Borówka amerykańska krzew
w

Borówka amerykańska – jak sadzić i jaki nawóz zastosować jesienią aby obficie owocowała

Borówka amerykańska jest znana z wyjątkowego smaku i bogactwa wartości odżywczych. To roślina, która może stanowić cenny składnik naszego ogrodu. Kluczowym krokiem do uzyskania obfitych plonów, jest właściwe sadzenie i pielęgnacja. W tym artykule przyjrzymy się krok po kroku, jak sadzić borówkę amerykańską jesienią.

Borówka amerykańska, borówka wysoka, (Vaccinium corymbosum L.) jest popularnym krzewem owocowym. W Polsce jej uprawa zaczęła się w latach 80. XX wieku. Od tamtego czasu, uprawa borówki amerykańskiej zyskała na popularności. Jest ceniona zarówno za smaczne i zdrowe owoce, jak i za niskie wymagania glebowe.

Borówka amerykańska – dlaczego warto ją uprawiać

Uprawa owoców borówki amerykańskiej w ogrodzie może być satysfakcjonującym zajęciem. Przynosi korzyści zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla środowiska.

Borówki są zdrowe, ponieważ mają dużo witamin, minerałów i substancji przeciwutleniających. Pomagają wzmocnić odporność i poprawić samopoczucie. Badania wskazują, że regularne jedzenie borówek może poprawić pamięć, zdolności umysłowe i funkcje mózgu.

Borówki zawierają substancje wspierające pracę serca. Pomagają one zwiększyć elastyczność naszych naczyń krwionośnych i obniżyć ciśnienie krwi.

Borówki zawierają błonnik, który może wspomagać trawienie i zapobiegać zaparciom.

Jak widzimy, jest wiele powodów, dla których warto rozważyć uprawę borówki amerykańskiej w swoim ogrodzie.

Co trzeba wiedzieć o sadzeniu borówki amerykańskiej

Planując sadzenie borówek, należy zadbać o  właściwe stanowisko, dobrą ziemię oraz wybrać odpowiedni czas na posadzenie tych roślin.

Czy borówki sadzi się parami?

Borówki sadzi się co najmniej dwie, aby zapylały się wzajemnie. Większość odmian jest samopylna, ale tylko niektóre odmiany dobrze się zapylają od swoich kwiatów. Zapylenie krzyżowe polega na przeniesieniu pyłku z kwiatu jednego krzewu na kwiat innego. Sprzyja to zawiązywaniu większej ilości owoców. Dlatego znacząco poprawimy owocowanie, sadząc co najmniej dwie borówki odmian kwitnących w tym samym czasie.

pielęgnacja borówki amerykańskiej dla dużych owoców

Oprócz sadzenia co najmniej dwóch krzewów borówki warto również zadbać o inne rośliny miododajne, które przyciągną owady zapylające w naszym ogrodzie.

Wybór stanowiska 

Powiedzieliśmy już, że dla uzyskania najlepszych plonów zaleca się sadzenie co najmniej dwóch krzewów różnych odmian. Dlatego wybierając stanowisko, musimy uwzględnić miejsce na kolejne. Krzewy borówki najlepiej sadzić w odległości około 1,5 metra od siebie.

Ważne jest, aby sadzić je w miejscu słonecznym i osłoniętym od wiatru.

Jakie powinno być podłoże do borówki amerykańskiej?

 • kwaśne, o pH 4,5-5,5. Borówka nie toleruje gleb o odczynie zasadowym, który hamuje jej wzrost i rozwój.
 • próchnicze, o zawartości próchnicy co najmniej 3%. Próchnica zapewnia roślinie odpowiednią ilość składników pokarmowych i poprawia strukturę gleby.
 • przepuszczalne, aby woda nie zalegała wokół korzeni. Borówka nie toleruje nadmiaru wilgoci, który może powodować gnicie korzeni.
 • lekkie, aby korzenie mogły swobodnie się rozwijać.

W przypadku gleb o odczynie zasadowym konieczne jest ich zakwaszanie. Można to zrobić na kilka sposobów. Na przykład zastosować siarkę, kwasy organiczne lub trociny z drzew iglastych. W takim przypadku podłoże najlepiej jest wymienić na średnicy około metra i głębokości 30 cm. Innym rozwiązaniem jest uprawa na pryzmie.

Aby poprawić żyzność gleby, można dodać do niej kompost lub torf. Torf jest szczególnie polecany do uprawy borówki amerykańskiej, ponieważ jest kwaśny i ma dużą zawartość próchnicy.

Ziemia pod borówkę powinna być odpowiednio przygotowana. Należy ją dokładnie odchwaścić i przekopać, na głębokość około 30 cm. Następnie należy dodać do niej środek zakwaszający i kompost lub torf.

Konieczne jest regularne monitorowanie poziomu pH oraz składu gleby. Może to pomóc w dobraniu nawozów i odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych.

Czego nie sadzić obok borówki amerykańskiej?

Borówka potrzebuje słońca, zatem absolutnie nie sadzimy jej w ogrodzie przy drzewach. Mogłyby uszkodzić delikatne korzenie rośliny. Dodatkowo wygrywałyby z nią konkurencję o wodę i składniki odżywcze.

