w

Kiedy sadzić pomidory w maju 2021 r zgodnie z kalendarzem księżycowym

Sadzonki pomidorów sadzi się zwykle na otwartym terenie w maju.

Dobrze posadzić je w oparciu o kalendarz księżycowy. Sadzonki mają czas na dobry rozwój i optymalną temperaturę.

Jak wybrać odpowiedni dzień do sadzenia sadzonek pomidorów na zewnątrz?

Sadzenie pomidora na otwartym terenie w maju powinno odbywać się w pomyślny dzień zgodnie z kalendarzem księżycowym.

Ważne jest również, aby pogoda była pochmurna. W pogodny dzień warto zorganizować sadzenie wcześnie rano. Wtedy szybciej się zakorzenią i łatwiej zniosą nocne spadki temperatur.

Przygotowanie sadzonek pomidorów do sadzenia w otwartym terenie

Sadzonki pomidorów gotowe do posadzenia w otwartym terenie powinny mieć co najmniej 50-70 dni. Powinny osiągać min. 20-30 cm wysokości, a każda mieć więcej niż 6 liści. Pożądane jest, aby uwolniły pierwszy pąk kwiatowy.

Pomidory szybciej zakorzenią się w ogrodzie, jeśli odpowiednio je przygotujesz przed sadzeniem. Biorąc pod uwagę specyfikę kalendarza księżycowego, należy to zrobić w następujący sposób:

14 dni przed sadzeniem roślin w otwartym terenie zacznij je hartować. Aby to zrobić, zabierz sadzonki na balkon lub do ogrodu i pozostaw je na 30-45 minut w zacienionym, bezwietrznym miejscu.

Powtarzaj zabieg codziennie, każdorazowo zwiększając jego czas trwania o 30-60 minut.

Na 7 dni przed sadzeniem sadzonki należy traktować fitohormonami („Heteroauxin”, „Ukorenit”, „Amber acid”). Przygotuj roztwory ściśle według instrukcji, nie przekraczając dawki. I musisz spryskać nimi rośliny wraz z listowiem.

Sam zabieg należy wykonać wczesnym rankiem lub o zachodzie słońca.

Podlewanie należy całkowicie anulować 3-4 dni przed sadzeniem. Na 30 minut przed obficie podlać sadzonki.

W ciągu 3-5 dni jeśli pomidory są zbyt wydłużone, warto odciąć 2-3 dolne liście. Ale takie sadzonki należy sadzić głębiej, umieszczając je pod kątem.

UWAGA! Na dzień przed sadzeniem pomidorów w maju, zgodnie z kalendarzem księżycowym, warto traktować je fungicydami. Na przykład lek „Ridomil Gold”. Musi być rozcieńczony w ciepłej wodzie (20 g na 10 L) i użyty do spryskania liści. Warto dodać do roztworu 20 g mocznika w celu wzmocnienia efektu i dodatkowego odżywienia.

Dni sprzyjające sadzeniu sadzonek pomidorów w maju 2021 roku na otwartym terenie zgodnie z kalendarzem księżycowym

Zgodnie z zasadami kalendarza księżycowego konieczne jest sadzenie sadzonek pomidorów w otwartym terenie na rosnącym księżycu.

Pożądane jest, aby nocna gwiazda znajdowała się w znaku Raka, Ryb lub Koziorożca. Pod koniec wiosny 2021 r. Takie wyjątkowo sprzyjające okresy przypadają na 10, 12, 15-17, 22-25 maja.

Sadzenie pomidorów w otwartym terenie w maju 2021 – złe dni

Uważa się, że nie można sadzić pomidorów podczas pełni i nowiu. Nie sadzaj również na zanikającej nocnej gwieździe, zwłaszcza jeśli jest w znaku Wodnika. A zgodnie z kalendarzem księżycowym 2021 r. Najmniej sprzyjające dni to 2-4, 11 i 26 maja.

