w

Aby uzyskać dobre zbiory i zdrowe krzewy, dodaję kilka kropli tego środka do wiadra z wodą. Ogórki, papryka, pomidory, truskawki zachwycają i zaskakują zbiorami

Przepisy na roztwory jodu do ogrodu i ważne zastrzeżenia. Dlaczego jod sprzyja wzrostowi warzyw i owoców?

Jod bierze udział w procesach biologicznych. Jeśli dodasz go trochę do gleby, poprawi to procesy metabolizmu azotu, czyli w rzeczywistości ten pierwiastek śladowy pełni funkcje nawozów azotowych. Jednocześnie jod działa antyseptycznie, niszcząc szkodliwe mikroorganizmy na liściach roślin i glebie.

Jod i pomidory

Na początku sezonu jod pomoże ogrodnikowi wyhodować zdrowe, mocne sadzonki pomidorów. Aby to zrobić, wykonaj prostą mieszankę zwykłej wody deszczowej i tylko jednej kropli jodu z pipety medycznej. Wodę z jodem przed podlewaniem należy dokładnie wymieszać, aby osiągnąć maksymalną jednorodność roztworu.

Sadzonki pomidorów, bakłażana i pieprzu należy dobrze podlać roztworem jodu. To karmienie pozwoli roślinom wzmocnić się, zdrowo rosnąć i tworzyć duże smaczne pomidory i inne warzywa. Jedno podlewanie wystarczy dla młodych sadzonek.

Po posadzeniu sadzonek w glebie możesz również wesprzeć ją jodem, ale techniki podlewania i stężenia roztworu wymaga innych. Natychmiast po posadzeniu sadzonek w glebie pod każdą rośliną wlej jeden litr roztworu w proporcji: 10 litrów wody na 3 krople jodu.

Jako środek do walki z zarazą na psiankowatych (pomidory, ziemniaki, bakłażan), możesz przeprowadzić następującą obróbkę: zmieszaj 10 litrów wody i 40 kropli jodu i jedną łyżkę nadtlenku wodoru, a następnie potraktuj roztworem krzak. Opryskiwanie powinno odbywać się wieczorem co 10 dni.

Jod i ogórki

Teraz trochę o tym, jak używać jodu do uprawy ogórków. Wlej 9 litrów wody do wiadra, a następnie jeden litr odtłuszczonego mleka i 12 kropli jodu. Odstaw roztwór na kilka minut, dobrze wymieszać, wlej do opryskiwacza i przeprowadź oprysk krzaków ogórków, a także ziemi pod nimi.

To leczenie pomoże zniszczyć zarodniki mączniaka prawdziwego na nasadzeniach ogórków. Ponadto stosuje się produkty zawierające jod, aby zapobiec żółknięciu liści ogórka, promować odmładzanie pędów. Zabieg należy wykonać w ciągu 10 dni w maju – czerwcu.

Aby wesprzeć ogórki, możesz zrobić tę wersję: wcieraćzetrzyj na tarce 20 gramów prostego mydła domowego (bez wybielacza i barwników), dodaj 1 litr serwatki lub mleka + 5 kropli jodu. powstałą mieszaninę wlewa się do wiadra z wodą. Jest również stosowany w celu zapobiegania infekcjom grzybiczym.

Jod i kapusta

Kapusta także uwielbia jod. Karmienie wzmocni i uzdrowi kapustę: rozmieszaj 40 kropli jodu w wiadrze z wodą i podlej roztworem kapusty, którey właśnie zaczęły formować głowy.

Używamy jeden litr roztworu na roślinę.

Jod i truskawki

Jod pomoże chronić truskawki przed szarą pleśnią, a także aktywować witalność krzewów. Przed kwitnieniem potraktuj krzaki następującym roztworem: rozpuść 10 kropli jodu w 10 litrach wody i dokładnie wymieszaj.

Lepiej pryskać wieczorem. Zabiegi należy przeprowadzać dwa – trzy razy w odstępie 10 dni.

Ważne działania

Ważne jest, aby pamiętać, że jod jest dobry, ale z umiarem. Jego nadmiar jest szkodliwy zarówno dla roślin, jak i ludzi. Rośliny gromadzą związki jodu i magazynują w owocach. Z tych powodów ważne jest, aby nie przesadzać z podlewaniem roztworami jadu jadalnych roślin.

Źródło i Miniatura wpisu: intermarium.news