Lekarze ostrzegają: codzienne nawyki dosłownie „miażdżą” nasze kości i stawy

Obecny styl życia źle wpływa na nasze kości i ścięgna – ostrzegają lekarze.

Gotowe, mocno przetworzone jedzenie, brak ruchu i za mało snu odciskają silne piętno na naszym szkielecie.

1. Metabolizm tkanki kostnej

Jak każda część ciała tak i szkielet potrzebuje odpowiedniego odżywienia. Źle zbilansowana dieta ma wpływ na metabolizm układu kostnego. Siła kości i chrząstek jest określana przez równowagę fosforowo-wapniową.

Oznacza to, że w tkance kostnej muszą odkładać się pewne minerały, z jednej strony odkładają się, z drugiej są uwalniane, są swego rodzaju ciągłym obiegiem odświeżającym tkankę białkowa, a także minerały w kości, która w ten sposób jest regenerowana”, wyjaśnia prof. dr Radu Rădulescu lekarz ortopeda.

Niezbilansowana dieta może prowadzić do zachwiania równowagi między częścią białkową a mineralną, co przekłada się na niską odporność szkieletu na złamania, ale także problemy ze stawami.

„Białka, lipidy i węglowodany wraz z minerałami i witaminami uczestniczą w syntezie komórek kostnych, w syntezie włókna mięśniowego, nie tylko w jego prawidłowym funkcjonowaniu” – mówi dr Georgiana Tache.

2. Brak aktywności fizycznej

Szkielet staje się również podatny na uszkodzenia w przypadku osób niećwiczących.

Więzadła, tkanki więzadłowe, sama tkanka łączna są elementami sprężystymi, przy braku aktywności elastyczność znacznie się zmniejsza i stają się podatne na pęknięcia, rozciągnięcia, skręcenia, zwichnięcia, złamania kości, przez dekondycję fizyczną”, mówi dr Georgiana Tache.

„Osoby, które wykonują pracę biurową, wracają do domu, gdzie ponownie siadają, nie uprawiają aktywności fizycznej, ryzykują osteoporozą, która nie powinna mieć miejsca jeszcze w ich wieku” – mówi prof. Dr Radu Rădulescu.

3. Alkohol i nikotyna

Niebezpieczny alkohol i tytoń są również niebezpieczne dla zdrowia układu kostnego.

„Spożycie alkoholu może być czynnikiem determinującym chorobę kości.

Chodzi o metabolizm wapnia: organizm troszczy się o metabolizm innych pierwiastków i zapomina o wykorzystywaniu w organizmie wapnia, o którym zapomina utrwalić kości i masę mięśniową ”, wyjaśnia dr Georgiana Tache.

„Palenie ma negatywny wpływ na metabolizm, w tym metabolizm chrzęstny. Osoby palące mogą z czasem uzyskać tzw. Chondromalację, czyli miękkość chrząstki stawowej, która normalnie powinna wytrzymywać określone naciski, ale staje się mniej odporna i może się przedwcześnie zużyć ”- mówi prof. Dr Radu Rădulescu.

Aby zapobiec tym problemom i mieć mocne kości, lekarze zalecają jedzenie świeżych owoców i warzyw, a także aktywność wysiłkową 30 minut każdego dnia.

Źródło: DR. ANDREI LASLAU/LASLAUBLOG.COM, Miniatura wpisu: freepik.com

Gwiazdnica pospolita – działanie odtruwające, zmniejszające łaknienie, regulujące prace wątroby i jelit

NIEDOBÓR MAGNEZU jest bardziej niebezpieczny niż wcześniej sądzono