Jak uratować storczyk

Jak uratować storczyk? Najlepsze sposoby na problemy z korzeniami i liśćmi

Storczyki stały się naszymi ulubionymi roślinami doniczkowymi. Wnoszą do domów nieco egzotyki. Zachwycają wyjątkowo pięknymi kwiatami, niespotykanymi w naszym klimacie. Mają jednak specyficzne wymagania. Są wrażliwe na błędy popełniane w ich codziennej pielęgnacji. Więdną im liście, gniją korzenie i przestają wyrastać kwiaty. Nie wszystko jednak stracone. Zobacz, jak uratować storczyk, który wykazuje objawy zamierania. Krok po kroku przeprowadzimy cię przez przyczyny i sposoby ich rozwiązania.

Storczyki w naturze rosną w lasach tropikalnych. Żyją w warunkach, w których promienie słońca zatrzymywane są przez korony drzew. Nie ma tam silnych wiatrów, a deszcz pada obficie raz na jakiś czas. Potem nastają okresy suszy.

Dlatego, im bardziej domowe warunki storczyków będą odbiegały od naturalnych, tym gorzej będą je one znosić. Stan naszej ulubionej rośliny pogorszy się mniej lub bardziej. Liście się pomarszczą, zwiędną, zmienią kolor. Kwiaty opadną, a korzenie wyschną lub zgniją zależnie od przyczyny. Staną się bardziej podatne na choroby

Czy żółknące i więdnące liście powinny niepokoić

Jak rozpoznać problemy po liściach storczyka? Do pewnego stopnia żółknięcie i więdnięcie liści storczyka jest zjawiskiem naturalnym. W miarę wzrostu, roślina wypuszcza nowe liście od góry i stopniowo traci stare, dolne liście.

Liście storczyka

Możesz zauważyć zażółcenie na dolnych liściach, podczas gdy reszta pozostaje jędrna i zielona. ​​Oznacza to, że storczyk zrzuca stare liście i wkrótce wypuści nowe. To nie powinno martwić, z rośliną nie dzieje się nic niepokojącego.

Nie trzeba pomagać jej w tym okresie i wycinać takich liści. Nadal służą roślinie i są jej potrzebne. Stare, żółte liście powinny same odpaść.

Zdarza się jednak, że storczykom zaczynają więdnąć wszystkie liście. Tracą witalność, marszczą się, żółkną i wysychają.

Dlaczego tak się dzieje?

Jak uratować storczyk? 

W warunkach naturalnych, w których żyją storczyki, panują wysokie temperatury. Jednak cień i wilgoć zapewniają im ochronę. Podczas wyższych temperatur powietrze jest parne, wilgotne. Dlatego podczas uprawy potrzebują nieco niższej temperatury, niż normalnie panująca w domu.

Zimą najgorsze dla nich jest suche, gorące powietrze, a latem ostre słońce.

Temperatura powyżej 25 stopni oraz suche powietrze, wpływa negatywnie na rozwój rośliny. Zarówno na stan kwiatów, liści, jak i korzeni.

Nadmiar światła natomiast, powoduje żółknięcie i wysychanie liści. Dlatego po liściach, które zmieniają jędrność i kolor, można rozpoznać, że dzieje się coś złego. 

Inną przyczyną złego stanu storczyka jest niewłaściwe nawadnianie. To najczęstszy błąd w pielęgnacji popełniany przez hodowców. Storczyk zdecydowanie lepiej zniesie suszę niż przelanie. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy przechodzi w stan spoczynku. Wytrzyma wówczas 2, a nawet 3 tygodnie bez wody.

Natomiast nadmiar wody bardzo szybko uśmierca roślinę. W naturze storczyk rośnie na drzewach. Wodę czerpie z wilgoci powietrza, kory i skapujących po liściach kroplach deszczu. Jego delikatne korzenie nigdy nie są zanurzone w wodzie. Dlatego nadmiar wilgoci szybko doprowadza do ich gnicia.

