w

Jak dbać o choinkę w doniczce, aby ją potem przesadzić do ogrodu

Choinka to jeden z najważniejszych symboli świąt Bożego Narodzenia. Ważny zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Ale coraz więcej osób uświadamia sobie, że coroczne kupowanie choinki tylko po to, by cieszyła krótka chwilę, nie jest szczególnie ekologiczne.

Obrońcy przyrody apelują by nie kupować sztucznych drzewek, ale jeśli już takie posiadamy, to korzystanie z niego jest rozsądniejsze z punktu widzenia dbałości o naszą planetę.

Podczas gdy cięta, świeża choinka trafia potem do pieca lub na wysypisko, sztuczną choinkę, co roku można wyjąć ze strychu, otrzepać z kurzu i używać tak przez wiele, wiele lat.

Inną alternatywą zrównoważonego podejścia do ekologii jest choinka w doniczce, którą można trzymać w pomieszczeniu przez okres świąt, a następnie dać jej drugie życie, przesadzając ją do ogrodu.

Jednak, jak pokazuje doświadczenie, często choinki w doniczkach obumierają jeszcze w doniczce lub natychmiast po wylądowaniu w ogrodzie. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić?

Jak wybierać choinkę w doniczce

Niestety bardzo często bywa, że choinki nie są uprawiane w doniczkach, a w gruncie i dopiero na święta zostają wykopane i przeniesione do doniczek. Podczas tego zabiegu część korzeni zostaje uszkodzona, odcięta i poszarpana. Im wcześniej choinka została przeniesiona tym ma większe szanse na adaptację do nowych warunków.

Podczas zakupu trzeba zawsze sprawdzać czy pień w doniczce się nie rusza. Jeśli tak jest, oznacza to, że została przeniesiona niedawno i zaraz po wniesieniu do domu zacznie zrzucać igły. Jeśli miała czas wypuścić nowe korzenie, powinna być ciasno umocowana w doniczce, będzie wówczas o wiele bardziej odporna na zmianę warunków.

Niezwykle ważna jest też wielkość doniczki. Drzewa iglaste mają potężny system korzeniowy. 1-1,5 metrowe drzewko będzie miało około 0,5 do 1 metra średnicę doniczki, co oznacza, że będzie duże i ciężkie.

Większe drzewko musiałoby mieć naprawdę ogromną doniczkę, by mogło pomieścić zdrowo rozwinięty system korzeni. Takie drzewo byłoby bardzo trudne do dostarczenia do domu. A im większe drzewo, tym mniejsze szanse na udaną przeprowadzkę z gruntu do doniczki i z doniczki do gruntu. Jeśli więc chcemy choinkę w doniczce, lepiej wybierzmy nieduże drzewko.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Mianowicie na to, aby choinka była podlana, żeby nie miała polakierowanych, błyszczących igieł. To dość częsty zabieg handlowców, który sprawia, że choinka wygląda ładnie, ale zamknięte pory igieł bardzo skracają jej żywotność.

Ważne też żeby igły i gałązki były elastyczne i mocne.

Ile trzymać choinkę w domu i jak o nią dbać

Co jeśli mamy już nasze idealne drzewko? Idealnie byłoby je stopniowo przyzwyczajać do warunków domowych. Na 3-4 dni powinno stanąć w piwnicy, garażu, ganku gdzie panuje niższa temperatura niż w domu. Najlepiej od 8 do 14 stopni.

Ale oczywiście nie każdy ma taką możliwość. Zdrowe drzewko wytrzyma wniesienie od razu do domu, pod warunkiem jednak, że zostanie spryskane wodą, by miało odpowiednią wilgoć. Zostanie ustawione z dala od grzejników i bezpośrednich promieni słonecznych (potrzebuje światła rozproszonego) i regularnie raz na kilka dni podlane. Lepiej też z umiarkowaniem obwieszać choinkę ozdobami, żeby nie obciążać nadmiernie gałązek.

Kiedy przesadzić choinkę do ziemi

Żeby można było liczyć na udane przesadzenie do gruntu, drzewko nie powinno przebywać w mieszkaniu dłużej niż 2 góra 3 tygodnie. Jednak styczeń nie jest miesiącem kiedy możemy przesadzić choinkę do ogrodu. Można to zrobić dopiero w kwietniu lub maju.

Co zrobić z choinką w tym czasie? Najlepiej wystawić ją na balkon. Pień z gałązkami nie powinien negatywnie odczuć tej zmiany, a nawet jeśli, to szybko jest w stanie się zregenerować. Taka zmiana najtrudniejsza będzie dla korzeni. Dlatego trzeba pamiętać o ich ochronie. Zaraz po wystawieniu wstrzymujemy podlewanie. Doniczkę stawiamy na jakimś podłożu (chodnik, karton itp), które nie może być betonem lub płytkami. Dodatkowo doniczkę warto zabezpieczyć włókniną, kocem, kartonem czy czymkolwiek innym co pozwoli odizolować korzenie od mroźnego powietrza.

Kiedy mrozy odpuszczą wznawiamy podlewanie i czekamy na wiosnę by przesadzić drzewko do gruntu. Podczas sadzenia nie pogłębiaj zbyt mocno – szyjkę korzeniową należy pozostawić na tym samym poziomie co w doniczce. Podczas sadzenia w żadnym wypadku nie obsypuj ziemi, w której rosła.

A co jeśli nie mamy ogrodu?

Czy można uprawiać choinkę w doniczce w domu

Typowego drzewka jak jodła czy świerk nie zachowamy w doniczce do przyszłego roku. Nawet jeśli przeżyją do lata, to intensywny wzrost korzeni i pnia wymuszałby zmianę doniczki na znacznie większą.

Alternatywą mogą być egzotyczne odmiany drzewek iglastych, które zyskują ostatnio na popularności. Takimi roślinami są: cyprys, tuja, araukaria i kilka innych. Najlepiej sprawdzi się araukaria, ponieważ pochodzi z subtropików, a także wygląda najbardziej jak choinka.

Araukaria rośnie bardzo wolno, choć to wysokie drzewo (50-60 m), w domu nie urośnie więcej niż na 1,5 m. Możemy ją uprawiać w doniczce przez cały rok i wykorzystywać jako świąteczne drzewko.