Jeśli zauważysz to w doniczkach natychmiast zastosuj te trzy kroki

Pleśń w rozsadach to jeden z najczęstszych i najbardziej frustrujących problemów, z którymi muszą zmierzyć się ogrodnicy. Ta destrukcyjna przypadłość może szybko zdziesiątkować młode rośliny. Pleśń nie tylko osłabia sadzonki, ale również może być nośnikiem różnych patogenów, w tym wirusów i bakterii, które mogą infekować rośliny. Jednakże, z odpowiednią wiedzą i narzędziami, można skutecznie zapobiegać pojawieniu się pleśni oraz radzić sobie z nią, gdy już zaatakuje nasze rośliny.

W tym artykule przedstawimy trzy kluczowe kroki, które pomogą zidentyfikować, zapobiegać i zwalczać pleśń w rozsadach zapewniając im zdrowy wzrost.

3 kroki do rozwiązania problemu pleśni w rozsadach

Jak pozbyć się pleśni z gleby w sadzonkach. Powody jej powstawania i 3 sposoby rozwiązania problemu

Aby zapobiec problemowi w przyszłości, należy najpierw ustalić przyczynę powstania pleśni. Usuwając powody, eliminujesz wystąpienie problemu problemu.

Dlaczego pleśń pojawia się na sadzonkach?

Główne powody są następujące:

  • Gleba jest zbyt gęsta i zbita. Nie pozwala wodzie wnikać głęboko do korzeni. Zatrzymuje się u góry, w wyniku czego powstaje pleśń.
  • Nadmierne podlewanie + brak otworów drenażowych. Jeśli nie ma w pojemniku otworów drenażowych woda nie jest w stanie ani zostać pobrana, ani odpłynąć ani odparować, czego następstwem jest aż do następnego podlewania i pojawienia się pleśni.
  • Nieodpowiednie warunki. Kiedy do nadmiaru wody dojdą inne niekorzystne warunki, niedobór światła i słaba wentylacja, warunki do rozwoju pleśni stają się wręcz idealne.

Co zrobić, jeśli pleśń się pojawiła?

Nie martw się, że wszystko przepadło. Naprawa sytuacji i przywrócenie sadzonkom normalnego rozwoju jest nadal możliwe. Aby to zrobić, musisz wykonać tylko 3 kroki:

  • Usuń wierzchnią warstwę gleby wraz z pleśnią. Robimy to ostrożnie, tak by nie uszkodzić delikatnych korzeni sadzonek.
  • Wokół siewek wsyp piasek, pokruszonego węgla aktywnego lub popiołu drzewnego.
  • Rośliny, na które przedostała się pleśń z ziemi koniecznie usuń. Miejsca gdzie były spryskaj siarczanem miedzi (3%).

Profilaktycznie możesz zastosować Fitosporin środek o działaniu zapobiegawczym i interwencyjnym w zwalczaniu takich chorób jak: zgnilizna korzeni, zgorzel siewek i sadzonek, mączniak, rdza brunatna, fytoftyroza lub inny preparat przeciwgrzybiczy.

Te proste kroki wystarczą, aby uratować siewki. Oczywiście, jeśli wykluczysz przyczyny powstawania pleśni.

Źródło: ukr.media, Miniatura wpisu: youtube

Kurczak z masłem i czosnkiem: proste połączenie, a smakuje wybornie!

Te 3 produkty zabijają komórki rakowe. Wskazówki lekarza, który wygrał z rakiem