Kolor moczu podpowiada ile pić wody w ciągu dnia. Wysyła też alarmujące sygnały o chorobach

Nasze ciało do doskonałe urządzenie, które ma zdolności samouzdrawiania i wysyłania informacji o stanach, w których potrzebuje pomocy z zewnątrz.

Dlatego uważne przyglądanie się tym sygnałom pomoże nam utrzymać zdrowie dłużej.

Obserwacja moczu

Prawidłowy kolor moczu powinien być przejrzysty, jasnożółtej barwy. Świadczy on o dobrej kondycji zdrowotne, prawidłowej pracy nerek i właściwym nawodnieniu organizmu. Wszelkie odchylenia są ważnym sygnałem. Musimy zwracać uwagę na to, na ile trwałe jest odchylenie od normy. Na kolor moczu mogą bowiem wpływać posiłki, które spożywamy.

Przeźroczysty kolor moczu

Mocz przeźroczysty niezabarwiony, lub prawie niezabarwiony oznacza, że jest mocno rozwodniony. Nadmiar wypijanych płynów rozrzedza go. Jeśli nie pijesz nadmiernie, a Twój mocz jest przeźroczysty może być objawem cukrzycy lub nieprawidłowej pracy nerek.

Ciemny żółty kolor moczu

Jeżeli mocz ma prawidłowy kolor żółty, ale nie jest on jasny a ciemny, świadczy o przyjmowaniu zbyt małej ilości płynów.

Miodowo-żółty kolor moczu

Kolor ten oznacza, że organizm jest odwodniony. Musisz pić więcej.

Brązowy kolor moczu

Kolor brązowy to także objaw odwodnienia, ale też poważnych chorób wątroby. Jeśli zauważysz taki kolor mocno zwiększ ilość wypijanej wody, jeśli kolor się nie zmieni odwiedź lekarza.

Niebieski lub zielony kolor moczu

Zabarwienie moczu na te kolory następuje najczęściej w wyniku przyjmowanych leków lub są reakcją na niektóre barwniki spożywcze. Jednak w groźniejszej wersji mocz zabarwia się tak podczas poważnych infekcji bakteryjnych. Jeśli kolor nie jest sprawą jednoorazową skonsultuj go z lekarzem.

Różowy kolor moczu

Kolor różowy może być następstwem spożycia jagód, buraków lub rabarbaru. Wtedy zabarwienie jest chwilowe i mija po dwóch, trzech dniach. Jeśli kolor trwa dłużej i nie jest związany ze spożyciem barwiących pokarmów, może świadczyć o problemach z prostatą lub nerkami.

Czerwony mocz – krew w moczu

Ciemniejszy odcień różu jest w większości przypadków objawem poważnego problemu. Zabarwienie czerwone powstaje w wyniku dostania się krwi do moczu. Może świadczyć o infekcji pęcherza moczowego, a nawet raka. O krwi w moczu powinieneś zawiadomić lekarza.

Piana w moczu

Silnie pieniący się moocz to objaw bardzo poważnych chorób nerek: kłębuszkowe zapalenie nerek lub zespół nerczycowy.

Inne kolory moczu

Inne kolory mogą świadczyć o reakcji na leki lub barwniki spożywcze. Jeżeli nie jesteś pewny barwy co wywołało zmiane koloru moczu zasięgnij porady lekarza.

Źródło i Fotografie: infodiario.co.mz, belmarrahealth.com