w

Wszystkie ważne nawożenia truskawek przed owocowaniem – wydasz na nie grosze!

Wyhodowanie dużych, smacznych i słodkich truskawek nie stanowi problemu jeśli wykonasz wszystkie niezbędne nawożenia jedno po drugim.

Naprawdę warto, bo wydasz na nie grosze!

Trzeba mieć na uwadze, że duże owoce to także zasługa odmiany, np. Syria czy Maya wydają nieprzeciętne duże jagody. Jednak nawet odmiany mniejsze mogą owocować zdecydowanie bardziej obficie, a owoce zawierać w sobie więcej wody, cukru i mieć większe rozmiary. Jak im w tym pomóc?

Wszystkie ważne nawożenia truskawek przed owocowaniem

Kiedy krzak truskawki „wybudzi się” w marcu-kwietniu i zaczyna wytwarzać nowe liście, stare liście należy wyciąć. Wtedy też trzeba podać dowolny nawóz azotowy: na przykład napar ziołowy (gnojówka z pokrzywy lub traw łąkowych) albo przefermentowany w wodzie obornik krowi w proporcji 1 kg obornika na 10 l wody.

Kolejne karmienie odbywa się, gdy truskawki wypuszczą kwiaty. Karmienie to jest dość skoncentrowane, ale nie musisz się obawiać. Główny warunek – całe nawożenie powinno odbywać się w czasie gdy gleba jest wilgotna!

Tak więc na 10 litrów wody dodaj 0,5 łyżeczki kwasu borowego (w proszku wstępnie rozpuszczonym w gorącej wodzie), 0,5 łyżeczki manganu, 2 łyżki amoniaku, 15 kropli jodu. Roztworem podlej każdy krzak. Jeśli krzak truskawkowy jest mały, wystarczy 0,5 litra na jeden, jeśli duży przeznacz na niego 1 litr takiego nawozu.

Gdy truskawki zaczną owocować, należy przeprowadzić ostatnie, trzecie karmienie humatem potasu zgodnie z instrukcją.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć, aby uzyskać wspaniałe zbiory dużych i słodkich truskawek!

Źródło: ukr.media, Miniatura wpisu: youtube.com