w

Roślina, która jesienią powinna pojawić się w sypialni – na bezsenność

Lawenda kojarzy nam się z rośliną ogrodową. W wersji suszonej przynosimy ją do domu jako zapachową dekorację.

Tymczasem roślinę można, a nawet warto przynieść do domu w doniczce, postawić w sypialni zwłaszcza gdy zmagamy się ze stanami lękowymi i bezsennością.

Jeśli nie chcemy wykopywać sadzonki możemy ukorzenić pędy.

Najlepszym czasem na ukorzenienie sadzonek lawendy jest październik, po kwitnieniu. Ale jeśli pęd nadal kwitnie, ostrożnie odetnij górną część z kwiatami. Do ukorzeniania nadają się jednoroczne gałęzie.

10-centymetrowy pęd od dołu oczyszczamy z liści na 5 centymetrów, górne liście będą zasilać sadzonki. Wsadzamy pęd do wysokości liści do przygotowanej wcześniej doniczki z ziemią.

W jednej doniczce można posadzić kilka gałązek lawendy.

Przykryj lawendę torbą i umieść ją w ciepłym, dobrze oświetlonym miejscu w celu dalszego ukorzenienia. Po 30 dniach roślina zapuści korzenie i będzie się rozwijała w doniczce.

Lawenda poprawia jakość snu i łagodzi stany lękowe, napięcie nerwowe i zmęczenie

Zaburzenia snu są jedną z najczęściej występujących chorób psychicznych. Bezsenność jest najczęstszym zaburzeniem snu. Jest to także jedna z najczęstszych dolegliwości zgłaszanych w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej. W różnych tradycyjnych medycynach regionalnych lawenda nazywana była „szczotką mózgu”.

Jest to jedna z najczęściej stosowanych roślin u pacjentów z zaburzeniami snu.

W badaniu z 2021r. stwierdzono, że aromaterapia lawendowa wykazała znaczny wpływ na zmniejszenie lęku i depresji, a sesje podawania zwiększyły działanie przeciwlękowe.

W metaanalizie (Grudzień 2019:65:153099) dokonano przeglądu aktualnej wiedzy na temat stosowania lawendy w leczeniu zaburzeń snu u pacjentów z różnymi chorobami, od nowotworów i schyłkowej niewydolności nerek po choroby neurologiczno-psychiatryczne (np. depresja, demencja i autyzm), choroby układu oddechowego, serca i układu krążenia, chorób metabolicznych.

Ten krytyczny przegląd dostarcza obiecujących dowodów na skuteczność lawendy w leczeniu zaburzeń snu w wielu różnych populacjach i chorobach.

Przy silnych zaburzeniach snu związanych z poważniejszymi stanami lekowymi badano skuteczność aromaterapii olejkiem lawendowym, a nawet przyjmowanie doustne. Aromaterapia lawendowa jest klinicznie lepsza w krótkotrwałym działaniu, podczas gdy Silexan (lawenda doustna) w dawce 80 mg jest preferowany w długotrwałym leczeniu lęku.

Olejek lawendowy można zażywać 2-3 razy dziennie po 4 krople na miodzie. Pomaga również przy kaszlu i przeziębieniu, zapaleniu zatok, nieżycie nosa.

Napar z kwiatów lawendy sporządzony z 1 łyżki na 1 szklankę wrzącej wody lub mleka pić 2-3 razy dziennie po 100-200 ml, lub 1 szklankę na noc, jako środek pomagający w zaśnięciu.

Nalewkę 1:3 przyjmować 2-3 razy dziennie po 1 łyżeczce. Podobnie dawkować intrakt sporządzony ze świeżego rozdrobnionego surowca.

Do kąpieli (10-12 kropel do wanny wody) – kąpiel odprężająca.

W łagodnych stanach można wypróbować najpierw ustawienie rośliny w doniczce w sypialni.

Przeciwwskazania

Olejku lawendowego i nalewki lawendowej nie podawać kobietom ciężarnym. Można natomiast stosować u nich napar.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34775136/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32088511/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31655395/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35412693/,
Fotografie: freepik.com