w

Oto czemu hinduscy mnisi i szczupłe kobiety piją na czczo przegotowaną wodę – gorącą, nie zimną

Dawno minęły czasy, kiedy w każdym domu w kuchni stał dzban przegotowanej wody do picia.

Dzieciom nie pozwalano pić wody z kranu, tylko przegotowaną.

Ale dziś lekarze nie zalecają gotowania wody, a wręcz przeciwnie, radzą pić tylko surową.

Oczywiście w miarę upływu lat nie stajemy się zdrowsi, ale zgodzisz się, że kiedy my byliśmy dziećmi, mniej chorowaliśmy niż obecne pokolenie.

Może przyczyna jest w wodzie?

Zalety picia wody na pusty żołądek

Starożytna medycyna tybetańska twierdzi, że pierwsza ludzka choroba była niestrawnością, a pierwszym lekarstwem – przegotowana woda.

Tak, przegotowana woda to najtańszy skuteczny środek Ayurvedy.

Dziś powiemy Ci, dlaczego gorąca woda rano na pusty żołądek zapewni Ci zdrowie. Będziesz wiedział, co stanie się z twoim ciałem, jeśli będziesz pić taką wodę codziennie.

Tu nie chodzi o wartości odżywcze wody. Ayurveda opowiada o różnych rodzajach i przyczynach zapotrzebowania na picie ciepłej, przegotowanej wody, uważanej za najlepsze narzędzie w walce ze zmęczeniem, otyłością i innymi chorobami.

Gorąca, przegotowana woda świetnie nawadnia, dobrze gasi pragnienie i jest całkowicie wchłaniana przez organizm w ciągu 24 minut.

Zimna woda mineralna – po 72 minutach, ciepła – po 48. Nie jest wskazane szokowanie ciała po przebudzeniu zimna wodą. Woda powinna mieć przynajmniej temperaturę 35–45 °C.

Według Ayurveda, aby odkryć uzdrawiającą moc wody, musisz ją chwilę gotować. Od momentu wrzenia zależą jej użyteczne właściwości.

Ilość jaką wypijamy jednorazowo nie ma większego znaczenia, wszystko jest bardzo indywidualna kwestią. Skoncentruj się na pragnieniu i poczuciu napojenia.

Woda, która podczas wrzenia zmniejszyła się do 1/4 objętości, zwana jest „argyambu” – woda lecznicza. Stymuluje trawienie, zwalcza otyłość, układ moczowy i żółciowy, eliminuje wzdęcia, zapalenie jelita grubego, niedokrwistość, obrzęk,
hemoroidy, zapalenie płuc.

Schłodzona do temperatury pokojowej nazywa się „sitem”. Taka woda łagodzi nudności, leczy biegunkę, zawroty głowy, osłabienie, zatrucie jedzeniem i alkoholem.

Woda, która wygotuje się do 1/2 pierwotnej objętości nazywa się „Ushnadaka”. Leczy astmę, zapalenie oskrzeli i można ją przestudzić aby pozbyć się niestrawności. Taką wodę pijemy przed snem.

Aby przegotowana woda stała się lekarstwem i oczyściła ciało, powinieneś pić, przestrzegając pewnych zasad.

Jak prawidłowo pić wodę:

1. Zacznij dzień od szklanki gorącej, przegotowanej wody. Dodatkowym wsparciem dla organizmy będzie dodanie do niej szczypty soli.

2. Pij powoli wodę małymi łykami.

3. Raz gotuj wodę. Ochłodź ją do temperatura, żeby odczuwalnie była bardzo ciepła, ale nie parzyła i wypij 30 minut przed śniadaniem. Za każdym razem gotuj nową porcję wody.

4. Najlepszym sposobem schłodzenia przegotowanej wody jest jej ochłodzenie razem z parą (pod przykryciem).

5. Woda, wypita bezpośrednio przed jedzeniem, powoduje choroby układu oddechowego i hamuje trawienie. Podczas posiłku

– przyspiesza metabolizm i stymuluje trawienie. Po jedzeniu – zwiększa fermentację w jelicie, spowalnia metabolizm i sprzyja przybieraniu na wadze.

6. Schłodzona przegotowana woda, która stała przez ponad 6 godzin staje się niezdrowa. Jest szkodliwa dla organizmu i
powoduje problemy jelitowe.

7. Szkodliwa jest równiez woda gotowana wielokrotnie. Nie pij takiej wody!

8. Nie zaleca się mieszania gorącej przegotowanej wody z zimną.

Poranna szklanka gorącej wody odmładza organizm, a jelita będą działać jak w zegarku! Wynikiem tego nawyku będzie nagła utrata masy ciała bez żadnego wysiłku.

Zgodnie z nauczaniem Wschodu, sekret wiecznej młodości tkwi w gorącej wodzie. Zalecana woda zimna i z lodem na powitanie dnia będzie dobra dla osób zaganianych, pędzących, młodych pracowników korporacji, wieczory spędzających na siłowni.

Dla większości, a szczególnie dla osób z objawami niewydolności narządów wewnętrznych (śledziona, wątroba, żołądek) zimna woda może być dewastująca. Pij gorącą, przegotowaną wodę szczególnie wtedy gdy doświadczasz marznięcia, zaśluzowania, otyłości, bólów żołądka, apatii, zmęczenia, senności i stanów depresyjnych.

Gorącą woda wypłukuje toksyny, zabija bakterie i rozpuszcza tłuszcze – spróbujmy umyć tłuste talerze w zimnej wodzie! Zimna woda hamuje trawienie tłustych i ciężkich pokarmów. Źle reaguje z kwasami, są gorzej wchłaniane tworząc twardą masę zalegającą w jelitach.

Pamiętaj rano, co najmniej pół godziny przed śniadaniem!

Nie tylko zimą!

Gorąca woda zimą rozgrzewa organizm, ale także w upalnie dni jest zallecana, ponieważ szybciej gasi pragnienie i lepiej chłodzi. W ciepłych krajach do posiłku i schłodzenia ciała pije się gorącą wodę lub herbatę. Poprzez receptory na języku mózg dostaje informacje by włączyć mechanizmy schładzania. Zimna woda przynosi chwilowy efekt i jest szokiem termicznym. Do jej podgrzania organizm musi zużyć dodatkową energię, którą mógłby wykorzystać w innych procesach.

Podziel się z innymi!

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu czytelnika z lekarzem.
Źródło:otozh.com, medlineplus, yogajournal.com, scientificamerican, sekrety-zdrowia, Miniatura wpisu: adobestock.com/freepik.com