Jesienią ogrodnicy muszą zebrać resztki plonów i przygotować nasadzenia na zimę zanim nadejdą mrozy.
Aby zdążyć przed nadejściem chłodów i o niczym nie zapomnieć, lepiej działać zgodnie z wcześniej przygotowanym planem.
Jak przygotować ogród na zimę
1. W październiku należy przygotować zbiory zimowych odmian owoców do przechowywania.
2. Po zebraniu resztek roślin z działki warzywnej (tych, które już usunęliśmy) trzeba wybrać opcję co robimy z glebą. Można ją przekopać łopatą lub kultywatorem, nie wyrównywać tylko zostawić nierówności lub zostawić bez przekopywania do wiosny. Teraz jest też dobry czas na użycie kartonów, jeśli taką opcję rozważamy.
3. Październik to też czas na zabiegi pielęgnacyjne krzewów. Przede wszystkim trzeba je podlać, jeśli jesień jest sucha. To także czas na przycinanie sanitarne. Po przeprowadzeniu cięcia, trzeba także zabezpieczyć je przed chorobami grzybowymi i szkodnikami.
W pierwszym przypadku stosuje się preparaty zawierające miedź, są one skuteczne w temperaturze powietrza nie niższej niż 10 stopni Celsjusza. W przypadku stosowania preparatów biologicznych próg jest jeszcze wyższy — 15 stopni Celsjusza. Usuwamy też ciężkie kwiatostany (np. hortensji) jeśli są tak duże, że obciążenie śniegiem mogłoby złamać pędy.
4. Przed nadejściem chłodów można nadal sadzić kwiaty cebulowe. Jednak w drugiej połowie października przedsięwzięcie może być już nieco ryzykowne. Miejsca sadzenia kwiatów muszą zostać zabezpieczone przed mrozem np. gałązkami świerkowymi.
5. Bulwy dalii i cebule mieczyków należy wykopać. Choć w cieplejszych rejonach i przy ciepłych zimach możliwe jest przezimowanie, lepiej nie ryzykować.
Bulwy i cebule przed wysłaniem do miejsca przechowywania powinny być wysuszone, oczyszczone, spakowane i umieszczone w miejscu, gdzie spędzą zimę. Może to być piwnica, a w przypadku jej braku lodówka.
6. Rośliny mrozoodporne, ale te wrażliwe na niskie temperatury lub młode należy osłonić. Można do tego użyć słomy, gałązek lub agrowłókniny.
Niezależnie od osłony części nawierzchniej trzeba okryć ziemię nad korzeniami warstwą ściółki, co zabezpieczy korzenie przed przemarzaniem. Najczęściej stosuje się suchy torf, słomę, korę a nawet trawy czy liście.
7. Nawozimy rośliny w tym trawnik nawozami potasowo-fosforowymi bez azotu lub z bardzo małą dawką. Takie nawozy pomagają roślinom przejść w stan uśpienia, a na wiosnę czerpać z zasobów gdy ich potrzebują.
Usuwamy także liście z trawnika żeby nie tworzyły gęstej zlepionej bryły, ponieważ nie przepuszcza ona światła i na trawniku pojawią się plamy.