w

„Nie spodziewałem się takiego efektu, ale chyba znam przyczynę”: wideo lekarza otrzymało ponad 60 milionów wyświetleń na TikTok

Aby zrozumieć sukces lekarza warto wiedzieć, że jego film miał trzecia pod względem odsłon oglądalność na popularnym wśród młodzieży medium społecznościowym TikTok w ciągu ostatniego roku.

Ruslan Mammadov jest lekarzem flebologiem (zajmuje się chorobami żył, ich diagnozowaniem oraz leczeniem) z 11-letnim doświadczeniem z Murmańska i od niedawna gwiazda Tiktoka.

O czym jest ten film?

– Wykonuję na nim zwykły zabieg – skleroterapię (polega na iniekcyjnym podaniu środka chemicznego do światła naczynia; jej celem jest uszkodzenie ściany żyły, wywołanie kontrolowanego stanu zapalnego, a w konsekwencji włóknienie i zarośnięcie naczynia). Każdego dnia wykonujemy 5 – 10 takich zabiegów. Nie jest to nowa metoda – flebolodzy aktywnie ją stosują od lat 90-tych.

Dlaczego film stał się tak popularny? Pewnie dlatego, że żylak znika na naszych oczach. To magiczny efekt wow, którego wielu pacjentów ze swoimi chorobami tak bardzo pragnie” – mówi lekarz.

Rusłan prowadzi swojego Instagrama od prawie roku, ale to tu opowiada o chorobach żył, profilaktyce, metodach leczenia itp.… Na Instagramie lekarz mógł nawet transmitować na żywo z sali operacyjnej.

– Wcześniej prowadziłem pracę edukacyjną, powstawały plakaty, broszury. Ale świat nie stoi w miejscu – trzeba się rozwijać.

Dlatego mówię o mojej pracy w sieciach społecznościowych, aby ludzie zwracali uwagę na swoje choroby i nie opóźniali leczenia.

Niektórzy ludzie cierpią latami na to, co można wyleczyć w godzinę. Wielu moich kolegów prowadzi swój profil na Instagramie, ale nie na TikTok-u, który uważają, że to coś dla zbyt młodych ludzi. A to nie jest tak do końca. Czasami kobiety po 50. roku życia przychodzą do mnie i mówią: „Widziałam cię na TikToku! Moja córka mi pokazała”. Nie trzeba dodawać, że ma większy zasięg – mówi Ruslan Mamedov.

To nie magia tylko nauka i medyczna wiedza!

Czasami potrzebny jest film przed, aby pacjenci nie zapomnieli, jak wyglądały ich nogi. Patrząc na to, co poprawiła operacja, sami nie wierzą, że ich żyły były w tak złym stanie.

Niektóre filmy Rusłana zyskują dziesiątki tysięcy wyświetleń, inne przekraczają setki tysięcy, a nawet miliony. Nie spodziewał się, że film ze skleroterapii odniesie taki sukces. Ma ponad 20 tysięcy komentarzy! Specjalista odpowiadał na wiele z nich osobiście, bo byli i tacy, którzy uznali doktora za szarlatana. Ludzie po prostu nie wierzyli, że żyła może zniknąć na ich oczach – zaledwie kilka chwil po wstrzyknięciu leku strzykawką.

– Wyjaśniam, tłumaczę, przekonuję. Częścią tej pracy jest rozmowa z pacjentami. Niektórych trzeba przekonywać, żeby pokazali nogę. Raz pewna kobieta przyszła z owrzodzeniem troficznym i nie chciała zdjąć bandaża – opowiada.

Ruslan Mammadov zamierza dalej rozwijać swoje profile w sieciach społecznościowych, choć nie jest to łatwe gdy równolegle pracuje w zawodzie. Ale trzeba znaleźć na to czas.

– Niestety, żylaki dotykają osoby coraz młodsze. To nie tylko choroba osób po 40-tce. Powiedziałbym, że chorują już nawet osoby po 20. Nie tak często, ale przychodzą też 18-latki. Im większy postęp, tym mniej się poruszamy, a to wpływa na stan żył. Chociaż wpływ na nie ma wiele czynników, w tym geny – wyjaśnia lekarz.

A ponieważ pacjenci stają się młodsi, TikTok to dobry sposób, aby powiedzieć im, że muszą dbać o swoje zdrowie.

Lekarz dowiódł, że Tik Tok to nie tylko rozrywka, ale także użyteczne narzędzie do edukowania na temat sposobów leczenia.

PORADA SPECJALISTY

– Profilaktyka żylaków jako taka nie istnieje, ale równowaga między aktywnością a odpoczynkiem pomoże spowolnić jej początek. Jeśli pojawiły się dolegliwości (obrzęki, widoczne/wystające żyły, skurcze, bóle, zmęczone nogi na koniec dnia itp.), lepiej nie odkładać wizyty u flebologa – podsumowuje dr Ruslan Mammadov.

A oto film, który zrobił tak spektakularną popularność na Tiktoku:

Źródło: kp.ru, doc.rmamedov/instagram Miniatura wpisu: doc.rmamedov/instagram