w

Jakie rośliny można bezpiecznie sadzić między rzędami czosnku

Znając zasady dobrego sąsiedztwa można lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń na uprawy.

Szczególnie małe działki zmuszają ogrodników do eksperymentowania i zagęszczania nasadzeń.

Nie chodzi jednak tylko o lepsze wykorzystanie miejsca. Są też ważniejsze korzyści, które można uzyskać stosując takie nasadzenia, zwłaszcza jeśli chodzi o czosnek jako sąsiada.

Właściwości antybakteryjne czosnku są znane od dawna. Czosnek zawiera substancje lotne, które odstraszają szkodniki i hamują rozwój chorobotwórczych grzybów i bakterii. Dlatego istnieje szereg upraw, które pod ochroną czosnku będą bardzo dobrze się czuły.

Jakie rośliny należy sadzić między czosnkiem

Marchewka

Marchewki są stale atakowane przez szkodniki, które mogą powodować poważne szkody. Zapach czosnku zawsze odstrasza mszyce, pozwalając marchwi normalnie się rozwijać.

Najciekawsze jest to, że marchew można sadzić nawet w listopadzie po posadzeniu czosnku zimowego. W takim przypadku pierwsze zbiory będą dostępne na początku lata.

Buraki

Burak nie zakłóca rozwoju czosnku i nie konkuruje z nim o potrzebne minerały. Konieczne jest jednak przerzedzenie nasadzeń buraków. Pierwsze ma miejsce, gdy pojawi się prawdziwy liść. Drugie przerzedzenie należy wykonać, gdy uformują się 3-5 liście.

Odległość między roślinami powinna wynosić około 7 centymetrów. Sadzenie nie powinno być gęstsze, ponieważ może to wpłynąć na bulwy. Eksperci nie zalecają sadzenia w pobliżu czosnku dużych odmian buraków, gdyż obie rośliny będą musiały rywalizować o miejsce.

Pomidor

W ogrodzie pomidory mają zawsze osobne miejsce, wymagają one stałego podlewania i pielęgnacji. Ale sąsiedztwo czosnku może być dla nich bardzo korzystne.

Pomidory są wówczas mniej podatne na zarazę, ponieważ czosnek odstrasza wiele szkodników. Ściółkowanie gleby podczas takiego sadzenia jest ważnym warunkiem.

Bez wilgoci pomidory nie mogą prawidłowo rosnąć. Ściółka również upraszcza proces odchwaszczania.

Sałata

Sałata to uniwersalna uprawa, którą można bezpiecznie sadzić między czosnkiem. Ważne jest, aby nie spieszyć się z sadzeniem, ziemia powinna być dobrze ogrzana. Wentylacja jest ważnym warunkiem prawidłowego rozwoju sałaty.

Truskawki

Takie sadzenie da dobry efekt, jeśli truskawka została zaatakowana szarą zgniliznę lub jest stale atakowana przez szkodniki. Obecność czosnku w sąsiedztwie będzie dla truskawki bardzo korzystne.

Miniatura wpisu: freepik.com