w

Ważne jest pierwsze karmienie ogórków przed kwitnieniem i owocowaniem. A drugie, żeby było dużo zapylonych kwiatów

Ogórki w gruncie posadzone z rozsady karmimy na początku czerwca, a ogórki wysiewane bezpośrednio do gruntu, gdy mają 3 liście.

To karmienie jest bardzo ważne, ponieważ doświadczają one jeszcze dość silnych warunków stresowych i potrzebują wsparcia.

Do wytworzenia 1 kg owoców rośliny zużywają: 3,5 g azotu, 1,8 g fosforu, 5,3 g potasu.

Zrozumienie potrzeb ogórka jest kluczowe do prawidłowego dokarmiania.

Zasilanie azotem

Przed kwitnieniem, w momencie intensywnego wzrostu, stosuje się nawozy azotowe. W tej chwili ważne jest, aby wyhodować silne rośliny o mocnych łodygach, długie pnącze z dużymi liśćmi – aby nadać impuls wzrostowi wegetatywnemu.

Szczyt zapotrzebowania ogórka na azot występuje w okresie wzrostu zielonej masy, następnie na początku formowania się owoców, zalążni. Dlatego pierwsze karmienie polega na zastosowaniu nawozów azotowych.

Zasilanie potasem

Szczyt zapotrzebowania na potas przypada nieco później w czerwcu lub zależnie od momentu wysiania na początku lipca, po usunięciu pierwszych pędów.

Tuż przed kwitnieniem i w jego trakcie korzenie roślin zaczynają intensywnie pobierać potas z gleby, a po wzroście temperatury częściowo oddają go glebie.

Potas jest ważny: odpowiada nie tylko za gęstość skórki i masy, ale tez za soczystość i chrupkość ogórka. Odpowiada również za brak pustych kwiatów, wpływa na zapylanie i zawiązywanie owoców. A także – poprawia odporność na ciepło i zimno. Wzmacnia ściany błon komórkowych, pomaga roślinie przetrwać w sytuacjach stresowych.

Nawożenie stosuje się zgodnie z potrzebami ogórka. Najpierw azot, a następnie azot-potas.

Co zastosować: Aby dostarczyć azotu można zastosować – mocznik, saletrę amonową, azotan potasu (potas + azot), przy objawach niedoboru wapnia – saletrę wapniowa (azot + wapń). Każdy z powyższych zastąpi gnojówka z pokrzyw, mniszka lub innych ziół czy traw łąkowych.

Potas – azotan potasu, siarczan potasu, monofosforan potasu (potas + fosfor).

Opcjonalnie – kompleksowy nawóz z pierwiastkami NPK (azot, fosfor, potas) w równych częściach.

Normy aplikacji znajdują się w instrukcjach, ale ile zastosować, ustala się indywidualnie. W zależności od potrzeb zależy bezpieczeństwo gleby. Na przykład, czy gleba była zasilana przed sadzeniem.

Jak podlewać gnojówka przeczytasz tu: Gnojówka z pokrzyw do pomidora