Kiedy sadzić pomidory na otwartym terenie w maju, w zależności od regionu

Sadząc pomidory na otwartym terenie, należy wziąć pod uwagę nie tylko kalendarz księżycowy, ale także specyfikę klimatu regionu. Tak więc sadzenie można wykonać nie wcześniej, niż temperatura powietrza w ciągu dnia osiągnie + 12 … + 18 ° C, a w nocy nie spada poniżej +10 ° C. Sadzonki wytrzymują krótkie doświadczenie mrozu, ale na długi czas oddalają plony.

WAŻNE! Warto sprawdzić temperaturę gleby na głębokości 8-10 cm, optymalnie jest to + 8… + 12 ° C.

W chłodniejszych regionach kraju, gdzie istnieje ryzyko przymrozków, lepiej opóźnić sadzenie pomidorów do gruntu do pierwszych dziesięciu dni czerwca.

Jak prawidłowo sadzić pomidory w otwartym terenie

Do sadzenia pomidorów musisz wybrać dobrze nasłonecznione miejsca. W półcieniu rośliny zakorzenią się, ale wydadzą słabe owoce, a ich zbiory dojrzeją później. Niziny, tereny podmokłe i miejsca z wysokim poziomem wód gruntowych nie nadają się do upraw pomidorów.

Wskazane jest sadzenie ich na niewielkim wzniesieniu. Możesz również wcześniej zorganizować drenaż, aby wyeliminować stagnację wilgoci u korzeni roślin.

UWAGA! Nie zaleca się sadzenia pomidorów na tym samym miejscu przez 2 lata z rzędu i lepiej co roku wybierać dla nich nowe miejsce. Podwójnie dobrze będzie, jeśli wcześniej rosły tam buraki, marchew, kapusta, cukinia i zioła. Unikaj obszarów, na których w zeszłym roku uprawiano bakłażany, paprykę lub ziemniaki.

Po wybraniu korzystnego dnia zgodnie z kalendarzem księżycowym sadzonki pomidorów należy sadzić według następującego algorytmu:

Wykop dołki o wymiarach 30 x 30 cm, konieczne będzie zachowanie odległości 40-50 cm, a rozstaw rzędów powinien wynosić co najmniej 60 cm, wymagane jest ułożenie rzędów w kierunku z północy na południe, wtedy wszystkie uprawy otrzymają wystarczającą ilość światła. Niewymiarowe odmiany dobrze jest posadzić w szachownicę.

Spryskaj glebę w zagłębieniach dużą ilością wody o temperaturze + 22 … + 25 ° C. Wyciągnij sadzonki z doniczek, starając się nie zniszczyć bryły. Jeśli sadzonki zostały zanurzone w plastikowych kubkach, można je po prostu rozciąć. Jeśli rośliny były pierwotnie sadzone w tabletkach torfowych, ten krok należy pominąć.

Sadzić sadzonki pojedynczo w dołkach do sadzenia. Musisz umieścić rośliny na środku i natychmiast zalać je odstaną wodą o temperaturze otoczenia.

Przysyp ziemią, pogłębiając je do miejsca, w którym znajdowały się liście. Jeśli sadzonki są bardzo wydłużone, należy je posypać ziemią, aż do pierwszych gałązek. W takim przypadku rośliny będą musiały być umieszczone w dołkach pod niewielkim kątem.

Po posadzeniu nie musisz podlewać. Ale warto ściółkować słomą, zgniłymi trocinami, kompostem. Warstwa organiczna będzie karmić rośliny podczas ich ukorzenienia, chroniąc jednocześnie korzenie przed zamarzaniem i przegrzaniem. Ściółka również spowalnia parowanie wilgoci i zapobiega zagęszczaniu powierzchni gleby.

WSKAZÓWKA! Do ściółkowania nie używaj torfu ani świeżego obornika. Takie substancje organiczne utleniają glebę, której pomidory nie lubią.

Sztuczki i wskazówki dotyczące sadzenia pomidorów w ziemi w maju

W maju pogoda jest niestabilna, dlatego w celu ochrony sadzonek przed przymrozkami wskazane jest przykrycie ziemi włókniną. Możesz także użyć przyciętych plastikowych butelek, umieszczając je na każdym krzewie.

