Zdrowe i obfite plony pomidorów to cel każdego ogrodnika. Czasami jednak uprawa rozczarowuje, ponieważ nasze krzaczki mają mało owoców.
Istnieje wiele przyczyn tego zjawiska i dziś pomożemy Ci zrozumieć, od czego zależy ilość owoców na krzewach pomidorów.
Warunki mają zasadnicze znaczenie dla ilości owoców pomidorów. Jeśli twoje pomidory nie dostają zbyt dużo słońca lub jeśli temperatura jest zbyt niska (poniżej 13 stopni C) lub zbyt wysoka (powyżej 32 stopni C), może to osłabiać zdolność do owocowania.
Stres roślin jest ważnym powodem, który może wpływać na ilość owoców pomidorów. W warunkach stresowych roślina pozbywa się w pierwszej kolejności kwiatów.
Nawadnianie jest kluczowe, zarówno niedostatek, jak i zalewanie może powodować problemy z owocowaniem.
Ważnym aspektem, który ma wpływ na ilość owoców na pomidorach, jest zapylanie. Wiedza o tym, jak zapylają się pomidory, może pomóc w zwiększeniu ich owocowania. Są one samozapylające, wymagają jednak pewnego stopnia ruchu powietrza (wiatru) lub owadów, do skutecznego przenoszenia pyłku.
Nie bez znaczenia jest oczywiście atak chorób i szkodników. Zaraza późna, mszyce i inne problemy mogą opóźnić pojawianie się owoców lub je niszczyć.
Na koniec, warto pamiętać także, że odmiana pomidora również ma wpływ na ilość owoców. Niektóre naturalnie produkują mniej owoców niż inne.
Odpowiednie warunki wzrostu, nawodnienie, dostęp do światła słonecznego, zapylanie, kontrola stanu roślin pod kątem chorób i szkodników to klucz do zdrowia i obfitości owoców pomidorów.
Ale to nie wszystko. Zbilansowane odżywianie roślin jest również istotne dla obfitych plonów pomidorów. Niedobór azotu w pierwszej fazie wzrostu, a fosforu i potasu w drugiej może przełożyć się na małą ilość gron.
Pomidory potrzebują też mikroskładników, jak na przykład żelazo i bor, które biorą aktywny udział w procesach kwitnienia i wiązania owoców.
W tym szczególnym okresie trzeba je wspierać nawozami wieloskładnikowymi lub środkami domowymi.
Odżywka poprawiająca owocowanie pomidorów
Skuteczną odżywką jest połączenie skrobi ziemniaczanej i ziaren sezamu. Mieszankę przygotowujemy 1 łyżki skrobi i 3 łyżek sezamu. Ziarna trzeba zblendować na proszek razem ze skrobią.
Rozmieszać w litrze wody i odstawić na 2-3 godziny. Ponownie zmiksować i rozcieńczyć. 1 szklanka roztworu na 5 l wody. Podlewamy lub opryskujemy. Do oprysku trzeba wcześniej przecedzić by nie zatkać rozpylacza.
Mieszanka przyspiesza i poprawia skuteczność wiązania owoców.