Istnieje wiele chorób pomidorów, w tym najniebezpieczniejsza i najczęstsza zaraza późna, choroba grzybicza, zwana także zarazą ziemniaka.
W sprzyjających warunkach atakuje zarówno liście jak i owoce, a jeśli interwencja zostanie podjęta zbyt późno, możesz pozostać bez plonów.
Grzyb rozprzestrzenia się szybko przez zarodniki, początkowo atakuje dolne liście, pojawia się na nich ciemnobrązowy nalot, który stopniowo rozprzestrzenia się na cały liść, następnie na wyżej rosnące liście, łodygi i owoce.
Jak chronić pomidory przed phytophthora
Aby chronić pomidory przed phytophthora, warto z wyprzedzeniem zastosować środki zapobiegawcze zanim pojawią się oznaki choroby.
Warto też przestrzegać pewnych zasad, które minimalizują ryzyko choroby grzybowej:
- dezynfekowanie ziemi
- dezynfekowanie nasion
- w przypadku szklarni częste wietrzenie
- niepodlewanie liści
- usuwanie dolnych liści
- rzadkie rozmieszczenie sadzonek
- utrzymywanie właściwej wilgotności
- zapobiegawcze opryskiwanie krzaków pomidora 2-4 tygodnie po wysadzeniu na stałe miejsce.
Warto przestrzegać zasad, ponieważ widok zaatakowanych pomidorów to jeden z najprzykrzejszych widoków dla każdego ogrodnika.
Zarodniki grzyba żyją głównie w ziemi, dlatego zamiast ściółki niektórzy używają kartonów lub gazet, jest to najbardziej niezawodny i prosty sposób. Rozłożenie kartonów lub gazet w kilku warstwach pod krzakami blokuje drogę patogenom do krzaków.
Czym opryskiwać pomidory przeciw phytophthora
Co roku stosuję furacylinę, hamuje zarodniki grzybów i niszczy rozwój patogenów. Furacylina jest środkiem przeciwbakteryjnym o szerokim spektrum działania.
Przy pierwszych oznakach zarazy uszkodzone liście należy oderwać, a krzaki spryskać. Biorę 2 tabletki furacyliny, wlewam do szklanki gorącej wody, a następnie rozcieńczam w dwóch litrach i spryskuję krzaki. Pozostały roztwór wylewam pod pomidory – 0,5 litra płynu wystarcza na jeden krzak.
Opryskiwanie przeprowadza się w suchy, bezwietrzny dzień – rano lub wieczorem. Jeśli po zabiegu będzie padać, konieczne będzie ponowne zastosowanie.
Zaraza późna to choroba, z którą każdego roku zmagają się tysiące ogrodników. Choroba jest trudna do wyleczenia i zwykle powraca w nowym sezonie. Furacylina działa na organizmy grzybowe na poziomie komórkowym, zapobiegając rozprzestrzenianiu się infekcji. Eksperci nie zalecają opryskiwania częściej niż 3 razy w sezonie, ale nawet tak rzadkie opryski, zdaniem hodowców warzyw, chronią rośliny przed chorobami. Jeśli jednak zaraza późna się ujawni, dozwolone jest dodatkowe zastosowanie i łączenie z innymi środkami np. jodem.
Jod także pomaga w walce z chorobami grzybiczymi. 1 ml na 5 litrów wody, rozpuścić w wodzie i spryskać krzaki.