Kalanchoe nie kwitnie: zwróć uwagę na następujące błędy w pielęgnacji

Kalanchoe to bardzo popularny sukulent dekoracyjny. Przyciąga miłośników doskonałym kwitnieniem i łatwością pielęgnacji. Ale pomimo niewielkich potrzeb często zdarza się, że roślina z jakiegoś powodu nie kwitnie. Jeśli kalanchoe nie tworzy pąków i wygląda niezdrowo, można to wytłumaczyć jedną z kilku przyczyn.

Nieprawidłowe oświetlenie

Kalanchoe potrzebuje jasnego światła słonecznego. Zalecana długość godzin świetlnych wynosi 8-9. Więcej nie jest potrzebne, w przeciwnym razie proces tworzenia pąków zostanie zakłócony. Ale też nie powinna otrzymywać mniej godzin światła.

Zimą słońca jest mało, a dzień jest za krótki. Kiedy sukulent nie ma wystarczającej ilości światła – jego pędy zaczynają się rozciągać, a liście stają się mniejsze.

Latem zaś zwłaszcza na południowym parapecie może otrzymywać światła za dużo i może być ono zbyt silne i prowadzić do poparzeń liści.

W obu przypadkach roślina będzie pod wpływem stresu, a to nie sprzyja kwitnieniu.

Brak składników i przenawożenie

Aby Kalanchoe kwitło, potrzebuje składników odżywczych. Ich brak można ocenić po zmianach w wyglądzie – powolnym wzroście, mniej nasyconym zabarwieniu liści itp. Gotowe złożone nawozy dla sukulentów lub kaktusów, które można kupić w każdej kwiaciarni, pomogą uzupełnić niedobory przydatnych pierwiastków.

Nawożenie stosujemy wiosną, w okresie aktywnego wzrostu. Należy to robić co dwa tygodnie. Zimą kwiat powinien odpocząć. Przenawożenie, zwłaszcza w okresie spoczynku jest również szkodliwe, rozrasta się zielona masa i hamuje kwitnienie.

Nieprawidłowe nawadnianie

Należy zachować ostrożność podczas podlewania tej rośliny. Jak wszystkie sukulenty, Kalanchoe może przez długi czas obejść się bez wody, którą gromadzi w mięsistych liściach. Najważniejsze jest, aby uniknąć stagnacji wilgoci w glebie, ponieważ prowadzi to do gnicia korzeni. Wtedy roślinie grozi śmierć i nie będzie łatwo jej uratować. Dlatego należy zadbać o obecność w doniczce warstwy drenażowej. Gleba powinna być lekka i luźna.

Latem podlewa się nie częściej niż raz w tygodniu dopiero po całkowitym wyschnięciu wierzchniej warstwy gleby. W zimnych porach roku podlewanie ogranicza się do minimum. Unikamy zalewania górnej części rośliny podczas podlewania, w przeciwnym razie doświadczy zgnilizny łodyg. Objawami tego stanu są więdnięcie i opadanie liści. Dotknięta tą przypadłością roślina z pewnością nie zakwitnie.

Temperatura

Ta kultura nie toleruje wysokich temperatur. Optymalna dla niej jest temperatura latem to 20-25 stopni. Przy regularnym nawadnianiu może wytrzymać nie co wyższe. Od października do lutego wystarczająca jest temperatura 15-18°C. W okresie spoczynku temperaturę obniża się do 12–15°C. Nie powinna jednak spaść poniżej 10°C. Wtedy sukulent zachoruje z powodu hipotermii.

Trzymamy ja jak najdalej od urządzeń grzewczych. Latem może przebywać na balkonie lub tarasie, jeśli nie ma przeciągów.

Wilgotność powietrza

Kalanchoe nie lubi dużej wilgotności, sukulenty nie są do niej przystosowane. Nadmierna wilgotność prowadzi do rozwoju chorób grzybowych. Najczęstszymi chorobami są mączniak prawdziwy i szara zgnilizna.

Brak okresu spoczynku

Kolejnym poważnym błędem podczas hodowli Kalanchoe jest niezapewnienie jej warunków do przejścia w okres odpoczynku. Po kwitnieniu należy dać jej czas na odpoczynek i nabranie sił na nowy okres wegetacyjny. Usuwamy wtedy wszystkie martwe kwiaty i przycinamy roślinę. Następnie umieszczamy ja w chłodnym miejscu na okres około miesiąca. Takie podejście pozwoli mu gromadzić energię. Jeśli nie zostanie to zrobione, nie ma co liczyć na ponowne kwitnienie.

Tajniki sadzenia czosnku zimowego – aby głowy wyrosły wielkie i zdrowe

Tymianek z miodem i cytryną – naturalny super pomocny środek, który łatwo zrobić w domu