Oto 6 klasycznych błędów ogrodniczych – od przycinania po nawożenie

Praca we własnym ogrodzie to ogromna przyjemność, która jednak pochłania mnóstwo czasu i kosztów.

Szkoda zmarnować ten czas i pieniądze z powodu klasycznych błędów ogrodniczych, które popełnia niemal każdy ogrodnik zanim nabierze pełnego doświadczenia.

Wiosna nadeszła! Załóż rękawice ogrodnicze i chodźmy do ogrodu. Jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem działań we własnym zielonym terenie lub zakupem roślin.

A wszystko po to by zostać nagrodzonym za swoje wysiłki latem i jesienią wspaniałymi kwiatami, wspaniałymi ziołami, soczystymi owocami i chrupiącymi warzywami.

Oto jakich 6 błędów powinieneś unikać:

1. Podlewanie

Tylko w razie potrzeby! Najlepiej wykorzystać do tego zebraną wodę deszczową.

Ważne: latem przy wyższych temperaturach podlewaj późnym wieczorem lub wczesnym rankiem, gdy słońce nie jest zbyt gorące, aby woda nie odparowała zanim nawodni roślinę.

2. Sadzenie zbyt wcześnie

Nie możesz się doczekać, aby posadzić ulubione kwiaty lub zioła w ogrodzie, aby jak najszybciej cieszyć oczy pięknem kwiatów i zbierać soczyste pomidory i pyszne ogórki? Pośpiech nie jest wskazany. Opieszałość również, bo wszystko powinno być zrobione we właściwym czasie.

Niezależnie od euforii uważaj, bo wiosną nocne lub późne przymrozki nie są rzadkością. Dlatego daj sobie i roślinom czas niezbędny do spokojnego rozwoju. Warzywa i inne rośliny odwdzięcza się silniejszym wzrostem i obfitszymi zbiorami.

Ogrodnicy, którzy nie są jeszcze tak doświadczeni, myślą: więcej znaczy piękniej. To błąd, ponieważ korzenie potrzebują przestrzeni. Jeśli są zbyt blisko, zbyt blisko, ryzykujesz, że rośliny nie będą dobrze rosły. Zwłaszcza w przypadku drzew trzeba wziąć pod uwagę ich imponujące rozmiary.

Wskazówka: zawsze staraj się dokładnie zaplanować uprawę roślin podczas sadzenia sadzonek!

3. Zły wybór roślin i lokalizacji

Bądź realistą i zadaj sobie następujące pytania, ZANIM kupisz i zasadzisz:

– Czy wybrane rośliny pasują do mojej gleby i czy mam niezbędne lokalizacje?

Konkretnie oznacza to, że każda roślina ma inne wymagania w zakresie nasłonecznienia, ochrony przed wiatrem i rodzaju gleby.

Czy masz wystarczająco dużo słonecznych miejsc lub wystarczająco dużo półcienia, czy też populacja drzew jest tak bujna, że ​​powinny być tam rośliny cieniolubne? A może na odwrót, nie masz drzew, a kupujesz rośliny nie lubiące pełnego słońca.

A co z jakością gleby w ogrodzie? Jeśli masz dużo drzew iglastych na swojej posesji, nie możesz niczego sadzić bezpośrednio w ziemi lub wokół niej roślin wymagających zasadowego podłoża, ponieważ kwaśne środowisko uniemożliwia im wzrost.

4. Nieprawidłowe lub niewystarczające cięcie

Obawiając się, że bujny gąszcz zniknie, uniemożliwiasz roślinom dobry wzrost.

Martwe pędy należy usunąć, aby roślina miała wystarczającą odporność, zapobiegała chorobom i siłę by wypuszczać nowe.

Zbytnie rozgałęzienie, należy przerzedzać, aby zapobiec szkodliwemu zakażeniu grzybami. Należy również wyeliminować uszkodzenia spowodowane mrozem.

Drzewa należy przycinać między marcem a czerwcem, ponieważ lepiej się regenerują i rzadziej chorują. Jednak inne rośliny, np. róże, należy przycinać od połowy marca, aby latem kwitły wspaniale.

Warto wiedzieć: róże należą do najwyższej klasy wrażliwości na cięcie. Warto także wiedzieć, że niektórych roślin nie przycinamy w ogóle.

Musisz czytać o wymaganiach każdej z roślin, którą sadzisz, bądź siejesz w swoim ogrodzie.

5. Stosowanie pestycydów

Chemiczne środki ochrony roślin kuszą swoją skutecznością i szybkością działania. Tylko czy po to hodujemy własne owoce i warzywa, by zajadać się chemią?

Stosowanie pestycydów w prywatnych ogrodach jest wielkim błędem, ponieważ toksyny przedostają się do owoców i warzyw, które będziesz spożywać później, a także do wód gruntowych. Istnieją ekologiczne możliwości niszczenia chwastów i zwalczania tzw. „szkodników”.

Jednym z nich jest stosowanie domowych środków. Niezależnie od tego, czy jest to woda z octem, obornik czy mydło przeciwko mszycom, wszystkie te są tańsze i bezpieczniejsze dla Twojego zdrowie i niepotrzebnie nie zanieczyszczają środowiska.

Niektóre stworzenia są bardzo pożyteczne. Zamiast zabijać je toksynami, pozwól wykonać swoją pracę ptakom, dżdżownice, owadom i małym ssakom. Jeże jedzą ślimaki, ptaki uwielbiają mszyce, dżdżownice spulchniają glebę i odżywiają rośliny tlenem, biedronki jedzą mszyce. Mikroorganizmy rozkładają odpady i tworzą najlepszy nawóz. Ten naturalny rytm przyrody działa bardzo dobrze i zapewnia samoregulację, jeśli nie jest zaburzany środkami chemicznymi.

6. Niewłaściwe nawożenie

Jeśli chodzi o nawożenie również nie potrzebujesz dodatków chemicznych ani nawozów sztucznych. Bardziej przyjazne dla środowiska i tańsze są nawozy naturalne.

Humus jest idealny do optymalizacji jakości gleby. Odpady zostały wcześniej przetworzone przez miliardy mikroorganizmów i zapewniają wystarczającą ilość minerałów.

Przede wszystkim powinieneś wybrać w ogrodzie odpowiednie miejsce na kompost. Powinien być łatwo dostępny i odpowiednio chroniony przed słońcem i deszczem. Jeśli nie masz dużo miejsca, powinieneś użyć specjalnych pojemników.

A Ty jakie błędy popełniłeś w ogrodzie? Podziel się z innymi swoim doświadczeniem.

Źródło: fabricatinromania.info, Miniatura wpisu: freepik.com

Właściwości tych nasion są tak silne, że koncerny farmaceutyczne wolałyby żebyś o tym nie wiedział!

Jak pozbyć się ziół i chwastów na długi czas: łatwy i skuteczny sposób