Oznaki mikroudaru: informacje, które każdy powinien znać!

Nagłe zawroty głowy, drętwienie po jednej stronie ciała, trudności w mówieniu lub rozumieniu mowy – to tylko niektóre objawy mikroudaru, zwanego również przejściowym atakiem niedokrwiennym (TIA).

Co to jest mikroudar (TIA)?

Dr Jerry Swanson, neurolog z Mayo Clinic, definiuje TIA jako „czasowe zatrzymanie przepływu krwi do części mózgu, rdzenia kręgowego lub siatkówki, które może powodować objawy podobne do udaru”.

Czym to się różni od normalnego udaru?

Główna różnica między przemijającym atakiem niedokrwiennym, a normalnym udarem polega na tym, że nie uszkadza komórek mózgowych i nie powoduje trwałych uszkodzeń w przeciwieństwie do udaru; ponadto TIA trwa tylko kilka minut lub godzin.

W TIA dochodzi do niedokrwienia (zablokowanie przepływu krwi), ale nie dochodzi do długotrwałego uszkodzenia mózgu, mówi dr Louis Kaplan, profesor neurologii w Beth Israel Medical Center na Harvardzie.

Jakie są objawy TIA?

Około jedna na trzy osoby z TIA doznaje później udaru. Ponieważ ich objawy są prawie takie same, najlepiej je znać, aby jak najszybciej zwrócić się o pomoc lekarską.

• Osłabienie, drętwienie lub paraliż twarzy, rąk lub nóg, często po jednej stronie ciała.
• Niewyraźna mowa lub trudności w zrozumieniu innych. Splątanie.
• Brak widzenia w jednym lub obu oczach lub podwójne widzenie.
• Zawroty głowy, utrata równowagi lub koordynacji.
• Nagły ostry ból głowy bez wyraźnego powodu.

Kto jest zagrożony?

Czynniki ryzyka TIA i udaru mózgu obejmują przypadki udaru lub TIA w rodzinie, podeszły wiek (zwłaszcza po 55 roku życia), przypadki TIA w przeszłości, dziedziczną anemię sierpowatą oraz płeć (mężczyźni mają nieco większe ryzyko TIA, chociaż kobiety częściej umierają z powodu udaru mózgu). Chociaż wiele z tych czynników nie zależy od nas, lepiej o nich wiedzieć w celach profilaktycznych.

Czy istnieje sposób na zmniejszenie ryzyka TIA?

Najlepszym sposobem na uchronienie się przed TIA (a także wieloma innymi dolegliwościami jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Oto zalecenia Kliniki Mayo:

1. Zmniejsz spożycie cholesterolu i tłuszczu. Unikanie tłuszczów trans i nasyconych zmniejsza powstawanie płytek krwi w tętnicach, zapewniając zdrowy przepływ krwi.

2. Ogranicz spożycie soli. Nadmiar soli może podnieść ciśnienie krwi, co przeciąża naczynia krwionośne i zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

3. Ćwicz regularnie. Pół godziny umiarkowanie intensywnych ćwiczeń przynajmniej trzy razy w tygodniu zmniejszy ryzyko TIA / udaru mózgu.

4. Unikaj spożycia alkoholu.

5. Skonsultuj ryzyko z lekarzem w kwestii pigułek antykoncepcyjnych. Niektóre doustne środki antykoncepcyjne mogą zwiększać ryzyko udaru. Zwłaszcza jeśli u pacjentki występują inne czynniki ryzyka jak: palenie tytoniu, cukrzyca, otyłość, choroba serca lub nadmierna krzepliwość krwi.

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub stosujesz leki, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed jakimkolwiek działaniem. Odkładając lub przerywając klasyczne zabiegi medyczne, możesz zagrozić swojemu życiu i zdrowiu.
Źródło: ce.mayo.edu, Miniatura wpisu: freepik.com

To jak długo ustoisz na jednej nodze, powie ci jak długo będziesz żyć

Lekarstwo dla dziadków, herbata liściasta cebulowa: jak przygotować i do czego służy