Pielęgnacja truskawek w czerwcu, porady i zalecenia na obfite zbiory

Truskawki to jedne z najsmaczniejszych owoców uprawianych przez ogrodników w przydomowych ogródkach. Są nie tylko aromatyczne i smaczne, ale także bardzo zdrowe dzięki bogatemu kompleksowi minerałów i witamin.

Uprawa nie należy do zupełnie bezproblemowych. Kultura jest dość wybredna, więc wymaga specjalnej opieki, zgodnej z jej potrzebami.

Czerwiec to najważniejszy miesiąc dla truskawek

To właśnie wtedy owoce dojrzewają i cel uprawy zostaje osiągnięty. Ale zanim to nastąpi w czerwcu konieczne jest stworzenie warunków do ich pełnego i wysokiej jakości dojrzewania.

Teraz w pielęgnacji należy zwrócić uwagę na:

Oświetlenie. To ważny czynnik. Truskawka do dojrzewania potrzebuje słońca i długich godzin dziennych. Na początku czerwca można ścinać pojedyncze duże liście, które uniemożliwiają przenikanie światła do zalążni. Innym sposobem jest podniesienie kwiatostanów na podporach nad liśćmi.

Właściwy bilans wodny zapewnia dojrzewanie dużych, słodkich jagód. Przy niewystarczającym nawodnieniu truskawki będą mniejsze i kwaśne. Jednak przy nadmiarze wilgoci jagody stają się wodniste, tracą smak i konsystencję i zapach. Istnieje zagrożenie utraty plonu z powodu gnicia.

Właściwe odżywianie także jest konieczne podczas dojrzewania. W tym czasie pielęgnacja jest szczególnie trudna, dojrzewanie wymaga dużo energii i składników odżywczych. Ważne jest, aby na początku miesiąca nawozić grządki kompozycją potasowo-huminową.

Pielęgnacja truskawek w czerwcu w zależności od wieku rośliny

Truskawka to roślina wieloletnia. W ogrodach mamy zwykle okazy w różnym wieku, ale także, w zależności od odmiany, w różnych fazach rozwoju. W czerwcu możemy mieć zarówno młode nieowocujące krzewy, kwitnące lub z już uformowanym owocem, a pod koniec miesiąca dojrzewające owoce. W zależności od tego określa się niezbędną opiekę.

Rośliny sadzone jesienią

Młode osobniki po zimowaniu i zakorzenieniu się aktywnie zaczynają rosnąć i starają się kwitnąć i owocować.

Opieka nad nimi polega na regularnym usuwaniu kwiatostanów i rozłogów. Krzew musi się wzmocnić, nabrać zielonej masy, a dopiero w przyszłym sezonie zachwyci obfitymi plonami. Podlewanie powinno być regularne. A nawożenie głównie azotowe.

Kwitnące krzewy truskawek

Kwitnienie grządki truskawkowej może trwać przez cały czerwiec. W tym okresie ważne jest, aby zapewnić truskawkom odpowiednią pielęgnację niezbędne do dobrego zawiązywania owoców:

Regularne spulchnianie gleby w miejscu sadzenia sprawia, że ​​jest ona szczególnie przepuszczalna dla wody i powietrza. Brak powietrza w glebie i zastój wody mogą wpływać na ilość i jakość zalążni oraz dobrostan plonu.

Właściwe podlewanie. Gleba w strefie korzeniowej nie powinna być przesuszona. Jednak nadmiar wilgoci jest również niepożądany.

Przycinanie podczas kwitnienia odbywa się w razie potrzeby. Terminowo usuwamy rozłogi i chore liście, co pozwoli zwiększyć dostępność minerałów dla tworzących się owoców.

Karmienie kwitnących krzewów przeprowadza się na początku tworzenia pąków. W tym okresie potas jest niezbędnym pierwiastkiem. Stosowanie roztworów popiołu lub saletry potasowej (1 łyżeczka na 10 l wody) korzystnie wpływa na formowanie owocu.

Rośliny w fazie owocowania

Podczas owocowania w czerwcu truskawki wymagają szczególnej pielęgnacji. Ilość podlewania należy ograniczyć do minimum. Wskazane jest ściółkowanie krzewów skoszoną trawą lub sianem oraz usuwanie chwastów.

Dojrzałe owoce zbieramy wcześnie rano. Usuwamy je delikatnie, starając się nie uszkodzić krzewu.

