Nawożenie ziemniaków w czerwcu domowy nawóz do ziemniaków
w

Zawsze przygotowuję ten nawóz dla moich ziemniaków w czerwcu!

Aby uzyskać ziemniaki nie tylko smaczne, ale także duże i zdrowe, latem przygotowuję trzy odżywcze nawozy. Pierwszy z nich stosuję już w czerwcu.

Mam sprawdzony przepis na nawóz, który może zwiększyć plony o 20-30%, a na wyjątkowo ubogich glebach nawet o 50%. To nie jest żart.

Jak przygotować czerwcowy nawóz do ziemniaków?

Pierwszym z nich jest napar z chwastów. To bardzo proste. Wystarczy zebrać 10-litrowe wiadro chwastów, napełnić je wodą i pozostawić w ciepłym miejscu na 5-7 dni. Efekt jest znakomity: bulwy są zdrowe i rosną do maksymalnych rozmiarów.

Przygotowujemy go tak jak gnojówkę z pokrzyw. Tym razem jednak stosujemy zróżnicowane rośliny rosnące w pobliżu uprawy ziemniaków. Cokolwiek tam rośnie będzie się nadawać. Jednoroczne i wieloletnie zioła, kwiaty i trawy.

Po przygotowaniu naparu należy rozcieńczyć 1 litr koncentratu w wiadrze z wodą i dodać drugi nawóz, znany jako siarczan amonu. Siarczan amonu to łatwo rozpuszczalny nawóz zawierający azot i siarkę.

Azot jest kluczowy dla wzrostu zielonej masy roślin, a siarka wspomaga przyswajanie fosforu i potasu. Potrzebujesz 1 łyżki tego nawozu.

Nawóz dobrze wymieszać i podlać krzaki około pół litra na każdą roślinę. Po takim podlewaniu liście stają się intensywnie zielone, a same krzewy szybko i pięknie rosną.