w

Zastosuj te zasady, a Twoje pelargonie będą kwitły obficie aż do późnej jesieni!

Jak hodować pelargonie, aby bujnie rosły i długo i obficie kwitły?

Powszechnie uważa się, że są bezproblemowymi roślinami niewymagającymi specjalnej opieki. Tymczasem obfite i bujnie kwitnące pelargonie to wcale nie takie oczywiste zjawisko.

W rzeczywistości pelargonia jest bardzo wrażliwa na wszelkie zmiany w środowisku. Gleba, doniczka, temperatura, podlewanie, a nawet przycinanie mogą hamować kwitnienie.

Doniczka

Zwróć uwagę na rozmiar doniczki, w której sadzisz roślinę. Aby uzyskać pełne kwiaty, należy wybrać doniczki o średnicy 12-14 cm i wysokości 10-15 cm.

Pelargonia zaczyna kwitnąć, gdy korzenie wypełniają całą doniczkę. Nie używaj plastikowych doniczek, pelargonie najlepiej czują się w glinianych.

Podlewanie

Nadmierne podlewanie powoduje więcej szkody niż pożytku. Już lepiej ją przesuszyć niż przelać. Roślina zaczyna gnić, a przy niewystarczającej wilgoci po prostu nie kwitnie. W upalne dni trzeba podlewać raz dziennie, a w normalne letnie temperatury co drugi, trzeci dzień.

Najlepszym wskaźnikiem jest wierzchnia warstwa gleby – jak wyschnie, podlewamy.

Światło

Pelargonia potrzebuje światła, najlepiej około 6 godzin dziennie latem. Nie lubi jednak zbyt palących promieni, które palą delikatne płatki kwiatów. Dlatego najlepiej kwitnie, gdy ma dostęp do porannego słońca od wschodu.

Usuwanie suchych kwiatów i liści

Usuwanie przekwitniętych kwiatostanów jest ważne w pielęgnacji pelargonii. Niepotrzebnie obciążają one roślinę nadal pobierając składniki odżywcze. Gdy je regularnie usuwamy pobudzamy roślinę do tworzenia nowych pąków.

Podobnie monitorujemy stan liści i natychmiast usuwamy wszelkie suche, pożółkłe, z plamami i wyglądające na chore.

Jakość gleby

.

Pelargonię należy uprawiać w mieszance piasku, ziemi ogrodowej i z dodatkiem niewielkiej ilości torfu. Od czasu do czasu gleba musi zostać poluzowana, aby powietrze mogło dotrzeć do korzeni.

Nawożenie

Od marca do sierpnia pelargonia potrzebuje karmienia nawozami zawierającymi duże ilości fosforu, potasu, ale minimalną azotu. Najlepiej zasilać ją nawozem do roślin kwitnących.

Warto ją wesprzeć także jodem: 1 kropla na 1 litr czystej wody.

Pelargonia zimą

Zimą zaczyna się okres spoczynku, więc w tym czasie pelargonia nie powinna być karmiona, dajemy jej odpocząć do wiosny. Jesienią i zimą wystarczy podlewać dwa razy w tygodniu.

Zadbaj o doświetlenie: pelargonia musi otrzymywać wystarczającą ilość światła przez cały rok, dlatego zimą umieszczaj ją od strony południowej. Rośnie w temperaturze co najmniej 16 stopni, nie należy również umieszczać doniczek w bezpośrednim świetle słonecznym, aby nie spalić liści.

W marcu pelargonia budzi się – tworzy koronę. Wszystkie stare liście należy odciąć, na pędach można pozostawić nie więcej niż 5 pąków. W żadnym wypadku nie przycinamy zimą.