W pobliżu borówki nie powinno się sadzić roślin o innym zapotrzebowaniu na glebę. Nie jest też dobrym pomysłem sadzić roślin, które potrzebują dużo pokarmu i lubią kwasową glebę. Zaliczają się do nich rododendrony, azalie czy hortensje. Te rośliny mogą rywalizować z krzewami borówkami o składniki odżywcze w glebie.

Kiedy sadzić borówkę amerykańską?

Najlepszym terminem sadzenia borówki amerykańskiej jest jesień. Odpowiedni czas na posadzenie krzewów to okres od września do połowy listopada. Wcześniej robimy to, gdy jesienne ochłodzenie przychodzi wcześnie. Sadzenie w tym okresie umożliwia roślinom dobre zakorzenienie się przed zimą. 

Borówki posadzone jesienią lepiej znoszą mrozy niż te posadzone wiosną.

Jeśli jednak nie ma możliwości posadzenia borówki jesienią, można to zrobić również wiosną. W terminie od marca do kwietnia. W tym przypadku należy pamiętać o regularnym podlewaniu młodych roślin, aby zapobiec ich przesuszeniu.

Nie zaleca się sadzenia borówki latem. W tym czasie rośliny są bardziej wrażliwe na wysokie temperatury i suche powietrze.

Borówka amerykańska – jak sadzić?

Oto kilka wskazówek dotyczących sadzenia borówki amerykańskiej:

 • Wybierz miejsce słoneczne i osłonięte od wiatru.
 • Przygotuj podłoże, które będzie kwaśne, próchnicze i przepuszczalne.
 • Wykop dołek o głębokości około 60 cm i średnicy około 70 cm. Jeśli masz kwaśne lub lekko kwaśne rodzime podłoże. W przypadku gleb zasadowych wykopujemy dołek na 30 cm głębokości i sadzimy krzew na usypanym z ziemi do borówek kopczyku.
 • Wsyp do dołka warstwę torfu lub kompostu.
 • Umieścić sadzonkę i obsyp ją ziemią.
 • Ugnieć delikatnie ziemię wokół sadzonki, aby dobrze przylegała do korzeni.
 • Wysyp na wierzch korę, aby ograniczyć rozwój chwastów
 • Podlej sadzonkę obficie.

Pielęgnacja borówki amerykańskiej po posadzeniu

Po posadzeniu należy pamiętać o regularnym podlewaniu borówki. W pierwszym roku podlewamy co najmniej raz w tygodniu.

Należy też pamiętać o regularnym odchwaszczaniu podłoża dookoła krzewu i przeglądaniu krzewu pod kątem chorób i szkodników.

Nawożenie borówki

Borówkę nawozimy wiosną i jesienią. Stosujemy nawóz o kwaśnym odczynie. Nawozimy krzewy dopiero w drugim roku po posadzeniu.

Wczesną wiosną stosujemy nawozy z dużą zawartością azotu. Pobudzają one rośliny do wzrostu i uaktywniają pędy owocujące. Jeśli zastosowaliśmy nawóz kompleksowy, długodziałający, który dostarczy krzewom także składników niezbędnych do zawiązywania owoców, to ograniczamy się do jednego nawożenia wiosennego. W przeciwnym wypadku, jeszcze przed kwitnieniem, nawozimy nawozami fosforowo-potasowymi. To właśnie one aktywnie wspierają krzewy na etapie owocowania.

Jesienią krzewy przechodzą w stan odpoczynku. Po wyczerpującym owocowaniu potrzebują wsparcia dla systemu korzeniowego, pomocy w drewnieniu pędów i przygotowania do przetrwania zimy. Pomogą im w tym nawozy jesienne pozbawione azotu, lub o jego bardzo niskiej zawartości w składzie.

Dla borówki najlepiej wybierać nawozy specjalnie dla niej przeznaczone. Dostarczą odpowiednie do danej pory składniki odżywcze, a jednocześnie zadbają o odpowiednie ph ziemi. W przypadku tej rośliny jest to niezmiernie ważne i ma duży wpływ na wzrost i plonowanie borówki.

Po jakim czasie po posadzeniu owocuje borówka amerykańska?

Owocowanie zależy od wieku, w jakim kupiliśmy sadzonkę i jakie warunki jej stworzyliśmy. Borówka zaczyna owocować w wieku 2-3 lat, osiągnąwszy wysokość 40-50 cm. Pełną wydajność osiąga w wieku lat 5.

Zatem posadzona jesienią może wydać nam owoce już w przyszłym roku. Możliwe też jednak, że będziemy musieli poczekać kolejny rok lub dwa, aby obficie owocowała.

Borówka amerykańska – jak sadzić

Borówka amerykańska to bardzo dobra roślina do posadzenia w ogrodzie. Jej owoce są smaczne i zdrowe. Ważne jest, aby posadzić ją jesienią i odpowiednio o nią dbać. Jeśli będziesz się trzymać tych wskazówek, będziesz mógł cieszyć się obfitymi plonami tych wyjątkowych krzewów.