Zwijanie liści pomidorów — przyczyny i sposoby rozwiązania problemu

Zwijanie liści pomidorów jest jednym z tych problemów, które mogą mieć zasadniczy wpływ na ostateczne efekty naszej uprawy. Kiedy widzimy, że liście naszych roślin wyglądają, jakby były chore, to moment, w którym musimy zadać pytanie: dlaczego tak się dzieje?

Czy istnieją sposoby rozwiązania problemu? W artykule przyjrzymy się przyczynom skręcania się liści pomidora podczas uprawy w przydomowym ogrodzie. Oraz przedstawimy skuteczne metody radzenia sobie z tym problemem.

Zwijanie liści pomidorów

W czasie uprawy w ogrodzie krzewy pomidorów mogą doświadczyć niekorzystnych dla ich rozwoju warunków. Najczęściej manifestują je wyglądem swoich liści. Zdrowo rosnące krzewy mają liście ustawione w poziomie, wyprostowane, grube i ciemnozielone. Nie mają żadnych plam czy odbarwień. 

Kiedy coś się dzieje, bardzo szybko objawy tego zaobserwujemy na liściach sadzonek pomidorów. Będą się one zwijać, skręcać, obracać oraz niezdrowo wybarwiać. Może się to dziać pod wpływem szkodników, chorób oraz nieprawidłowych warunków uprawy

Konieczne jest dokładne wyeliminowanie czynnika, który wpływa na nie niekorzystnie.

Podpowiemy, na co zwracać uwagę i co należy zrobić, aby nie stracić swoich zbiorów pomidorów.

Dlaczego liście pomidorów zwijają się do góry

Głównym powodem zwijania się liści jest niewłaściwe podlewanie pomidorów.

Przy braku wilgoci w glebie roślina zaczyna szukać sposobu na przetrwanie i optymalne wykorzystanie resztek wilgoci. 

W wysokich temperaturach roślina pomidorów zwija liście, aby zatrzymać wodę i zmniejszyć powierzchnię parowania.

Dlatego nastąpiło zwinięcie się liści pomidora, należy rozważyć intensywność podlewania.

zwijanie liści pomidorów

Jeśli grządka z uprawą pomidorów jest pochyła, woda może spływać i nie następuje wchłonięcie do gleby. Oraz pobranie jej przez system korzeniowy pomidorów. 

W takim przypadku należy, jeśli to możliwe, poziomować grządkę. Należy też zastosować nawadnianie kroplowe albo wykonać małe rowki rozprowadzające wodę do wszystkich roślin.

Jeśli gleba zbyt mocno wyschnie i pojawią się pęknięcia, może to doprowadzić do uszkodzenia korzeni pomidorów. W takim przypadku roślinie zabraknie zarówno wody, jak i pierwiastków śladowych. Ściółkowanie gleby jest bardzo dobrym rozwiązaniem tego problemu.

zwijanie liści pomidorów ku górze

Zwinięte liście pomidorów i brązowienie końcówek liści jest ostatnią fazą więdnięcia rośliny. Nierzadko nie da się uratować krzewu pomidora w tym stanie. Dlatego sadzonki oglądamy codziennie, aby wcześnie dostrzec objawy. Szukamy przyczyny i odpowiednio reagujemy, by zapobiec śmierci rośliny.

Zwijanie się liści sadzonek pomidorów ku górze następuje podczas upałów.

Przy jednoczesnym wystąpieniu wysokich temperatur, silnego nasłonecznienia i niedoborze wody roślina zawija brzegi liści ku górze, by zmniejszyć powierzchnie parowania i utratę wilgoci.

Ogławianie przeprowadzone przy upalnej pogodzie również nasila objawy przegrzania i przesuszenia rośliny.

Zwijanie liści pomidora do dołu

Kiedy liście pomidora zwijają się w dół, zwykle jest to wynikiem braku składników odżywczych z powodu gnicia korzeni

Zgnilizna korzeni występuje, gdy korzenie z powodu przelania zbyt długo stoją w wodzie. 

liście zawinięte ku dołowi

Korzenie rośliny kurczą się i prawie zatrzymują pobieranie wody, aby zapobiec śmierci rośliny. 

