w

Kasztan – przepis na żylaki i inne schorzenia żylne

Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum), który jest niejadalny ale powszechnie stosowany w medycynie ludowej, ma liczne właściwości zdrowotne. Jest szczególnie znane ze swojego korzystnego wpływu na zdrowie żył.

Związki chemiczne zawarte w kasztanowcu, głównie escyna, wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwwodne i wzmacniające naczynia krwionośne. Dlatego preparaty z kasztanowca są często stosowane w leczeniu żylaków, obrzęków nóg oraz w dolegliwościach związanych z niewydolnością żylną.

Oto kilka korzyści zdrowotnych związanych z kasztanowcem:

Wzmacnianie ścian żył: Flawonoidy, kumaryny, flawonoidy, saponiny, fenolokwasy i garbniki zawarte w kasztanowcu mogą pomóc wzmocnić ściany żył i zmniejszyć ich rozszerzalność.

Działanie przeciwwodne: Kasztanowiec może pomóc zmniejszyć obrzęki nóg związane z niewydolnością żylną.

Działanie przeciwzapalne: Preparaty z kasztanowca mogą łagodzić objawy zapalenia żył.

Poprawa krążenia: Kasztanowiec może poprawić krążenie krwi w nogach.

Zanim zdecydujesz się na stosowanie produktów z kasztanowca w celu wsparcia zdrowia żył, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby upewnić się, że są one odpowiednie dla Twojego stanu zdrowia.

Fitoterapeuta Constantin Mica z Iasi podaje nam przepis na skuteczna nalewkę z kasztanów na żylaki, którą bez trudu przygotujemy w domu. Do jej przygotowania używamy wyłącznie brązową skórkę nasion.

Składniki aktywne zawarte w łupinie rozpuszczają się wyłącznie w alkoholu, dlatego najlepsza formą zastosowania jest nalewka.

Nalewka z brązowych skórek kasztanów – przepis

Składniki

• 40 g brązowych skórek kasztana
• 200 ml spirytusu

Przygotowanie

Usuń skórkę z kasztanów, posiekaj na skórki i pozostaw do podsuszenia na kilka dni w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
Następnie umieść je w szklanym słoiku i zalej alkoholem. Zamknij hermetycznie i pozostaw do maceracji na 20-30 dni. Codziennie wstrząsaj zawartością. Powstałą nalewkę przelej i przechowuj w naczyniu z ciemnego szkła lub ciemnym miejscu. Dla poprawy smaku można dodać łyżeczkę miodu.

Zastosowanie

Zażywać 2 razy dziennie po 20-30 kropli 2-3 razy dziennie przez 2 miesięce po rozcieńczeniu niewielką ilością wody, przed posiłkami. Pomiędzy kuracjami stosować kilkumiesięczne przerwy.

Równolegle z można stosować zewnętrznie, wcierając w miejsca dotknięte 1-2 razy dziennie.

Taką nalewkę można również kupić gotową w sklepach zielarskich i stosować według wskazań na opakowaniu.

Nalewka z nasion kasztanowca

W podobny sposób można przygotować nalewkę z całych nasion. Najlepszym terminem na zbiory jest druga połowa września. Wtedy nasiona zaczynają spadać z drzew. Do nalewki używa się świeżych kasztanów, które mają jasnobrązową skórkę i są świeżo wyjęte z łupiny. Nie powinny to być nasiona, które same wypadły z łupiny.

Składniki:

świeże kasztany – 300 g,
spirytus 70% – 500 ml,
opcjonalnie miód lub cukier – 1-2 łyżki

Sposób przygotowania:

Kasztany myjemy, suszymy, a następnie rozgniatamy. Można je również zmiksować.

Wkładamy do czystego, wyparzonego słoika i zalewamy spirytusem. Zakręcamy słoik i odstawiamy na 3-4 tygodnie. Codziennie potrząsamy słoikiem.

Po tym czasie przecedzamy płyn, ewentualnie słodzimy i przelewamy do butelki szklanej, najlepiej z ciemnego szkła.

Nalewkę najlepiej jest rozwadniać do spożycia. Wypijamy 5 kropli rozcieńczonych w kieliszku, bądź łyżce wody. 3 razy dziennie przed posiłkiem.

Przeciwwskazania i działania niepożądane

Preparaty z kasztanowca nie mogą być stosowane przez osoby z ostrą niewydolnością nerek i przez kobiety w pierwszym trymestrze ciąży (później i w czasie karmienia stosowane mogą być tylko na zalecenie lekarza). Nie należy używać preparatów z kasztanowca na uszkodzoną skórę i rany; powinno się unikać kontaktu takich specyfików z oczami i błonami śluzowymi. U niektórych osób mogą wystąpić reakcje uczuleniowe i zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Sporadycznie zdarza się alergia na pyłek kasztanowca, zwłaszcza u osób mieszkających blisko tych drzew, np. przy alejach obsadzanych kasztanowcami.

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub stosujesz leki, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem naturalnego leczenia, aby uniknąć interakcji. Odkładając lub przerywając klasyczne zabiegi medyczne, możesz zagrozić swojemu zdrowiu.
Źródło: prof. Uniwersytet Constantin Milica, Kora kasztanowca, dobty lek na choroby żył, Farmacia Verde, https://herbalrom.ro/coaja-de-castane-un-bun-remediu-in-bolile-venelor/,
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-alternatywna/kasztany-wlasciwosci-lecznicze-i-zastosowanie-kasztanow-aa-Fa4d-3ZqX-3BfE.html, wikipedia.pl