Pielęgnacja truskawek po zbiorze

Wczesne odmiany truskawek mogą zakończyć owocowanie do końca czerwca. W tym okresie powstają przyszłoroczne plony. W tym czasie ważna jest następująca pielęgnacja:

  • Usunięcie starych i chorych liści.
  • Przycinanie rozłogów. Rozłogi pozostawia się na kilku krzakach, jeśli chce się je rozmnażać.
  • Spulchnianie gleby i usuwanie chwastów.
  • Nawożenie złożonym nawozem mineralnym.

Przestrzeganie tych prostych zasad pomoże truskawkom uzyskać pełny plon w następnym sezonie.

Jak podlewać owocujące truskawki w czerwcu

Zaleca się podlewanie grządek truskawkowych dopiero, gdy gleba jest praktycznie sucha.

Stosujemy wodę ciepłą ustana. System korzeniowy jest płytki, więc wystarczy namoczyć ziemię na głębokość 30 cm.

Zużywamy około 20 litrów wody na 1 m². W przypadku silnych upałów i suszy należy zwiększyć podlewanie i odwrotnie, w deszczową pogodę, zmniejszyć lub całkowicie wstrzymać. Przy dobrej, słonecznej pogodzie wystarczy podlewać truskawki raz w tygodniu.

Jak i czym karmić owocujące truskawki

Aktywne kwitnienie i owocowanie truskawek wymaga dodatkowego odżywiania. Nawozy stosuje się metodą korzeniową i dolistną.

Kwitnienie. Opryskujemy rośliny kwasem borowym lub siarczanem miedzi. Konieczne jest podlewanie nawozem z potasem jako głównym pierwiastkiem w składzie potasowego, lub naturalnym na przykład naparem z popiołu drzewnego.

Dojrzewanie owoców. Stosujemy nawozy fosforowo potasowe podlewając pod korzeń.

Jak chronić truskawki w czerwcu przed chorobami i szkodnikami i jak sobie z nimi radzić?

Niestety w tym okresie na truskawki czyha wiele szkodników i grzybów chorobotwórczych powodując nieodwracalne szkody w krzewach i owocach.

Aby uchronić się przed nimi, można użyć środków ludowych lub pestycydów przemysłowych. Zakupione środki powinny być używane ściśle według instrukcji. Metody ludowe są bezpieczne dla roślin i ludzi. Za najbardziej skuteczne uważa się:

  • Spryskiwanie roztworami jodu i nadmanganianu potasu.
  • Kuracja serwatką.
  • Opryskiwanie naparami i wywarami z ziół leczniczych, czosnku lub cebuli.
  • Posypywanie gleby i liści proszkiem musztardowym (zmieloną gorczycą).
  • Posypywanie pyłem tytoniowym.

Rozmnażanie truskawek w czerwcu

Czerwiec jest uważany za najlepszy czas na rozmnażanie truskawek za pomocą rozłogów. Podczas owocowania wybiera się najbardziej płodne okazy.

Pobiera się 3-5 pierwszych uformowanych rozłogów. Gdy tylko uformuje się młoda rozeta, należy ją wkopać w ziemię. Po pewnym czasie odcinamy. Im szybciej młode zostaną oddzielone od krzewu macierzystego, tym silniejszy system korzeniowy będzie miał czas na uformowanie się przed zimą.

Częste błędy w uprawie truskawek

Podczas uprawy truskawek trudno nie popełniać błędów. Najczęściej ogrodnicy popełniają błędy w następujących przypadkach.

  • Uprawa truskawek ogrodowych przez długi czas w jednym miejscu.
  • Uprawa zbyt starych krzewów (starszych niż 4-5 lat)
  • Podlewanie lub przelewanie się roślin.
  • Dopuszczanie ro rozprzestrzeniania rozłogów, które zasysają większość składników odżywczych, w wyniku czego sama roślina głoduje i upuszcza owoce.
  • Zacienienie grządek.
  • Zbyt głębokie sadzenie sadzonek.
  • Uprawa truskawek bez okopywania i spulchniania.
  • Nieusuwanie starych liści.
  • Sadzenie młodych krzewów bez przycinania liści i korzeni.
  • Uprawa na ubogiej glebie bez nawożenia.

Jeśli te błędy zostaną wykluczone, truskawki będą zadowolić właścicieli zbiorami przez wiele lat.

Dżem truskawkowy robię tylko według tego przepisu! Naturalnie gęsty z całymi owocami, które nie tracą konsystencji i kształtu

Muffinki czekoladowe bez mąki i cukru – tylko 2 składniki!