Jeśli roślina będzie nadal podlewana, korzenie zgniją, a roślina umrze. 

Zwijanie się liści ma miejsce, gdy roślina odcina dopływ wody. 

Najlepiej w tej sytuacji trzeba wstrzymać podlewanie i poczekać. Zwykle ten problem sam się rozwiąże. Środki zapobiegawcze można podjąć w następnym sezonie, dodając lepszy drenaż do grządek ogrodowych.

Jeśli nadmiar wody nie wynika z podlewania a z obfitych opadów warto osłonić rośliny folią, aby ograniczyć zalewanie.

Dlaczego dolne liście pomidorów się zwijają

Zwykle zwijanie się liści pomidora na dole rośliny jest oznaką niedoboru mikroelementów

Skręcone i usychające liście pomidorów

Zanim jednak się zwiną najpierw zaczną żółknąć. Po żółknięciu liści będziesz w stanie stwierdzić, że problem występuje na długo przed pojawieniem się zwijania. Istnieje kilka prostych rozwiązań tego problemu. 

Zależnie od fazy rozwoju rośliny trzeba ustalić jakich pierwiastków jej brakuje. W fazie aktywnego wzrostu wspieramy rośliny nawozem azotowym. W fazie tuż przed kwitnieniem wstrzymujemy nawożenie azotem, a stosujemy nawóz bogaty w fosfor i potas. 

Dlaczego górne liście rośliny się zwijają

Jeśli zauważysz podczas uprawy pomidorów, że liście rosną mniejsze i zwinięte, twoja roślina cierpi na chorobę zwaną wirusem kędzierzawego wierzchołka

Wirus jest przenoszony przez pluskwiaka i wybiera tylko jedną roślinę. Na szczęście nie rozprzestrzeni się na pozostałe rośliny. 

Kędzierzawość wierzchołków

Wirus kędzierzawego wierzchołka hamuje wzrost zaatakowanej rośliny. Wszystko zależy od momentu zaatakowania. Jeśli będą roślina ma już owoce, będzie w stanie osiągnąć pełną dojrzałość

W przypadku młodszych roślin wirus może zahamować wzrost całkowicie. Czasami roślina będzie walczyć z wirusem przez wyhodowanie pędów bocznych. Może to uratować roślinę, chociaż szanse są bardzo niewielkie. 

Liście pomidora wykręcają się do góry nogami, odwracają się

Jeśli liść pomidora jest odkręcony do góry, poszukaj szkodników

Taka reakcja rośliny jest objawem mszycy ziemniaczanej (łac. Aulacorthum solani). 

Ta mszyca ma jasnozielony kolor i może pozostać niezauważona przez długi czas. Jeśli znajdziesz tego szkodnika, musisz potraktować roślinę środkami zwalczającymi. 

Liście jednocześnie będą pofałdowane, ponieważ mszyca żywi się sokiem w liściach.

Dolne liście odbarwiają się, a młodsze ciemnieją

Nagłe zmiany temperatur w ciągu dnia i nocy, suche powietrze, przy jednoczesnej nadmiernej wilgotności podłoża, powoduje zaburzenia w pobieraniu i przyswajaniu wapnia.

Niedobór wapnia sprawia, że liście tracą kolor odbarwiają się. Wierzchołki stają się ciemnozielone, a spód liści ma barwę lekko fioletową.

 

Więdnięcie i opadanie liści rośliny

Przypadłość ta dotyka głównie rośliny szklarniowe rosnące w warunkach wysokiej temperatury i wilgotności. Liście zaczynają się wyginać, a następnie wysychać. 

Bakterie infekują układ naczyniowy rośliny i liście zaczynają wysychać. Jeśli podejrzewasz taką chorobę, wytnij łodygę. Jeśli widzisz w nacięciu brązowy pierścień, jest to oznaka raka bakteryjnego

W przypadku, gdy choroba zostanie potwierdzona, należy pilnie usunąć wszystkie chore rośliny i je wyrzucić. Brak niestety skutecznego środka, nawet chemicznego, na tę chorobę.

