ponieważ może zostać oszroniona.

Gwiazda Betlejemska nie znosi zbyt niskich temperatur i nagłych zmian temperatury. Przeciągi także mogą sprawić, że liście zaczną się zwijać, a następnie opadać.

Połączenie wysokich temperatur i suchego powietrza może dać podobny efekt, więc aby pomóc jej przetrwać w centralnie ogrzewanych pomieszczeniach, ustaw roślinę na tacy z wilgotnych kamyków, aby zapewnić jej chłód.

Jak podlewać poinsecje?

Roślina nie lubi przesuszenia, ale jeszcze szybciej zmarnieje w przypadku nadmiernego podlewania, które powoduje natychmiastowe żółknięcie liści i odpadanie.

Najlepiej podlewać ją co drugi dzień niewielką ilością wody. Ziemia w doniczce powinna być lekko wilgotna, nigdy mokra.

Daj zmęczonej, przezimowanej roślinie zastrzyk energii wiosną, karmiąc ją co dwa tygodnie płynnym nawozem w połowie dawki, a następnie zwiększaj stopniowo dawkę co tydzień, aż do pełnego wzrostu w okresie letnim.

Jak przycinać poinsecję

Poinsecje w naturze wyrastają na wysokie krzewy i aby przekształcić je w zwarte rośliny doniczkowe, hodowcy traktują je hormonami karłowatymi.

Z czasem hormony są wypłukiwane z ziemi, więc konieczne będzie przycinanie, aby ograniczyć wzrost, odświeżyć i zagęścić roślinę.

Liście naturalnie opadną w okolicach marca, kiedy to możesz zmienić kształt rośliny i przyciąć rozłożyste gałązki do około 10 cm nad 2-3 oczkiem, licząc od dołu, co powinno się wiązać z jednoczesnym przesadzeniem rośliny do większej doniczki.

Należy pamiętać, że poinsecja po przycięciu lub uszkodzeniu wydziela toksyczny, lepki, mleczny sok, dlatego należy smarować rany białą wazeliną, aby nie „wykrwawiły się” na śmierć.

Zdrowa roślina ponownie wypuści liście kilka miesięcy później, więc utrzymuj glebę w miarę suchą i ciepłą, aż pojawi się nowy wzrost.

Szkodniki, które atakują poinsecje

Zadbane i zdrowe rośliny są mniej podatne na szkodniki i choroby, ale zawsze warto mieć oczy szeroko otwarte na objawy, ponieważ szkodniki można łatwo „zaimportować” z zainfekowanych roślin.

Wspólne dla poinsecji są przędziorki czerwone, które poprzez ssanie soku rośliny powodują, że liście stają się blade i nakrapiane na czerwono. Jeśli roślina jest gęsto pokryta drobnymi szkodnikami, jedynym rozwiązaniem jest wyrzucenie jej do kosza.

Jeśli znajdziesz wełniste szkodniki przywierające do liści i łodyg roślin, możesz próbować usunąć je za pomocą wacika nasączonego denaturatem – te szkodniki wysysające soki powodują blednięcie i marszczenie się liści.

Po cięciu i wykiełkowaniu sterczące przylistki zaczną nabierać koloru w ciągu kilku tygodni.

Jak sprawić by poinsecja ponownie zakwitła?

Prawdziwe kwiaty poinsecji są małe, zielonkawo-żółte i zebrane razem w środku rozety jaskrawo kolorowych przylistków.Prawdziwe kwiaty poinsecji są małe, zielonkawo-żółte i zebrane razem w środku rozety jaskrawo kolorowych przylistków.

Te efektowne, przypominające liście przylistki są w kolorze czerwonym, odcieniach łososiowego różu lub kremowej bieli, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Aby przywrócić zdrowym zielonym roślinom ich oryginalny, efektowny kolor na Boże Narodzenie, musisz trzymać je w całkowitej ciemności przez 14 godzin każdego dnia przez okres do ośmiu tygodni, aby oszukać je, by pomyślały, że zima nadeszła wcześnie.

Rozpocznij proces wczesną jesienią i miej świadomość, że nawet światło nocne lub blask lampy ulicznej mogą zakłócić proces transformacji.

Gdy zostaną poddane kuracji „krótkiego dnia” będą gotowe, aby ponownie wypełnić dom świąteczną radością.

Źródło: goodhousekeeping.com, Miniatura wpisu: freepik.com