Oto wszystkie potrawy i przyprawy, które mogą pomóc rozrzedzić krew

Nasz organizm ma własny dobry sposób na ochronę przed nadmierną utratą krwi. W przypadku skaleczeń, ran i innych urazów krew ma tendencję do gęstnienia i zatrzymywania się.

Nazywa się to koagulacją – i to dobrze, w przeciwnym razie moglibyśmy umrzeć z powodu nawet najmniejszego urazu.

Gęsta krew to potoczne określenie nadmiernej gęstości i lepkości krwi, która może wynikać z zupełnie błahych, a czasem naprawdę poważnych problemów zdrowotnych.

W badaniu labolatoryjnym „gęsta krew”: będzie się charakteryzować zwiększoną ilościa czerwonych krwinek – erytrocytów. Wraz z zagęszczeniem dochodzi do zmniejszenia dopływu tlenu i składników odżywczych do mózgu oraz innych tkanek i narządów, a obciążenie serca wzrasta. Mogą także tworzyć się skrzepy, które w krwiobiegu są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia, ponieważ mogą prowadzić do udaru mózgu, zawału serca, czy zatorowości płucnej.

Warto więc zadbać o profilaktykę zanim dojdzie do pogorszenia stanu zdrowia.

Polega ona na odpowiedniej diecie, odpowiednim nawodnieniu – około 1,5-2 litrów na dzień, zwiększonej podaży owoców i warzyw i zwiększeniu aktywności fizycznej.

Oto kilka potraw i przypraw, które mogą pomóc złagodzić problem nadmiernej lepkości krwi:

1. Ananas.

Ananas zawiera enzym bromelainę, który pomaga rozrzedzić krew.

2. Ginkgo biloba.

Miłorząb dwuklapowy to od dawna stosowany naturalny środek o działaniu przeciwzapalnym i korzystnym dla gęstości krwi.

3. Lecznicza koniczyna słodka.

Słodka koniczyna zawierająca dikumarynę ma również działanie przeciwzakrzepowe.

4. Oregano.

Oregano to popularna roślina, która rozcieńcza krew.

5. Imbir.

Imbir zawiera około 600 substancji i związków, które mają korzystny wpływ na rozrzedzenie krwi i zdrowe ukrwienie wszystkich narządów i układów.

6. Czerwona papryka Cayenne.

Substancja czynna pieprzu cayenne, kapsaicyna, ma pozytywny wpływ na zdrowie, zwłaszcza poprzez zmniejszenie ryzyka powstawania zakrzepów krwi.

7. Cynamon.

Spożywanie cynamonu to znana metoda zapobiegania powstawaniu zakrzepów krwi.

8. Kurkuma.

Kurkuma to dobrze znany naturalny środek przeciwzapalny, mający pozytywny wpływ na gęstość krwi. Efekt ten zapewnia zawartość przeciwutleniaczy w kurkuminie.

9. Lukrecja.

Lukrecja od dawna znana jest jako środek zapobiegawczy i leczniczy przeciwko zakrzepicy. Dzięki salicylanom korzystnie wpływa na naturalne rozrzedzenie krwi.

10. Mięta.

Mięta pomaga zapobiegać nieprawidłowej agregacji płytek krwi, wytwarzając salicylany, które wpływają na krzepnięcie krwi.

11. Papryka

To rozgrzewająca przyprawa, która wspomaga i stymuluje metabolizm. Ważną rolę odgrywają salicylany obecne w papryce, które są przydatne w rozrzedzaniu krwi i zapobieganiu zakrzepicy.

12. Kasztan jadalny.

Kasztanowiec poprawia jakość naczyń krwionośnych, obniża ciśnienie krwi, sprzyja rozrzedzaniu krwi i zapobiega ryzyku zakrzepicy.

13. Wiązówka błotna

Roślina ta zawiera naturalny kwas salicylowy, który daje efekt podobny do aspiryny.

14. Cykoria.

Dzięki inulinie zawartej w cykorii nadaje się do naturalnego rozrzedzania krwi bez niepożądanych skutków ubocznych.

15. Czosnek.

Jest to najbardziej znany naturalny antykoagulant. Udowodniono naukowo, że czosnek zmniejsza ryzyko miażdżycy i poziom cholesterolu.

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu czytelnika z lekarzem. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub stosujesz leki, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem naturalnego leczenia, aby uniknąć interakcji. Odkładając lub przerywając klasyczne zabiegi medyczne, możesz zagrozić swojemu zdrowiu.
Źródło: fabricatinromania.info

Dobroczynne właściwości kopru. Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Maść z mięty pieprzowej w jedną noc pokona przeziębienie. Bardzo łatwo ją zrobić