Cistus creticus znany jako Czystek. W ostatnich latach zyskał miano cudu natury i szybko stał się popularny wśród wszystkich aspirujących do poratowania zdrowia.
Czy faktycznie warto go pić?
Czystek to roślina z rodziny czystkowatych (Cistaceae). Należy tu kilkanaście gatunków występujących dziko w południowej Europie, głównie w basenie Morza Śródziemnego i Wysp Kanaryjskich. Większość czystków rośnie na Półwyspie Pirenejskim (w Portugalii i Hiszpanii) na suchych, skalistych zboczach. W Polsce czystek rośnie tylko w uprawie.
1. Pomaga wzmocnić odporność
Greccy naukowcy wykazali, że ekstrakt z liści czystka wykazuje właściwości przeciwbakteryjne. Uczeni z Hiszpanii i Portugalii potwierdzają, że czystek ladanowy ma potencjalne właściwości grzybobójcze.
2. Herbata z czystka oczyszcza organizm z toksyn
Wspiera organizm w usuwaniu metali ciężkich, dlatego lekarze polecają go palaczom, a także osobom, które żyją w miastach pełnych smogu.
3. Bogaty w antyoksydanty
Ma właściwości antyoksydacyjne, tzn. neutralizuje wolne rodniki, które mogą się przyczynić do powstania wielu chorób, w tym tych nowotworowych
4. Poprawia stan skóry
Nie tylko opóźnia efekty starzenia skóry. Czystek hamuje powstawanie i rozwój stanów zapalnych w organizmie, wspiera więc też organizm w walce z trądzikiem.
5. Poprawia stan skóry przy łuszczycy
A także pomaga w walce z grzybicą i łupieżem.
6. Czystek jest także odpowiedzialny za poprawienie krążenia krwi
Właściwości czystka działają ochronnie na naczynia krwionośne. należy pamiętać, że jednorazowe czy sporadyczne spożycie nie przyniesie żadnych efektów. Czystek musi być wypisany regularnie.
Naukowcy przyglądają się także właściwościom czystka w walce z boreliozą, cukrzyca i alergią.
Dlatego warto korzystać z jego dobrodziejstwa.
Jest małe „ale”.
Trzeba pamiętać, że to suplement diety, a nie lek. Picie herbaty z czystka jako uzupełnienie diety w cenne dla organizmu polifenole, z pewnością wzmocni organizm, poprawi jego funkcjonowanie i ogólne samopoczucie. Ale ma dość silne działanie i może mieć wpływ na zażywane leki, dlatego przed włączeniem go do spożycia trzeba skonsultować to z lekarzem.