W Polsce spotkamy go na polach, łąkach lub nad brzegiem zbiorników wodnych.
W tłumaczeniu z łaciny Tussilago jest pogromcą kaszlu.
W lutym podbiał wytwarza łodygę składającą się z pojedynczej szypułki z licznymi czerwonawymi wypustkami i białawymi włoskami, która zakwita złożonym, żółtym kwiatem. Liście rozwijają się od dołu później, gdy pędy z kwiatami przekwitną.
Te dwie części rośliny, z których obie są wykorzystywane w medycynie, są zbierane osobno i zwykle sprzedawane osobno.
Korzeń jest rozłożysty, mały i biały, był również używany w tradycyjnej medycynie.
Zbiór
Zbiera się ręcznie młode, ale dobrze rozwinięte już liście, wolne od plam, bez ogonka i suszy na powietrzu w cieniu.
Rozkwitające koszyczki podbiału bez szypułek suszy się możliwie szybko w temp. do 40 °C w suszarni.
Lecznicze właściwości podbiału
Podbiał działa wykrztuśnie, przywracając aktywność rzęskowego nabłonka tchawicy i oskrzeli, ma wyraźne działanie przeciwzapalne, zmiękczające. Efekt napotny sprawia, że jest niezastąpiony przy gorączce i przeziębieniach.
Częściej podbiał zalecany jest w leczeniu kaszlu ze względu na właściwość rozrzedzania śluzu w drogach oddechowych. Roślina ta znajduje się w herbatach ziołowych i syropach na kaszel.
Stosuje się go nie tylko wewnętrznie, ale także do użytku zewnętrznego. Balsamy z podbiału zapewniają działanie antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.
Zastosowanie podbiału
Liście podbiału zbiera się wiosną. Ze względu na swoje właściwości roślina ta znajduje zastosowanie w różnych gałęziach medycyny.
Układ oddechowy
Liście rośliny zawierają śluz, który działa otulająco i wykrztuśnie. Substancje biologicznie czynne mają kompleksowy wpływ na procesy zapalne. Zioło to jest tradycyjnie stosowane jako środek przeciwkaszlowy i wykazano, że jest skuteczne w leczeniu krztuśca, a także suchego kaszlu.
Odwar z podbiału sprzyja rozcieńczaniu śluzu oskrzelowego. Dlatego można go stosować przy zapaleniu oskrzeli, zapaleniu krtani, a nawet astmie oskrzelowej.
Odwar
Odwar z liści podbiału przygotowuje się poprzez zalanie 1 łyżki liści 350 ml ciepłej wody i ogrzewanie całości do momentu do wrzenia. Po 3 minutach gotowania pod przykryciem należy odstawić odwar na 10 minut i przecedzić.
Należy pić 3-5 razy dziennie 1/4 szklanki między posiłkami przy kaszlu.
Ten sam odwar stosuje się zewnętrznie do okładów na skórę przy stłuczeniach, zaczerwienieniu i siniakach.
W stomatologii
Śluz z liści rośliny otacza błonę śluzową jamy ustnej, tworzy film ochronny. I już pod nim proces zapalny zostaje zatrzymany. Podbiał jest zawarty w wielu herbatach ziołowych do leczenia chorób zapalnych dziąseł (zapalenie dziąseł i przyzębia), a także błony śluzowej jamy ustnej, dodatkowo ma działanie gojące rany, przyspieszające odbudowę błony śluzowej i jej regenerację.
Wywar
1 łyżkę suchych liści zalać szklanką wrzącej wody, odstawić na 30 minut.
Powstałym bulionem należy płukać ustach dwa razy dziennie.
Na układ moczowy
Działanie antyseptyczne pomaga aktywnie zwalczać przyczyny i objawy zapalenia pęcherza moczowego, a także choroby nerek.
Na przewód pokarmowy
Liście podbiału działają antyseptycznie, zwalczają bakterie i wirusy. Preparaty na bazie tego zioła leczniczego pomagają w leczeniu pęcherzyka żółciowego, zapalenia żołądka, choroby wrzodowej. Dzięki działaniu przeciwskurczowemu zmniejsza się nasilenie bólu w niektórych chorobach przewodu pokarmowego.
Wywar
1,5 łyżki suchych liści podbiału zalać 1 litrem wody i gotować przez 3 minuty. Wystudzić.
Przyjmować 300 ml dziennie przed każdym posiłkiem – w leczeniu chorób żołądka, jelit i układu moczowo-płciowego.
Na skórę
Witaminy i inne substancje aktywne mają działanie gojące rany, dlatego wywary z podbiału często stosuje się w leczeniu ropni, zadrapań, wrzodów, czyraków i innych chorób skóry, a także urazów.
W kosmetologii
W kosmetologii stosuje się wywar z podbiału. Wcierając wywar w skórę głowy, można znacznie wzmocnić cebulki włosów, przywrócić im naturalny blask i siłę. Ten sam bulion pomaga w walce z łupieżem, łojotokiem.
Skóra twojej twarzy będzie wdzięczna, jeśli będziesz myć twarz wywarem podbiału przez 2 – 3 tygodnie.
Podbiał to składnik wielu maseczek do twarzy, które mają na celu walkę z problemami skóry, w tym z procesem starzenia.
Nalewka
1 łyżkę suchych ziół zalać 200 ml wódki. Odstaw na tydzień w ciemnym miejscu.
Ta nalewka pomoże zwalczyć nieprzyjemne objawy tłustej skóry – przemywaj nią twarz.
Przeciwwskazania do stosowania podbiału
Preparaty na bazie podbiału nie są zalecane kobietom w okresie ciąży i laktacji, są surowo zabronione dla dzieci poniżej 3 roku życia, a do 6 roku życia tylko na zalecenie lekarza i pod jego ścisłym nadzorem. Nie zaleca się również długotrwałego stosowania, w przeciwnym razie może wzrosnąć ciśnienie krwi. Dlatego konieczna jest konsultacja lekarska.
Dla osób z chorobami wątroby preparaty zawierające podbiał są zabronione ze względu na dużą ilość alkaloidów, które dodatkowo obciążają wątrobę.
Przeciwwskazania i możliwy efekt uboczny – reakcje alergiczne, alergia krzyżowa nie jest wykluczona. Dlatego nie powinny być stosowane w przypadku alergii na ambrozję.