w

Karmienie wiśni na wiosnę: co zrobić, aby owoce były słodkie jak miód

Aby wiśnia była słodka, trzeba o nią zadbać. Stosujemy odpowiednie nawożenie, nie tylko podczas sadzenia, ale regularnie w każdym sezonie.

Karmienie wiśni

Wiśnia dobrze rośnie, jeśli gleba jest lekka, piaszczysta. Jeśli dysponujemy ziemią ciężką, gliniastą, podczas sadzenia obficie dodajemy do niej piasku. Powinno go być więcej niż rodzimej ziemi.

Ale to nie wystarczy, dodatkowo powinniśmy dać popiół, humus i nawóz żeby zneutralizować ph i zapewnić składniki odżywcze. Po pewnym czasie i to nie wystarczy.

Korzenie się rozrastają, składniki wyczerpują. Naszą wiśnię musimy odpowiednio wesprzeć w owocowaniu.

Aby owoce wiśni były obfite i smaczne, wiosną drzewo powinno zostać nawiezione nawozami zawierającymi wysokie stężenie azotu. Jest niezbędny do szybkiego rozwoju liści.

Stymuluje również kwitnienie, umożliwia tworzenie się zalążni i powstawanie owoców.

Kiedy wiśnie wymaga nawożenia

Wiele zależy od wieku drzewa. Jeśli zauważymy, że na liściach pojawiły się czerwone plamy, pędy zaczęły rosnąć wolniej, oznacza to, że wiśnia nie ma wystarczającej ilości składników odżywczych.

Jeśli drzewo nie ma 7 lat, ale wzrost pędów w ciągu 1 roku jest mniejszy niż 50 cm, oznacza to, że wymaga dokarmiania. Wiśnie zależnie od potrzeb karmimy materią organiczną 3-4 razy w roku.

Skuteczne jest dodanie do gleby kompostu lub odpowiednio przygotowanego obornika.

Nawożenie poprawiające smak owoców

Aby owoce były słodsze, stosuje się kwas bursztynowy. Spryskuje się drzewo jeszcze zanim pojawią się na nim kwiaty.

Roztwór do oprysku przygotowuje się w następujący sposób: 3 g kwasu bursztynowego dodajemy do 10 litrów wody.

Aby poprawić smak owoców, podczas tworzenia owoców wiśnię opryskuje się roztworem fosforu i potasu. 2-3 dni później pod każdym drzewem umieszcza się 1 szklankę popiołu.