Na początku sierpnia wielu ogrodników zaczyna aktywnie zbierać pomidory.
Ale wielu boryka się z problemem, że owoce nie chcą dojrzewać i zmienić koloru na czerwony, a na koniec spadają na ziemię, będąc wciąż zielonymi.
Na szczęście ten problem można rozwiązać.
Jak dbać o pomidory podczas dojrzewania
Zwykle pomidory nie dojrzewają z powodu nadmiaru potasu. Dlatego doświadczeni ogrodnicy często ostrzegają, że trzeba bardzo uważać z tym nawozem, ponieważ niezwykle łatwo można z nim przedobrzyć.
Wszystko potrzebuje równowagi. Także jeśli chodzi o ilość potasu. Jego brak powoduje, że owoce stają się bez smaku i twarde. Warzywa tracą też swoją charakterystyczną słodycz i aromat. Ale nadmiar pierwiastka jest głównym winowajcą długiego dojrzewania.
Kiedy napotkasz taki problem, wystarczy przestać nawozić potasem.
Na przykład, jeśli krzewy mają zwiędłe i żółte liście – jest to jeden z objawów braku substancji w glebie. Więc możesz bezpiecznie dostarczać potas.
Jeśli jednak rośliny rosną prawidłowo, nie mają oznak chorób, posiadają dorodne zielone owoce i czekamy już tylko na dojrzewanie, wówczas przestajemy dostarczać wszelkie nawozy zawierające potas.
Kolejne zastrzeżenie doświadczonych ogrodników dotyczy popiołu, przenawożenie nim prowadzi również do tego, że owoce zaczynają rosnąć wolniej.