nawożenie czosnku zimowego wiosną

Nawożenie czosnku zimowego wiosną. Jak nawozić czosnek, aby zapobiec żółknięciu liści

Wiosną podczas topnienia śniegów może dochodzić do częściowego wypłukiwania z gleby cennych składników odżywczych. Także tych niezbędnych dla prawidłowego wzrostu upraw warzywnych. Takie zjawisko często dotyka czosnek zimowy, który bez odpowiedniego wsparcia może słabo rosnąć. Nawet jesienne przygotowanie gleby, zastosowanie kompostu i nawozów może okazać się niewystarczające. Właśnie dlatego nawożenie czosnku zimowego wiosną jest tak ważne dla zapewnienia mu dobrych warunków do wzrostu.

Nawożenie czosnku zimowego wiosną: amoniak i nadtlenek wodoru

Jednym z pierwszych sygnałów wskazujących na niedobór azotu w czosnku jest żółknięcie końcówek liści. Problem ten może być również spowodowany przez choroby grzybowe lub przemarzanie. Zastosowanie złożonych nawozów mineralnych takich jak mocznik może skutecznie zaradzić temu problemowi. Do popularnych i skutecznych środków należą również amoniak i nadtlenek wodoru. Oprócz wspierania odżywienia roślin wykazują właściwości antyseptyczne. Dzięki temu chronią czosnek przed szkodnikami i infekcjami grzybiczymi.

nawożenie czosnku zimowego wiosną

Przygotowanie i zastosowanie roztworu amoniaku

3 łyżki 10% stężonego alkoholu amoniakowego należy rozcieńczyć w 10 litrach wody. Ważne jest dokładne wymieszanie roztworu. Tak przygotowany roztwór należy zastosować do podlewania grządek z czosnkiem zimowym.

Przed aplikacją roztworu, grządka z czosnkiem powinna zostać obficie podlana samą wodą o temperaturze pokojowej. Dzięki temu roztwór będzie mógł lepiej przeniknąć do gleby, co zapewni skuteczniejsze odżywienie roślin. Już po kilku dniach można oczekiwać widocznej poprawy w wyglądzie czosnku.

Zastosowanie nadtlenku wodoru w celu ochrony uprawy

W przypadku zastosowania nadtlenku wodoru należy rozpuścić 3 łyżki substancji w 1 litrze wody. Otrzymany roztwór aplikuje się przy pomocy opryskiwacza, co jest szczególnie skuteczne w walce z przemarznięciami liści.

Stosując do nawożenia czosnku zimowego wiosną powyższych metod, możesz znacząco poprawić warunki wzrostu i rozwój. Gwarantujesz sobie obfite zbiory zdrowych, dużych i smacznych czosnków.

nawożenie czosnku zimowego wiosną

Jak przycinać wiśnię aby obficie owocowała

Jak przycinać wiśnie. Cięcie młodego i starego drzewa

Kiedy przycinać maliny?

Kiedy przycinać maliny? Cięcie malin letnich i jesiennych