w

Jak radzić sobie z portulaką w ogrodzie

Portulaka (Portulaca oleracea)choć cenna, może być uciążliwym chwastem w ogrodzie. Jest to roślina jadalna i niektóre osoby uprawiają ją jako ozdobną roślinę ogrodową.

Jednak dla wielu ogrodników portulaka jest problemem, ponieważ rozrasta się bardzo szybko i trudno ją wyplenić. Jest w stanie wytworzyć 3 miliony nasion w sezonie, co może trwać do 40 lat!

Przeczytaj o walorach prozdrowotnych portulaki: Ten chwast jest ratunkiem dla kości, naczyń krwionośnych i skóry

Oto kilka sposobów na kontrolę portulaki w ogrodzie:

Warto pamiętać, że wszelkie metody zwalczania należy przeprowadzić przed zakwitnięciem portulaki.

Ręczne usuwanie

Ręczne wyrywanie portulaki jest jednym z najskuteczniejszych sposobów kontroli, ale może być również bardzo pracochłonne. Ponieważ portulaka ma płytki system korzeniowy, łatwo ją usuwać. Należy jednak pamiętać, że każdy pozostawiony fragment może odbijać. Dlatego najlepiej robić to po deszczu, gdy ziemia jest wilgotna. Wyciągamy rękami portulakę wraz z korzeniami, aby nie oderwała się i nie pozostała w glebie.

Teren, na którym rośnie portulaka, przekop łopatą na pełną głębokość, przewracając ziemię. Wybierz wszystko rękami, łącznie z korzeniami.

Jesienią należy przegrabić całą powierzchnię, jeśli nie jest zbyt duża, i polać ją gorącą wodą.

Ściółkowanie

Pokrywanie grubą warstwą ściółki może pomóc w rozwiązaniu problemu z portulaką. Mulcz utrudnia dostęp do światła słonecznego, co z kolei hamuje ich rozwój.

Kontrola chemiczna

Istnieją herbicydy, które są skuteczne w walce z portulaką, ale zawsze stosuj je zgodnie z instrukcjami by nie zaszkodziły innym roślinom w ogrodzie.

Uprawa konkurencyjnych roślin

Sadzenie roślin, które szybko rosną i dają gęste listowie, mogą pomóc w wyeliminowaniu rośnięcia portulaki. Gęsty baldachim innych roślin zasłania światło i utrudnia jej rozwój.

Regularne pielenie

Regularne kontrolowanie i natychmiastowe usuwanie portulaki pomoże kontrolować jej rozprzestrzenianie i pozwoli w końcu ją całkowicie wyeliminować.

Walka z portulaką, choć trudna jest możliwa do wygrania. Wystarczy trochę cierpliwości i konsekwencji.