OLYMPUS DIGITAL CAMERA
w ,

Czy słyszałeś o oleju z wiesiołka? Ma specjalne działanie na organizm i nie tylko

Pochodząca z Ameryki Północnej Oenothera (wiesiołek) była używana już w XV wieku przez rdzennych Amerykanów ze względu na swoje właściwości nawilżające, łagodzące kaszel, bóle żołądka, przy leczeniu czyraków lub różnych ropni.

Nazywana świecą nocy, ponieważ żółte płatki jej kwiatów zamykaja sie w dzień a otwierają nocą.

Wyjątkowość wiesiolka polega na wysokim stężeniu kwasu gamma-linolenowego (10%) i kwasu linolenowego (70%), wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-6, których nasz organizm sam nie wytwarza.

Do Europy trafił w XVIII wieku i okazało się, że można wykorzystać prawie wszystkie części rośliny: łodygę, liść, kwiat, nasiono.

W fitoterapii zaleca się doustnie 3-6 g lekkiego olejku dziennie, normalizującego do 8% kwasu gamma-linolenowego o działaniu przeciwutleniającym, przeciwzapalnym i ochronnym.

Jako środek zaradczy olej z wiesiołka polecany jest szczególnie w drugiej części cyklu przy stanach związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego lub menopauzą. Łagodzi bóle brzucha, uderzenia gorąca, drażliwość…

Z powodzeniem leczy zaburzenia trawienia, grypę, astmę, świąd, łuszczycę, egzemę, nadciśnienie, cholesterol, choroby serca i naczyń.

W przypadku stosowania na skórę można masować twarz i ciało 10 kroplami olejku. Jego właściwości nawilżające, przeciwutleniające i łagodzące działają korzystnie na skórę, zapobiegając starzeniu się i łagodzą podrażnienia.

W postaci okładów łagodzą bóle reumatyczne.

Ostrożnie! Olejek ten jest przeciwwskazany u osób z padaczką oraz kobiet w ciąży.

Zaobserowano także w wyjątkowych wypadkach przy dużych dawkach (nudności, wymioty, bóle głowy, biegunka itp.). Zmniejsz dawkę!

Niewskazany jest również do stosowania z lekami na schizofrenię oraz zawsze warto sprawdzić inne zażywane leki czy nie mają szkodliwej interakcji z wiesiołkiem.

Miniatura wpisu: wikimedia.org