Objawy przelania rozpoznasz zarówno po korzeniach jak i liściach

Na zły stan storczyka mają wpływ także choroby grzybowe i bakteryjne. Te mogą rozwijać się z powodu nadmiaru wilgoci i zbyt rzadkiego wymieniania podłoża. Objawy rozpoznasz także po korzeniach i liściach.

Reanimacja storczyka krok po kroku

Storczyki są stosunkowo odporne i nawet gdy ich stan jest bardzo poważny, zwykle da się go odwrócić. Są na to sposoby. Wystarczy, że przeprowadzimy proste zabiegi i odpowiednio zadbamy o ich właściwą pielęgnację.

Aby uratować roślinę, musisz rozpoznać przyczynę problemu. Rozpoznasz ją po liściach i korzeniach. Dwie najpopularniejsze to zbyt gorące i suche powietrze wokół storczyka lub nadmiar wody.

W pierwszym przypadku objawem są szybko przesuszające się liście i korzenie. W drugim więdnięcie i pomarszczenie liści oraz gnicie korzeni.

Najważniejsze co musisz zrobić to zmienić miejsce ustawienia storczyka. Najlepiej żeby było nieco chłodniejsze i bardziej wilgotne.

Przestaw storczyk, jeśli stoi na parapecie od strony południowej. Nie powinien stać w palącym słońcu, które parzy mu liście i wysusza powietrze.

Podlej storczyk obficie, ale tak by woda całkowicie odpłynęła z doniczki. Korzenie nie mogą stać zamoczone w wodzie. Nawadniaj dopiero wtedy, gdy podłoże będzie zupełnie suche. 

W drugim sprawdź stan korzeni. W tym celu wyjmij roślinę z doniczki. Suche lub gnijące korzenie należy odciąć i posypać cynamonem.

Jak uratować storczyk, jak przyciąć korzenie

Podczas przycinania korzeni roślina odczuwa dyskomfort. Dlatego należy postępować ostrożnie, aby nie odciąć za dużo oraz nie przyciąć zdrowych korzeni.

Po takim zabiegu musisz przesadź storczyk do nowej doniczki. Użyj świeżego podłoża. Następnie umieścić roślinę w ciepłym i przewiewnym miejscu na co najmniej dobę. Pomoże jej to się zregenerować.

Jak uratować storczyk, wymiana podłoża

Po tak przeprowadzonym zabiegu reanimacja storczyka powinna zakończyć się powodzeniem.

Jak uratować storczyk bez korzeni

W przypadku gdy korzenie storczyka były zupełnie przegniłe i musieliśmy się ich pozbyć niemal całkowicie, postępujemy ze storczykiem w zasadzie podobnie. Po oczyszczeniu z korzeni wymieniamy podłoże na nowe. Umieszczamy w nim storczyk, ale musimy go ustabilizować. W tym celu używamy podpór. Możemy wykorzystać szpikulce do szaszłyków. Wbijamy je w podłoże tak, aby umieścić storczyk  nieruchomo pomiędzy nimi.

Obserwujemy storczyk przez około miesiąc. Jeśli zacznie wypuszczać choć mały korzonek, jest dla niego nadzieja. W przeciwnym wypadku trzeba będzie się go pozbyć. Żadne sposoby już na niego nie zadziałają.

Przerośnięte korzenie storczyka

Storczyk powinno się przesadzać raz na 2-3 lata. Jeśli jednak zauważymy, że większość korzeni wyrasta poza doniczkę, musimy zrobić to wcześniej.

To samo dotyczy sytuacji, gdy zaniedbaliśmy ten obowiązek.

jak uratować storczyk, przesadzanie

Używamy tylko odpowiedniego, specjalnego podłoża, przeznaczonego do storczyków. Warto wybrać przeźroczystą doniczkę, która pozwala stale monitorować stan korzeni. Musi mieć otwory w dnie do usunięcia nadmiaru wody z podłoża. 

