Nie możesz się doczekać dziurawych liści monstery? Te wskazówki pomogą rozwiązać problem

Czy wiesz, dlaczego monstery mają ażurowe liście? Naukowcy odkryli, że w ten sposób roślina przystosowuje się do warunków życia.

Monstera rośnie w lasach tropikalnych, gdzie do ziemi dociera niewiele światła. Dzięki wielkim liściom z „dziurami” łatwiej jej łapać częściowo przenikające promienie słoneczne, które są potrzebne do zapewnienia procesu fotosyntezy.

W mieszkaniu panują inne warunki. Dlatego monstera dłużej wytwarza ażurowe liście.

Dlaczego monstera nie wytwarza ażurowych liści

Przede wszystkim roślina może być za młoda. Pierwsze świeże liście zawsze są całe. Trzeba poczekać i zapewnić jej odpowiednią pielęgnację. W miarę wzrostu ażurowe liście powinny się naturalnie pojawić, gdy roślina osiągnie około półtora metra wysokości.

Jednak zdarza się, że dorosły okaz nie wytwarza liści z dziurami. Dlaczego tak się dzieje i czy można temu zaradzić?

Główny powód jest ukryty w oświetleniu. Monstera to dość duża i rozłożysta roślina, dlatego najczęściej umieszcza się ją nie na parapecie, ale w głębi pokoju. Może tam mieć za mało światła. Jeśli liście są mocne, duże a bez nacięć, sprawa dotyczy oświetlenia.

Przesuń monsterę bliżej okna. Najlepiej jej będzie w pobliżu okna wychodzącego na wschód lub zachód. Nie może to być okno południowe: monstera nie toleruje bezpośredniego światła słonecznego, które powoduje oparzenia na liściach.

W większości przypadków zmiana lokalizacji i poprawa oświetlenia pomaga szybko rozwiązać problem. Ale gdyby to nie pomogło są jeszcze inne opcje.

Roślinie może brakować wilgoci. Niska wilgotność powietrza jest dla niej niesprzyjająca. W takich warunkach wzrost liści może znacznie spowolnić, mogą więdnąć, podsychać. Dlatego monstera powinna być regularnie i obficie spryskiwana i podlewana. Szczególnie jeśli w mieszkaniu jest suche i gorące powietrze.

Kolejną pośrednią przyczyną jest brak składników odżywczych w ziemi. Monstera ma obszerną część nadziemną do utrzymania, dlatego potrzebuje nie tylko wody, ale także składników odżywczych.

Raz na 3-4 tygodnie musi być karmiona nawozem o złożonym składzie, który uzupełni braki mikro- i makroelementów. Zimą karmienie można ograniczyć.

Ale w pozostałych porach roku bez dodatkowego odżywiania – roślina po prostu przestanie wytwarzać nowe liście, albo tworzyć tylko małe i pełne.

Korzenie powietrzne monstery odgrywają ważną rolę w życiu rośliny: dodatkowo dostarczają jej wilgoci i składników odżywczych. Dlatego w żadnym wypadku nie tniemy ich.

Możemy je przycinać dopiero wtedy, gdy roślina się nadmiernie rozrośnie i chcemy ograniczyć jej rozmiary. Ucinamy ją wtedy od góry i przycinamy korzenie powietrzne.

Trik Japończyków: najkwaśniejsza mandarynka staje się słodka w 10 minut

Tę sztuczkę pokazała mi pokojówka z hotelu. Teraz moje okna są zawsze czyste i bez smug