Co zrobić z czosnkiem w maju, żeby zawiązał duże główki

Wiosenna pielęgnacja czosnku sadzonego na zimę to jeden z ważnych etapów uprawy jeśli chcemy uzyskać obfite zbiory, ponieważ już wkrótce rośliny zaczną tworzyć część podziemną i wiele zależy od naszych działań w tym momencie.

Teraz, na etapie niewielkich sadzonek, musimy zrobić trzy ważne rzeczy, aby dać impuls do wzrostu i prawidłowego rozwoju główek.

Co zrobić z czosnkiem w maju, żeby zawiązał duże główki?

1. Nawóz

Pierwsze karmienie czosnku powinno być przeprowadzone w kwietniu. Jednak wielu ogrodników o nim zapomina. To nie problem, ponieważ w maju wciąż nie jest za późno. Pełnia wiosny to najlepszy czas na to by wesprzeć rośliny i dać im siłę na wzrost i nabranie masy wegetatywnej. Bardzo potrzebują teraz głownie azotu. Tylko nie należy przesadzić – nadmiar azotu ma negatywny wpływ na rośliny, tłumi wzrost. Czym karmimy wiosną? Mocznik, saletra amonowa, amoniak, czy po prostu kompost z humusem.

2. Luzowanie między rzędami

Doświadczeni ogrodnicy nazywają to proste działanie „podlewaniem na sucho”, ponieważ korzenie otrzymują dodatkowe odżywianie dzięki lepszym warunkom napowietrzenia. W luźnej glebie wilgoć zatrzymywana jest dłużej i przede wszystkim łatwiej tworzą duże cebulki. Nie zapomnij tez o regularnym odchwaszczaniu – to również jest bardzo ważne.

3. Podlewanie

Większość działkowców nie zwraca należytej uwagi na utrzymanie prawidłowego reżimu nawadniania. Powszechnie uważania się, że czosnek to roślina niewymagająca dużo wilgoci. Nic bardziej mylnego. Owszem potrzebuje jej mniej niż wiele innych warzyw jednak potrzebuje podlewania. W z roku na rok przesuszającym się klimacie ilość deszczu o tej porze roku jest już niewystarczająca by czosnek nie wymagał dodatkowego nawadniania. Właściwe podlewanie jest kluczem do dobrych zbiorów.

Doświadczeni ogrodnicy postępują zgodnie z następującymi zaleceniami:

Czosnek należy podlewać raz w tygodniu, jeśli na dworze jest ciepło i pojawiają się przelotne, krótkie opady deszczu;
Jeśli z kolei jest gorąco i kilkudniowa susza – podlewaj częściej, raz na 3-4 dni;

Miniatura wpisu: freepik.com

Kiedy najlepiej sadzić ogórki w stałym miejscu, aby uzyskać obfite zbiory

5 problemów z sadzonkami, które mogą się pojawić po przesadzeniu: jak im pomóc