Osłonka, także przeźroczysta, powinna mieć drenaż, albo specjalną wypustkę, na której oprze się doniczka. To pozwoli na wypełnienie jej wodą. Zapewni roślinie wilgotność powietrza, a jednocześnie utrzyma korzenie ponad poziomem wody.

Inne objawy problemów i sposoby reanimacji

Skarłowaciałe liście. Powodem mogą być niedobory składników odżywczych. Porada: Jeśli storczyk nie był dawno nawożony, zastosuj nawóz i poczekaj, aż jego stan się poprawi.

Opadłe kwiaty i pąki. Jeśli dotyczy to sytuacji, gdy storczyk długo kwitł, może to być naturalne zjawisko. Roślina jest wyczerpana i potrzebuje czasu na reanimację. Szczególnie jeśli jest to okres jesieni lub zimy. Porada: Pozwól jej odpocząć i poczekaj na efekty. Może to zająć kilka miesięcy. Przy właściwej pielęgnacji i warunkach otoczenia ponownie wypuści kwiaty.

Białe plamy na korzeniach. Plamy mogą być po prostu osadem wapnia z wody. Jednak mogą też być objawem obecności wełnowców. Porada: W pierwszym przypadku zmieniamy wodę na destylowaną, przefiltrowaną lub deszczową. W drugim aplikujemy specjalny preparat na te szkodniki. Jeśli przyczyną jest woda, to objawy są także na liściach w postaci chlorozy. Młode liście jaśnieją, a ich końcówki zasychają. Z kolei wełnowce na liściach powodują biały nalot. Warto spojrzeć na nie przez lupę, zobaczymy wtedy, że szkodniki się ruszają.

Zaschnięte korzenie. To reakcja na zbyt małą wilgotność. Jeśli zareagujemy szybko, reanimacja będzie możliwa. Porada: Wystarczy prawidłowo go podlać i poczekać. Jednak w poważniejszym stanie, może okazać się to niewystarczające. Gdy korzenie storczyka zupełnie straciły właściwości pobierania wody i składników, możliwe, że rośliny nie da się uratować.

Brązowe korzenie powietrzne. Są na ogół objawem przenawożenia. Wstrzymujemy dostarczanie nawozu na jakiś czas i obserwujemy.

Choroby. W przypadku choroby grzybowej czy bakteryjnej postępujemy podobnie jak w przypadku przelania. Korzenie przegniłe odcinamy odkażonymi nożyczkami. Ważne, żeby nie rozprzestrzeniać choroby. Koniecznie wymieniamy podłoże i doniczkę. Po przesadzeniu ustawiamy storczyka w pomieszczeniu ciepłym i przewiewnym na 2 dni. Dopiero po tym czasie podlewamy go, ale tak, żeby korzenie nie zostały w wodzie. 

Roślina w stanie spoczynku

Należy też pamiętać, że po okresie kwitnienia roślina może czuć się wyczerpana i wyglądać na osłabioną. To jest naturalne. Przechodzi teraz w czas spoczynku, zrzuca kwiaty i potrzebuje regeneracji, by zebrać siły do kolejnego kwitnienia. W tym czasie potrzebuje niższej temperatury i rzadszego podlewania. W tym okresie podlewamy storczyk raz na 2, a nawet 3 tygodnie. 

Jeśli odpowiednio zadbasz o właściwą pielęgnację swojej rośliny, długo zachwycać cię będzie pięknymi kwiatami. Musisz właściwie podlewać storczyk, zapewnić mu wilgotność powietrza. Chronić przed poparzeniem słonecznym i silnymi przeciągami. Przestrzegając tych prostych zasad, będziesz czerpać satysfakcję z udanej uprawy. Jeśli jednak zdarzy się sytuacja, w której twój storczyk wyraźnie zmarnieje, rozpoznasz to po korzeniach, liściach i kwiatach. Zastosuj wtedy nasze porady, w których podpowiadamy krok po kroku, jak uratować storczyk.

Najlepsza metoda ukorzeniania sadzonek, która zawsze działa

Prosty sposób na wyczyszczenie piekarnika do połysku bez większego wysiłku