Jak mieć pewność, że na działce będziemy mieć dużo malin? Nawet bardzo dużo! Świetna ściągawka

Wskazówki podane w tym artykule pomogą Ci rozwiązać ten problem.

Pierwsza rada dotycząca pielęgnacji malin – krata

Maliny należy uprawiać na kratach, czego dowodem jest doświadczenie plantatorów.
Sadząc w równych rzędach, instalując słupki i druty, maliny są w stanie wyprodukować 6-8 razy więcej owoców rocznie, a jednocześnie najwyższej możliwej jakości.

Wszystkie twoje wysiłki tracą sens, jeśli twoja zielona fabryka (krzew maliny) nie jest w stanie pokazać swoich naturalnych zalet i rośnie w pędy, liście jak dzika malina.

Porada dotycząca pielęgnacji malin nr 2 – aktualizacja

Maliny nie mogą się degenerować, biologicznie jest to niemożliwe. Ale jest wiele domków letniskowych, przy których maliny są zaniedbanymi zaroślami owocujące małymi, kwaśnymi i robaczywymi malinami.

Wystarczy uporządkować „degenerujące się” maliny i ponownie otrzymywać owocne krzewy z dużymi, dorodnymi malinami.

Konieczne jest ponowne zarysowanie rzędów wzdłuż sznurka, w rzędzie wbijanie kołków wzdłuż sznurka na 70 cm, wycięcie wszystkiego, co niepotrzebne, rośliny pozostawione w odpowiednich miejscach powinny zostać przycięte, a w pustych miejscach dosadzić nowe (tam, gdzie nie ma nic wzdłuż sznurka).

Konieczne jest ciągłe przesadzanie nowych sadzonek w każdym rzędzie co 70 cm i eliminowanie nadmiaru roślin. Konieczne jest wzmocnienie wzrostu głównych pędów w środku krzewu, a za rok lub dwa dobra pielęgnacja przywróci je do plonu.

Trzecia porada do pielęgnacji malin – trzy wąskie rzędy

Rzędy malin powinny być wąskie, do 30 cm szerokości, a między krzewami wewnątrz rzędu powinna być wolna przestrzeń.
Powodem niepowodzenia jest to, że maliny często rosną w szerokim pasie, gdzie sadzone przez ciebie rośliny przeplatają się z roślinami, które wyrosły same.

Biologia malin jest taka, że ​​wokół głównej rośliny zawsze rośnie całkiem sporo. Krzew maliny to przerośnięte drzewko, które zasadziliśmy i porosty wokół niego. Pędy to też maliny, nikt ich nie sadzi, ale co roku wyrastają same. W przypadku uprawy głównej taki pęd jest chwastem i jak z każdym innym należy postępować radykalnie, należy je nieustannie zwalczać. To właśnie wzrost pochłania ponad 50% wszystkich składników odżywczych pozyskiwanych i produkowanych przez całą roślinę maliny.

W praktyce pędy maliny są wrogiem maliny, która sama rośnie corocznie przez całe życie maliny.

Gdy na malinach nie pozostaną żadne pędy, wówczas wszystkie główne pędy krzewu maliny będą dobrze oświetlone słońcem od dołu do góry, dlatego plon na nich jest również umieszczony na całej długości pędu, a nie tylko na szczycie pędu. Owoce są dobrze oświetlone przez słońce i owiewane przez wiatr, dzięki czemu mają znacznie mniej chorób grzybowych i pasożytujących owadów.

Wszystkie te zalety zawsze widać u sadzonek malin w drugim roku życia, kiedy nadal nie można ich zagęścić i dają dużo jagód przez cały pęd od dołu do góry. Musisz przyzwyczaić się do tego, że nie będziesz mieć dużych zbiorów, jeśli nie będziesz stale niszczyć malinowych pędów. Pędy niszcz ostrą łopatą, tnąc je na głębokość 3-5 cm w ziemi.

O ile w zwyczajnie zagęszczonym krzewie malin na każdej gałęzi owocu wyrasta 6-8 jagód, to wowczas, gdy regularnie usuwane są pędy, na każdym wyrasta 14, a nawet 18 jagód.

W przypadku braku przerostu system korzeniowy działa na rzecz lepszego rozwoju pędów właściwych krzewów, podstawy uprawy i jej jakości. Owoce są większe, słodsze i ładniejsze.

Jeśli regularnie usuwamy pędy, to od pierwszego do ostatniego zbioru owoce na plantacji prawie się nie kończą, ich smak pozostaje słodki, a nawet w deszczową pogodę owoce prawie nie gniją i dłużej zachowują świeżość.

Oprócz typowych awarii warto pamiętać o prostych wskazówkach. Sama malina jest taką kulturą, która ma duży wachlarz liści nad ziemią, a korzenie znajdują się tylko 10-20 cm w górnej warstwie gleby. Dlatego częste wysychanie gleby silnie wpływa na kondycję maliny, a pędy maliny, które przez ostatni rok przeżyły trudne warunki, dają tylko 8-10 gałęzi z jagodami zamiast 30-35.

Wydaje się, że krzew przeżył, ale prawie nie ma owoców. Tegoroczne zbiory są silnie uzależnione od warunków życia w roku poprzednim, a zatem kiepskie warunki z tego roku jest podstawą przyszłorocznego nieurodzaju. To jest biologia.

Porady dotyczące obornika

Porada jest bardzo stara i teraz, gdy obornika prawie nie ma, należy spróbować oddać malinom cały kompost ze śmietnika, ze sterty zgniłych chwastów, z ewentualnego importu torfu lub jakiejkolwiek materii organicznej. Ani jabłoń, ani porzeczka nie są tak zubożane przy braku materii organicznej, jak te braki uderzają w malinę.

W warunkach naturalnych, przy braku materii organicznej w glebie, maliny w ogóle nie rosną, ale rosną na obrzeżach lasu z dużą ilością zgniłych liści i innego materiału. Wydaje się, że człowiek wie wszystko, ale to natura wie lepiej. Konieczne jest spelnianie naturalnych wymagań malin, nawożenie, ściółkowanie, by dostarczyź im niezbędnych składnikow odżywczych.

Maliny rozprzestrzeniają się po terenie

Nie jest tak dużym problemem każdego roku w maju-czerwcu przejść dwa razy i odcinać wszystkie pędy ostrą łopatą, gdziekolwiek się pojawią. W ogóle nie jest konieczne wykopywanie każdego nowego wzrostu, jeśli przycinasz go blisko ziemi.

Jeśli niektórzy ogrodnicy sadzą maliny w pojemnikach, blachach i twierdzą, że ich maliny nie odbijaja i nie rozprzestrzeniają się po całym terenie, pozbawiaja się obfitych zbiorów i zbierają w najlepszym przypadku tylko niewielką część możliwych zbiorów malin.

Obfitych plonów!

Herbatka z mniszka oczyszcza skórę, usuwa przebarwienia, piegi, trądzik, leczy wiele chorób skóry

Ernst Moreau: zupa marchewkowa, która może ratować dzieci