Grubosz – jak dbać o drzewko szczęścia, aby zakwitło?

Grubosz, rubasznica (Crassula L.) zwany jest potocznie drzewkiem szczęścia. W Polsce grubosz jajowaty uprawiany jest jako roślina doniczkowa. W naszym klimacie zakwita w zimnych porach roku. W artykule dowiesz się jak o nie dbać, aby pobudzić kwitnienie.

Jak kwitnie drzewko szczęścia? Kwitnienie wygląda bardzo efektownie. Kwiaty grubosza są koloru białego lub bladoróżowego. Choć są drobne, wyrasta ich dużo. Kwitnienie grubosza cieszy szczególnie, ponieważ występuje w czasie, gdy inne rośliny przechodzą w stan spoczynku. Według ludowych przesądów pojawienie się pąków na gruboszu wróży dobrobyt, zdrowie i szczęście.

Kiedy kwitnie grubosz?

Pochodzi z Afryki Południowej. W naturalnym środowisku grubosz kwitnie w okresie jesienno-zimowym, w porze suchej i krótkiego dnia. Krótsze i chłodniejsze dni stymulują roślinę do gromadzenia w liściach zapasów wody, które wykorzystuje podczas kwitnienia.

Czasami zdarza się, że roślina wypuści kwiaty w innym okresie. Jednak to właśnie zima jest najbardziej odpowiednią porą do długiego i obfitego kwitnienia. Zazwyczaj jest to czas od października do lutego. Dlatego warto zachęcić drzewko szczęścia do kwitnienia już jesienią.

Aby grubosz zakwitł, w październiku konieczne jest stworzenie mu odpowiednich warunków. Będą stymulować tworzenie pąków, a następnie kwitnienie.

Trzeba jednak pamiętać, że młoda roślina nie zakwitnie w pierwszym czy nawet drugim roku uprawy. W tym przypadku należy uzbroić się w cierpliwość, a w kolejnych latach zapewnić jej odpowiednie warunki.

Co zrobić, żeby drzewko szczęścia zakwitło?

Najważniejsze co musimy zrobić to ustawić drzewko szczęścia w miejscu, gdzie otrzyma odpowiednie warunki. Roślina otrzyma impuls do przejścia w stan generatywny. Oznacza on zahamowanie wzrostu masy liściowej i stymulowanie wytwarzania pąków kwiatowych.

Temperatura, która sprzyja kwitnieniu grubosza

Zmiana miejsca musi wiązać się z oddaleniem grubosza od wszelkich urządzeń grzewczych. Na ogół trzeba usunąć go z parapetu. Ciepło wydobywające się z grzejnika mocno nagrzewa otaczające powietrze. Podczas gdy drzewko szczęścia tworzy pąki w temperaturze około od +10 do +15 stopni. Dlatego gorące kaloryfery będą dla niego szkodliwe w tym okresie.

jak dbać o drzewko szczęścia, aby zakwitło

Wystarczy znaleźć dla niego pomieszczenie chłodniejsze niż to, w którym przebywamy. W przypadku braku takiego, pewnym rozwiązaniem jest wyniesienie rośliny na balkon. Pod warunkiem jednak utrzymywania się dodatnich temperatur. Grubosz może przebywać w temperaturze nie niższej niż +5. Należy zachować ostrożność i zabrać go, gdy temperatury oscylują poniżej, w przeciwnym razie roślina zmarznie.

Wpływ oświetlenia na kwitnienie drzewka szczęścia

Drzewko szczęścia kocha naturalne światło, ale nie tworzy pąków przy jasnym świetle i długim dniu.

W porze jesiennej godziny dzienne skracają się, a tego roślina potrzebuje jako impulsu do kwitnienia. Dlatego trzeba pamiętać, że miejsce dla grubosza nie może być bardzo nasłonecznione. Nieodpowiednia będzie np. oszklona weranda z ekspozycją południową. Nie może też być zbyt ciemne jak klatka schodowa z małym oknem, garaż czy piwnica.

Najlepiej będzie mu w pomieszczeniu skierowanym na północ, może stać wtedy bliżej okna. W pomieszczeniu mocno doświetlonym trzeba odsunąć go od okna lub zacienić.

Ważne jest także, żeby w nocy miał zupełną ciemność. Potrzebuje 12-14 godzin ciemności. Na zmianę z łagodnym, naturalnym światłem przez pozostałe 10-12. Taki cykl dobowy będzie dla rośliny sygnałem do rozmnażania, a po to właśnie roślina wytwarza kwiaty.

Jak podlewać grubosza, aby zakwitł?

W okresie jesiennym zmniejszamy też podlewanie. Podlewamy raz na tydzień niewielką ilością wody, gdy ziemia przeschnie.

Jeśli stworzymy gruboszowi takie warunki, zaszczyci nas swoim kwitnieniem. W przeciwnym wypadku może to oznaczać, że nie jest jeszcze wystarczająco dorosły i gotowy do rozmnażania.

Jak dbać o drzewko szczęścia podczas kwitnienia?

Kiedy w opiece nad gruboszem spełnimy powyższe warunki, powinien zacząć kwitnąć. W tym czasie wymaga także odpowiedniej pielęgnacji.
Oto kilka dodatkowych wskazówek, jak dbać o grubosz jajowaty w czasie kwitnienia:

  • Podczas kwitnienia zwracamy szczególną uwagę na podlewanie rośliny. Nie może zostać ani przesuszona, ani przelana.
  • Bardzo istotna jest również optymalna temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywa grubosz. Powinna mieścić się w zakresie 15-20 stopni C.
  • Można również zastosować nawóz do roślin kwitnących. Nawożenie pomoże w utrzymaniu i wydłużeniu czasu kwitnienia.

Tak więc drzewko szczęścia należy umieścić w chłodnym miejscu, gwarantującym odpowiednią ilość światła. Wówczas roślina zakwitnie i jak obiecuje przesąd, przyciągnie do domu dobrobyt materialny i szczęście.
Grubosz, jak pobudzić go do kwitnienia

Miniatura wpisu: freepik.com/smakdnia.pl

Pozbądź się chwastów za pomocą zwykłej tektury – prosty, ale genialny trik

Jak prawidłowo przechowywać buraki, aby nie wyschły i miały przydatne właściwości