Tylko odpowiednie przygotowanie pozwoli wyhodować dobry plon buraków. Trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach, które mają wpływ na kiełkowanie, a także na wielkość korzenia.
Zanim nadejdzie czas sadzenia sadzonek buraków w otwartym terenie, gleba powinna się nagrzać do pożądanej temperatury 8-10 ° C (mniej więcej w połowie maja).
Wysiew
Przed wysianiem nasion należy je namoczyć w wodzie lub w lekko różowym roztworze nadmanganianu co pozwoli je dodatkowo zdezynfekować i zabezpieczyć przed chorobami i szkodnikami.
Następnie należy przygotować podłoże. Do mieszanki glebowej dodajemy 20 g saletry amonowej, 40 g superfosfatu, 0,5 kg popiół i 3000 gramów kompostu na 1 metr kwadratowy. Podczas uprawy buraków na ciężkich glebach gliniastych na każdy metr kwadratowy dodaje się dodatkowo 10 kg torfu i 5 kg piasku.
Jeśli konieczne jest zmniejszenie kwasowości gleby, najlepsza będzie mąka dolomitowa (200-400 g na 1 m2) lub wapno (200-400 g na 1 m2 – dla gleby piaszczystej lub 300-600 g na m2) – dla gruntów gliniastych).
Robimy bruzdy i dobrze zalewamy je wodą. Nasiona siejemy w odległości 30-40 cm i głębokości 4 cm.
Zasiewamy nasiona, czekamy aż wykiełkują, a następnie przerzedzamy żeby zrobić im odpowiednią ilość miejsca na przyszłą bulwę korzeniową.
Przerzedzanie
Pierwsze przerzedzenie wykonujemy 5-10 dni po wykiełkowaniu buraki mają 2 liście. Teraz pozbywamy się słabych sadzonek. Najpierw ziemię obficie podlewamy, a następnie wyciągamy się 1-5 słabych pędów, pozostawiając 2 najsilniejsze.
Drugie przerzedzenie. Po trzech tygodniach kiełkom wyrosną 3 listki, a jedną z roślin, która wygląda na słabszą, trzeba wyrwać.
Teraz ważne jest podlewanie, spulchnianie gleby i stosowanie nawozów.
Podlewanie i spulchnianie gleby
Ogrodnicy, którzy nie podlewają buraków w odpowiedniej ilości, nie mogą liczyć na dobre zbiory. Gdy nie ma wystarczającej ilości wilgoci, burak staje się twardy i bez smaku.
Spulchnienie gleby poprawia wymianę powietrza, tak ważną dla rozwoju systemu korzeniowego buraka. Warto rozpocząć ten zabieg jeszcze przed kiełkowaniem nasion, aby przyspieszyć ich kiełkowanie. Aby to zrobić, delikatnie poluzuj glebę 2-4 dni po siewie, starając się nie dotykać kiełków. Kiedy pojawią się pędy, zacznij rozluźniać. W fazie 4-5 liści spulchnianie można przeprowadzić na głębokość do 8 cm.
Karmienie
Pierwsze: po pojawieniu się 3-4 prawdziwych liści. Do wyboru: roztwór ptasich odchodów (1:15), roztwór obornika krowiego (1:10) lub roztwór mocznika (1 łyżka stołowa na 10 litrów wody).
Drugie: 2 tygodnie po pierwszym, kiedy roślina osiągnie 5 cm. 1 łyżka soli potasowej, 1 łyżka superfosfatu, 1 łyżeczka mocznika, 1/2 łyżeczki kwasu borowego i 1 g nadmanganianu potasu na 10 litrów wody.
Dobrze jest też posypać popiół drzewny i podlać czystą wodą.
Trzecie: w połowie sierpnia, na miesiąc przed zbiorami. 1 łyżka siarczanu potasu i 3 łyżki superfosfatu na 10 litrów wody.