Czas udać się z sekatorem do ogrodu. Te drzewa i krzewy trzeba koniecznie przyciąć

Drzewa i krzewy potrzebują jesiennego cięcia nie tylko ze względu na piękno, ale także na zdrowie.

Nie można stworzyć pięknego, zadbanego i owocującego ogrodu bez odpowiedniego przycinania roślin. Ale aby uzyskać pożądany rezultat, ważne jest, aby znać odpowiedź na trzy główne pytania: co ciąć? kiedy? i po co?

Jesienne przycinanie drzew owocowych i krzewów

Jakie drzewa i krzewy owocowe przycinamy jesienią?

Drzewa

Główne cięcie drzew owocowych przeprowadzamy wiosną. Zwłaszcza jeśli chodzi o śliwy, grusze czy jabłonie.

W przypadku tych drzew w sezonie przycinamy tylko nowe przyrosty pionowe, które pojawiły się po wiosennym cięciu i robimy to regularnie zanim drzewa zawiążą owoce. Zabiegi te poprawiają owocowanie.

Najpóźniej wczesną jesienią można przycinać drzewa odmian wczesnych jabłoń, grusz i śliw, ale może to być tylko delikatne cięcie korygujące.

Wiśnie i czereśnie tniemy po owocowaniu pod koniec lata początkiem jesieni. Na wiosnę tego nie robimy, ponieważ groziłoby to im zwiększoną podatnością na choroby grzybowe.

Jesienią najlepiej cięcie tolerują orzechy. Orzech włoski tniemy na początku jesieni na przełomie września i października, a leszczynę tniemy w listopadzie.

Krzewy

Cięcia jesiennego potrzebują porzeczki i agrest. Już w sierpniu są one w stanie spoczynku i cięcie ich nie pobudzi.

Malin nie tniemy jesienią, chyba że te późne. Można to zrobić późną jesienią, ale najlepiej zaczekać z tym do wiosny. Maliny owocujące wcześnie powinny być już o tej porze dawno przycięte, ponieważ je tniemy od razu po owocowaniu.

Kiedy tniemy

Najlepiej przycinać drzewa owocowe w czasie, gdy ruch soków wewnątrz rośliny zwalnia.

Jesienne przycinanie rozpoczynamy po opadnięciu liści, kiedy soki przestaną płynąć i rośliny przejdą w okres uśpienia. Proces cięcia trzeba zakończyć przed nadejściem mrozu. Tylko w tym przypadku cięcie nie osłabi roślin, a wręcz przeciwnie, wzmocni ich odporność. Przycinanie jesienne powinno być delikatne, aby rośliny nie były zbyt stresowane.

Dlaczego drzewa i krzewy owocowe potrzebują jesiennego cięcia?

Zimowanie z uszkodzoną lub zagęszczoną koroną jest niebezpieczne dla roślin, dlatego jesienią konieczne jest przede wszystkim przycinanie sanitarne i przerzedzanie.

Robimy to po to by:

  • chronić długie gałęzie przed nadmiernym obciążeniem zalegającego na nich śniegu
  • zwiększyć płodność przycinanych drzew na wiosnę;
  • uzyskać efekt odmłodzenia;
  • przedłużyć życie drzewa lub krzewu;
  • poprawić zdrowotność rośliny usuwając wysuszone, zainfekowane i obumarłe gałęzie.

Jak przycinać drzewa i krzewy

Przede wszystkim wycina się suche i chore gałęzie. Następnie te, które rosną wewnątrz korony lub przeszkadzają sobie nawzajem.

Nie mniej ważne jest cięcie, które ma uformować gałęzie zwiększając plonowanie. Kluczową role pełni tu kąt pomiędzy gałęzią, a pniem.

Im bardziej jest on oddalony od 90 stopni tym gorzej drzewko owocuje.

Dlatego doświadczeni ogrodnicy formują drzewa dążąc do maksymalnej możliwej liczby gałęzi rosnących prostopadle do pnia. W końcu to na nich powstaje najwięcej owoców.

Rada!

W przypadku nieprawidłowego wzrostu gałęzi (gdy wszystkie rosną pionowo) trzeba dążyć do wypoziomowania stosując metody typu naciąganie i obciążanie.

Aby to zrobić, przywiąż gałąź do liny i naciągnij ją pod maksymalnym możliwym kątem.

Przymocuj linę kołkiem w ziemi lub do pnia i pozostaw na dwa tygodnie. Procedurę należy powtarzać, aż gałąź znajdzie się we właściwej pozycji.

Prostowanie gałęzi powinno odbywać się stopniowo i ostrożnie, aby gałąź się nie złamała.

Po 2-3 tygodniach możesz je uwolnić lub zostawić drzewo w tym stanie do wiosny.

Ważne jest nie tylko określenie gałęzi do usunięcia, ale także ich prawidłowe przycięcie. Stosuje się do tego następujące metody:

Cienkie gałęzie przycina się sekatorem, do grubych używa się piły. Bardzo ważne jest, aby cięcia na drzewie były jak najbardziej ostre pozostawiające gładką powierzchnię. Błędy tutaj są obarczone ryzykiem spadku plonów, rozwojem chorób, a nawet śmiercią drzewa.

Bardzo ważne jest również, aby wziąć pod uwagę, że im więcej ściętych gałęzi, tym silniej drzewo wypuszcza nowe pędy.

Sekrety jesiennego przycinania drzew i krzewów

Po pierwsze tnąc drzewa i krzewy owocowe pozbywamy się połamanych, chorych i suchych gałęzi. Szczególną uwagę należy zwrócić na gałęzie dotknięte szkodnikami i chorobami. Takie obszary są szczególnie widoczne po opadnięciu liści.

Przycinanie wewnątrz korony jest często nazywane przerzedzaniem (wycinanie gałęzi, które blokują światło lub krzyżują się i ocierają o siebie, uszkadzając korę). Zbędnymi są również pędy wystające pionowo w górę z pnia. Nie zapominamy tez o wierzchołkach pędów rosnących na środkowym przewodniku i gałęziach szkieletu.

Jak pielęgnować drzewa owocowe jesienią: wskazówki od ogrodników

Uprawa selera przez rozsadę

Jak przygotować rozsadę selera, aby uzyskać najlepsze plony?