Dobroczynne właściwości kopru. Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Z pewnością koperek jest nam wszystkim znany od dzieciństwa ze swoim cudownym aromatem. Wszyscy wiedzą, że pachnące nasiona i gałązki tej rośliny są bogate w przydatne witaminy.

Koper ogrodowy (Anethum graveolens L.) zwany koperkiem i koper włoski (Foeniculum vulgare Mill.) czyli fenkuł włoski, to aromatyczne rośliny z rodziny selerowatych (Apiaceae).

Doskonale sprawdzają się jako dodatek do sosów, surówek, zup, dań mięsnych i rybnych.

Różnią się kształtem korzenia, długością nasion, ogólnym pokrojem. Nasiona kopru ogrodowego mają przyjemny, słodki, korzenny zapach i smak zaś włoskiego, lekko anyżkowy. Obie rośliny te stosuje się w celach leczniczych. Stanowią źródło olejku eterycznego, witamin oraz minerałów.

Jakie witaminy ma koper? A jakie korzyści daje koperkowi dla naszego organizmu?

Witaminy w koprze

Koper ze swoim wyjątkowym smakiem, to często spotykana roślina na naszym stole. Roślina ta jest niskokaloryczna, ale zawiera dużą ilość witamin z grup B i P. Między innymi kwiaty kopru są bogate w witaminę C. Z dobroczynnych pierwiastków śladowych zawartych w tej pachnącej roślinie można wyizolować wapń, żelazo i potas.

Bogaty w przeciwutleniacze, badania sugerują, że spożywanie pokarmów bogatych w przeciwutleniacze może pomóc zmniejszyć przewlekłe zapalenie i zapobiegać, a nawet leczyć niektóre schorzenia, w tym choroby serca, chorobę Alzheimera, reumatoidalne zapalenie stawów i niektóre formy nowotworów.

Nic dziwnego, że przy tak dużej ilości witamin i pierwiastków śladowych użytecznych dla człowieka koperek od czasów starożytnych słynął z niezrównanych właściwości leczniczych.

Już w starożytności bogate kobiety w Egipcie, krajach wschodnich i Ameryce Łacińskiej walczyły z wypadaniem włosów koperkiem. W końcu witaminy dostępne w koperku znacznie wzmacniają włosy.

Gałązki kopru zawierają dużą ilość błonnika, który pomaga oczyścić jelita i normalizuje trawienie. Dlatego konieczne jest używanie tej rośliny jako przyprawy do wszystkich dań mięsnych. W takim przypadku koperek będzie działał jak rodzaj pędzla, który usunie niestrawione resztki mięsa z jelit.

Może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi

Chronicznie wysoki poziom cukru we krwi może zwiększać ryzyko chorób, takich jak insulinooporność, zespół metaboliczny i cukrzyca typu 2. Badania na zwierzętach dowiodły, znaczną poprawę poziomu cukru we krwi na czczo przy codziennych dawkach ekstraktu z kopru. Nietstety badań na ludziach potrzeba więcej, by bezspornie dowieść takiego działania.

Właściwości antybakteryjne. Olejki eteryczne z kopru mają działanie antybakteryjne, które zwalczają potencjalnie szkodliwe bakterie, takie jak Klebsiella pneumoniae i Staphylococcus aureus.

Świeży koperek ze swoim ostrym smakiem, będzie doskonałym dodatkiem do niemal każdego dania.

Szczególnie wartościowy jest świeży koperek, który został niedawno zerwany. W tym przypadku roślina nie straciła jeszcze pikantnego zapachu, atrakcyjnego wyglądu i witamin.

Suszony koperek jest również przydatny, ale w mniejszym stopniu niż świeży.

Przydatne właściwości nasion kopru

Nasiona kopru mają również właściwości lecznicze. Nasiona tej rośliny są stosowane jako przeciwskurczowe, żółciopędne, bakteriobójcze i przeczyszczające. Proszek z nasion kopru stosuje się przy chorobach pęcherzyka żółciowego, żołądka i wątroby.

Herbatki z kopru włoskiego powinny być częścią złożonego planu odchudzania, ponieważ usprawniają trawienie i wchłanianie składników odżywczych.

Herbatka z nasion kopru włoskiego

Jak ją zrobić?

Wystarczy rozgnieść dwie łyżeczki nasion kopru, a następnie zalać je wrzątkiem i zaparzać pod przykryciem przez około 15 minut.

Herbatka ze świeżymi liśćmi kopru włoskiego

Odetnij świeże listki od łodygi i umyj je pod bieżącą wodą. Włóż do szklanki i zalej wrzątkiem, pozostaw do naciągnięcia na 20 minut. Potem przecedź i dodaj trochę gorącej wody.

Herbatkę można mieszać z innymi ziołami na przykład szałwią i miętą.

Herbatka z bulw kopru włoskiego

Umyj i dokładnie oczyść bulwę kopru i pokrój na mniejsze kawałki. Zalej 250 ml wrzątku i zostaw na 15 do naciągnięcia. Przecedź przez sitko i dolej gorącej wody.

Koper: przeciwwskazania

Nasiona kopru są szeroko stosowane w medycynie ludowej. Jeśli jednak masz poważną chorobę, nie powinieneś stosować popularnych metod bez konsultacji z lekarzem. Nasiona kopru mają przeciwwskazania, a niewłaściwe użycie kopru do celów leczniczych może być obarczone różnymi komplikacjami zdrowotnymi.

Spożywanie kopru w jakimkolwiek celu nie jest zalecane osobom cierpiącym na niskie ciśnienie krwi. Koper w tym przypadku może powodować omdlenie i osłabienie. Pamiętaj też, że koperek jest bezwzględnie przeciwwskazany dla osób uczulonych na tę roślinę lub zawarte w niej składniki.

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu czytelnika z lekarzem. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub stosujesz leki, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem naturalnego leczenia, aby uniknąć interakcji. Odkładając lub przerywając klasyczne zabiegi medyczne, możesz zagrozić swojemu zdrowiu.
Źródło: healthline.com, 5porcji.pl, nutrition-and-you.com, fabricatinromania.info, krokdozdrowia.com,

Miniatura wpisu: pixabay.com

Rolowane serniczki „Przystojniaczki”. Są tak pyszne i ten oszałamiający zapach w domu…

Oto wszystkie potrawy i przyprawy, które mogą pomóc rozrzedzić krew