Badania wykazały, że niektórzy ludzie mogą zrujnować swoje zdrowie, jeśli zaczynają dzień wcześnie rano. Przyczyna tkwi w indywidualnym trybie zegara biologicznego, tkwiącym w każdym człowieku.
Ludzie na całym świecie dzielą się na trzy grupy, w zależności od chronotypu: skowronki, sowy i gołębie.
Pierwsza grupa obejmuje tych, którzy łatwo budzą się rano i od razu ich produktywność jest na wysokim poziomie. Takie osoby zwykle wraz z upływem dnia stopniowo tracą energię i gdy tylko zaczyna się ściemniać robię się senne. A wszelkie wieczorne imprezy towarzyskie to dla skowronków katorga.
Sowy, które wieczorem i nocą są pełne energii, a rano czują się zdezorientowane, zaspane, niekontaktowe i drażliwe. Rozbudzanie zajmuje im dużo czasu, a wieczorem są żywe jak skowronki rano. I ani myślą o pościeli nawet gdy całe miasto śpi.
Gołębie są mniej znaną grupą, ale istnieją i obejmują osoby, które dłużej się rozkręcają rano, wieczorem czują zmęczone, ale w ciągu dnia ich produktywność jest na wysokim poziomie.
W prawie połowie przypadków chronotyp człowieka określany jest na poziomie genów. Innymi słowy, jeśli rodzicami były tak zwane sowy, szansa na to, że dziecko odziedziczy chronotyp wynosi blisko 50%.
W nowym badaniu naukowcy odkryli, że najtrudniej mają sowy. Świat bowiem funkcjonuje według skowronków, a sowy w większości muszą się dostosować.
Sowy są zmuszone codziennie wstawać wcześnie rano do pracy lub nauki. Powoduje to poważny uszczerbek na ich zdrowiu. Rano osoby z chronotypem sów wciąż aktywnie produkują melatoninę – hormon snu, dlatego osoby te są nad ranem bardzo rozdrażnione i czują się całkowicie wyczerpane.
Pojawia się przewlekłe zmęczenie, obniżony nastrój, a czasem depresja. Ale to nie jedyna szkoda dla ich organizmu. Dość często sowy mają niewydolność hormonalną. Ich organizm przestaje wchłaniać substancje takie jak glukoza i insulina. A dla diabetyków ten stan może być zagrożeniem życia.
Na podstawie wyników tych badań eksperci zachęcają ludzi, aby zwracali uwagę na swoje ciało i nie próbowali przerabiać tego, co tkwi w naturze.
Młode sowy chodzące do szkoły nie mają wielkiego wyboru, ale też ich organizmy są bardziej wytrzymałe. Jeśli jednak jesteś typową sową bierz pod uwagę swoje potrzeby i wybierz zawód i pracę, która pozwoli Ci wstawać trochę później i nie wymaga od ciebie pełnych obrotów z samego rana.
Zdaniem psychologów i genetyków chronotyp wpływa także na relacje. Jeśli chcemy mieć udany związek, byłoby świetnie, gdyby nasz partner lub partnerka mieli ten sam typ co my. Inaczej może powstać na tym polu dużo nieporozumień.