Ale ważne jest, aby codziennie wietrzyć sadzonki, w przeciwnym razie pomidory mogą wyschnąć. W przypadku butelek ciętych po prostu wystarczy nie nakręcić na nie zakrętki.

UWAGA! Przez pierwsze 10 dni po posadzeniu upraw na otwartym terenie zgodnie z kalendarzem księżycowym nie można ich podlewać i karmić. W tej chwili lepiej w ogóle nie przeszkadzać pomidorom, aby nie zaostrzać stresu związanego z przesadzeniem.

W maju często występuje chłód, w którym plony nie owocują dobrze. Aby przyspieszyć ten proces, zaleca się spryskanie liści roztworem kwasu borowego lub specjalnymi preparatami. Poprawiają odporność pomidorów na niekorzystne warunki.

Częste błędy

• Podczas sadzenia pomidorów na otwartym terenie niedoświadczeni ogrodnicy popełniają następujące błędy:

• Nie trzymają się kalendarza księżycowego. Księżyc w nowiu i pełni są uważane za krytyczne okresy dla pomidorów. Jeśli sadzisz je w te niekorzystne dni, rośliny mogą się nie zakorzenić lub słabo się rozwinąć i nie przynieść owoców.

• Rośliny nie są przygotowywane do sadzenia w maju. Kiedy sadzisz pomidory w ogrodzie, jest to poważny stres dla sadzonek i ważne jest, aby je zahartować przed tym wydarzeniem. W przeciwnym razie mogą ucierpieć z powodu nagłej zmiany warunków.

• Sadzenie w południe. W maju słońce jest już dość aktywne, a jeśli sadzenie odbywa się między 12:00 a 16:00, korzenie i liście mogą ulec poparzeniu z powodu przegrzania.

Często Zadawane Pytania

Nawet podczas sadzenia pomidorów zgodnie z kalendarzem księżycowym ogrodnicy mają następujące pytania:

Czy muszę przygotować działkę na pomidory?

Tak, i należy to zrobić 3 tygodnie przed sadzeniem, a najlepiej jesienią. Aby to zrobić, musisz oczyścić miejsce z chwastów i resztek roślinnych, wykopać i dodać nawozy organiczne i mineralne.

Na każdy metr kwadratowy gleby, użyj próchnicy (10 l), siarczanu amonu lub superfosfatu (25 g) i popiołu drzewnego (100 ml).

Co zrobić z wydłużonymi sadzonkami?

Zarośnięte sadzonki sadzimy pod kątem 45 °. Powinny być osadzone głębiej niż zwykle.

Kiedy się przestać je chronić w maju?

Możesz usunąć włókninę i butelki, gdy temperatura jest stabilna i waha się od + 20 do + 25 ° C. Dzieje się to pod koniec maja – na początku czerwca.

Co zrobić z przymarzniętymi sadzonkami w maju?

Jeśli przymarzła część rośliny, stała się czarna, konieczne będzie przycięcie łodyg i liści do zdrowej tkanki. Pomidory należy traktować ciepłym roztworem kwasu borowego.

Zaleca się spryskiwanie sadzonek stymulantami wzrostu („Epin”, „Heteroauxin”) i powtarzać co 8-10 dni.

3-4 dni po spryskaniu kwasem borowym, nakarm pomidory roztworem mocznika.

Tydzień później na grządkę należy nałożyć nawóz mineralny.

Wnioski

Maj to najlepszy miesiąc na sadzenie pomidorów w otwartym terenie. Wsadzone w tym czasie rośliny dostosowują się szybciej i szybciej zaczynają przynosić owoce. Ale ważne jest, aby przed zabiegiem przygotować sadzonki, a sama procedura powinna zostać przeprowadzona w sprzyjającym okresie zgodnie z kalendarzem księżycowym.

Źródło: moyasotka.com, Miniatura wpisu: freepik.com