Mikroskopijne chorobotwórcze grzyby również powodują choroby.

Na liściach stopniowo pojawiają się ciemne plamy. Począwszy od kwietnia, a szczyt przypada na środek lata.

Rdzawe lub brązowe plamy na liściach pomidorów

 
Najpierw na górnej części liści tworzą się żółte, rdzawe lub brązowe plamy.

Stopniowo pojawiają się również na spodniej stronie liści. To choroba grzybowa – fuzarioza.

Jeśli infekcja jest intensywna, liście wysychają i odpadają.

Z liści choroba przechodzi na pozostałe części – łodygi, owoce, pędy. Zmniejsza się produktywność rośliny. Owoce nie rosną, są zdeformowane i mogą pękać. Nowe pąki schną i opadają.

Chorobie tej sprzyja wysoka wilgotność (ponad 80-85%), temperatury w zakresie 15-26 °C oraz duże nasłonecznienie.

Dowiedz się więcej o fuzariozie>>

Brak lub nadmiar mikroelementów

Liście pomidorów mogą się skręcać z powodu braku pierwiastków śladowych. Można określić, czego brakuje roślinie, na podstawie pierwotnych objawów choroby. Można je zidentyfikować, obserwując rośliny i zastosować odpowiedni nawóz naturalny.

Liście są skręcone w rulon

Punkt wzrostu zaczyna obumierać. Owoce są dotknięte zgnilizną wierzchołkową. Te objawy łącznie wskazują na brak wapnia

Liście pomidora wyginają się na brzegach, brązowieją, a żyły bledną

Niedobór potasu powoduje, że liście pomidora wyginają się na brzegach, brązowieją, a żyły bledną. Liście wysychają i blakną. 

Marszczenie liści

Przekroczenie dawki manganu objawia się marszczeniem liści. Ważne jest prawidłowe przestrzeganie dawki nawozów, nawet jeśli stosuje się środki domowe. 

Kryształów nadmanganianu potasu nie należy rozpuszczać w pojemniku na nawóz.

Wierzchołki i brzegi liści, łącznie z ogonkiem, skręcają się i stopniowo zamierają. 

Taka sytuacja jest następstwem przenawożenia w trakcie uprawy pomidorów azotem lub fosforem.

Zwijanie się liści wierzchołkowych 

Zwijanie się liści wierzchołkowych pomidora jest wynikiem niedoboru miedzi

Objawia się tym, że starsze liście wierzchołkowe zwijają się w rurki, zaś najmłodsze drobnieją. Ogonki liściowe są krótkie, a liście sztywne. 

Powodem może być zarówno brak miedzi, jak i zaburzenia przyswajania tego pierwiastka przez roślinę, z powodu zbyt wysokiego ph (ponad 6,5) oraz przenawożenia azotem lub fosforem.

Należy zatem sprawdzić pH gleby, ograniczyć nawożenie azotem, a także zastosować nawozy miedziowe doglebowe lub dolistne.

Jak widać skręcanie się liści pomidora może mieć zarówno łagodne jak i tragiczne w skutkach konsekwencje. Udane efekty uprawy pomidorów w przydomowym ogrodzie zależą od właściwego zidentyfikowania przyczyny problemu. Niektórym problemom można łatwo zaradzić, inne wymagają większego zaangażowania. A jeszcze inne mogą być nieodwracalne w skutkach

Najtrudniej jest początkującym ogrodnikom. W kolejnych sezonach uprawa pomidorów nastręcza coraz mniej problemów. Doświadczenie pozwala wcześniej zauważać wszelkie nieprawidłowości w rozwoju sadzonek. Łatwiej identyfikować przyczyny problemów i znajdować skuteczne rozwiązania

Źródło: MIgardener/youtube, epicgardening.com, Miniatura wpisu: smakdnia.pl

Sadzenie i uprawa borówek: nawozy, gleba, wskazówki pielęgnacyjne

Wschodni sekret młodości! W wieku 45 lat możesz wyglądać na 30, jeśli zjesz 1 łyżkę stołową