Oto 6 klasycznych błędów początkującego ogrodnika – nie marnuj czasu i pieniędzy

Praca we własnym ogrodzie to ogromna przyjemność, która jednak pochłania mnóstwo czasu i kosztów. Szkoda ich marnować z powodu klasycznych błędów, które popełnia wielu początkujących ogrodników.

Wiosna już niebawem! Jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem działań w swoim ogródku lub zakupem roślin. A wszystko po to by latem cieszyć się wspaniałymi kwiatami, zdrowymi warzywami i owocami.

Oto 6 ogrodniczych błędów, których powinieneś unikać:

1. Zły wybór roślin i lokalizacji

Bądź realistą i zadaj sobie następujące pytania, zanim kupisz i zasadzisz:

Czy wybrane rośliny pasują do gleby którą mam w ogrodzie i czy wybrane stanowisko zapewni im prawidłowy wzrost?

Konkretnie oznacza to, że każda roślina ma inne wymagania w zakresie nasłonecznienia, rodzaju gleby czy ochrony przed wiatrem.

Niektóre rośliny uwielbiają pełne słońce, inne półcień lub całkowite zacienienie. Musisz wziąć to pod uwagę i zastanowić się czy posiadasz takie miejsca w swoim ogrodzie zanim wybierzesz się na zakupy.

Drzewa iglaste z reguły zakwaszają glebę, więc w ich pobliżu staraj się sadzić rośliny lubiące kwaśne podłoże. Dla tych co preferują zasadowy odczyn gleby, stwórz osobne, odpowiednio oddalone stanowiska.

Ogrodnicy, którzy nie są jeszcze tak doświadczeni, myślą: więcej znaczy piękniej. To błąd, ponieważ korzenie potrzebują przestrzeni. Jeśli rośliny są zbyt blisko, zbyt blisko, ryzykujesz, że nie będą dobrze rosły. Zwłaszcza w przypadku drzew trzeba wziąć pod uwagę ich docelowe rozmiary.

Wskazówka: zawsze staraj się dokładnie zaplanować uprawę roślin podczas sadzenia sadzonek!

2. Zbyt wczesne sadzenie

Nie możesz się doczekać, aby posadzić ulubione kwiaty, zioła lub warzywa w ogrodzie? Pośpiech nie jest wskazany. Opieszałość również, bo wszystko powinno być zrobione we właściwym czasie.

Niezależnie od euforii uważaj, bo wiosną nocne lub późne przymrozki nie są rzadkością. Dlatego obseruj prognozy pogody i korzystaj z kalendarza wysiewu.

3. Nieprawidłowe lub niewystarczające cięcie

Nie rezygnuj z przycinania w obawie, że bujny gąszcz zniknie, uniemożliwisz wtedy roślinom dobry wzrost.

Martwe pędy należy usunąć, aby roślina miała siłę wypuszczać nowe. Zwiększa to również odporność i zapobiegała chorobom.

Zbytnie rozgałęzienie, należy przerzedzać, aby zapobiec szkodliwemu zakażeniu grzybami. Należy również wyeliminować uszkodzenia spowodowane mrozem.

Drzewa należy przycinać między marcem a czerwcem, ponieważ lepiej się regenerują i rzadziej chorują. Jednak inne rośliny, np. róże, należy przycinać od połowy marca, aby latem pięknie kwitły.

Warto wiedzieć: róże należą do najwyższej klasy wrażliwości na cięcie a niektórych roślin nie przycinamy w ogóle.

Musisz czytać o wymaganiach każdej z roślin, którą sadzisz, bądź siejesz w swoim ogrodzie.

4. Podlewanie

Tylko w razie potrzeby! Najlepiej wykorzystać do tego zebraną wodę deszczową.

Ważne: latem przy wyższych temperaturach podlewaj późnym wieczorem lub wczesnym rankiem, gdy słońce nie jest zbyt gorące, aby woda nie odparowała zanim nawodni roślinę.

5. Stosowanie pestycydów

Chemiczne środki ochrony roślin kuszą swoją skutecznością i szybkością działania. Tylko czy po to hodujemy własne owoce i warzywa, by zajadać się chemią?

Stosowanie pestycydów w prywatnych ogrodach jest wielkim błędem, ponieważ toksyny przedostają się do owoców i warzyw, które będziesz spożywać później, a także do wód gruntowych. Istnieją ekologiczne możliwości niszczenia chwastów i zwalczania tzw. „szkodników”.

Jednym z nich jest stosowanie domowych środków. Niezależnie od tego, czy jest to woda z octem, obornik czy mydło przeciwko mszycom, wszystkie te są tańsze i bezpieczniejsze dla Twojego zdrowie i niepotrzebnie nie zanieczyszczają środowiska.

Niektóre stworzenia są bardzo pożyteczne. Zamiast zabijać je toksynami, pozwól wykonać swoją pracę. Jeże jedzą ślimaki, ptaki i biedronki uwielbiają mszyce, dżdżownice spulchniają glebę i odżywiają rośliny tlenem. Mikroorganizmy rozkładają odpady i tworzą najlepszy nawóz. Ten naturalny rytm przyrody działa bardzo dobrze i zapewnia samoregulację, jeśli nie jest zaburzany środkami chemicznymi.

6. Niewłaściwe nawożenie

Jeśli chodzi o nawożenie również nie potrzebujesz dodatków chemicznych ani nawozów sztucznych. Bardziej przyjazne dla środowiska i tańsze są nawozy naturalne.

Humus jest idealny do optymalizacji jakości gleby. Odpady organiczne które zostały przetworzone w kompostowniku przez miliardy mikroorganizmów, zapewnią wystarczającą ilość minerałów do prawidłowego rozwoju twoich roślin.

Przede wszystkim powinieneś wybrać w ogrodzie odpowiednie miejsce na kompost. Powinien być łatwo dostępny i odpowiednio chroniony przed słońcem i deszczem. Jeśli nie masz dużo miejsca, powinieneś użyć specjalnych pojemników.

Źródło: fabricatinromania.info, Miniatura wpisu: freepik.com

Nawóz do storczyków. Tylko kilka podlewań i nie poznasz swoich kwiatów

Dlatego wlewam olej do zlewu. GENIALNY Life hack