w

Błędy przy uprawie ogórków, które nas mogą sporo kosztować

Ogórki są delikatną i kapryśną uprawą. Często się słyszy, że do dobrych plonów ogórków trzeba mieć tzw. „dobrą rękę”.

Często bywa też tak, że danemu ogrodnikowi zawsze się udają pomidory, a nigdy ogórki lub na odwrót.

Jednak nikt nie powinien rezygnować, wystarczy trochę wiedzy jakich błędów nie popełniać i trochę cierpliwości i w końcu ogórki odwdzięczą się za włożony w ich uprawę trud.

Najczęściej popełniane błędy przy uprawie ogórków

Istnieje kilka zasad bez przestrzegania których trudno jest uzyskać dobre zbiory.

Przetrzymywanie sadzonek

Wsadzanie sadzonek do ziemi nie powinno być opóźniane. Sadzonki w nie powinny być starsze niż 35 dni. Przejrzałe rośliny zaczynają się marnować, brakuje im pożywienia w małym pojemniku, a to pierwszy krok do znacznego zmniejszenia wydajności.

Zbyt gęste nasadzenia

Nagromadzenie roślin w ogrodzie prowadzi do chorób i zmniejszenia plonów. Krzewy konkurują ze sobą o wodę, zasoby, światło a nawet wśród splatanych pędów o dostęp do powietrza. W takich warunkach kwiaty wykształcają się bardzo słabo, owoce wydają drobne i suche, a na roślinach rozwijają się choroby grzybicze. Najbardziej optymalna odległość sadzonek od siebie to 15-20 cm.

Naruszenie płodozmianu

Jeśli sadzisz ogórki z roku na rok w jednym miejscu, plony będą z roku na rok maleć. Gleba gromadzi patogeny, zimuje szkodniki, które szkodzą tej uprawie. Dlatego konieczne jest sadzenie ogórków na tym samym miejscu nie częściej niż co dwa lata.

Ogórki nie powinny być uprawiane po fasoli, kalafiorze, cebuli, czosnku. Po zbiorze ogórków w lipcu dobrze jest posadzić łobodę ogrodową, szpinak, roszponkę lub gorczycę. Ogórki też będą rosły dobrze w miejscu, na którym w poprzednim sezonie rósł bób.

W ogrodach ekologicznych praktykuje się płodozmian biodynamiczny podzielony na 4 lata.

W pierwszym roku uprawia się warzywa liściowe (sałata, szpinak, kapusta, kalafior) w drugim roku – korzeniowe (marchew, pietruszka, czosnek, cebula, por, seler, ziemniak, rzodkiewka) w trzecim roku owocowe (ogórek, pomidor, papryka, truskawka, fasola, groch, a w czwartym kwiatowe, m.in. zioła.)

Brak podwiązki i formowania krzewów

Ogórki wiązane owocują lepiej i dłużej niż te swobodnie płożące się po ziemi. Prawie niemożliwe jest prawidłowe uformowanie pędów leżących. Ogórki podwiązane są znacznie łatwiejsze do uformowania. Wszystkie pasierby/dziki do 4 gałęzi muszą zostać usunięte, a pędy powyżej – skrócone. Najlepiej to zrobić, gdy pasierb/dzik jest mały i ma około 3-5 cm, odrywanie dłuższych pędów jest trudniejsze i stanowi duży stres dla rośliny.

Brak wody

Trzeba pamiętać, że ogórki składają się w 87 % z wody. Nie może im jej brakować do rozwoju, bo plon będzie marny, a owoce suche lub gorzkie. Jednak przelane też być nie mogą. Nadmiar wody sprawia, że korzenie gniją i roślina przestaje otrzymywać potrzebne składniki. Dużo zależy tu od pogody i gleby. Generalnie w okresie suszy na glebach przepuszczalnych i piaszczystych podlewamy ogórki wieczorem codziennie, a na glebach gliniastych co drugi dzień. Warto ogórki ściółkować słomą, która dłużej zatrzymuje wodę w glebie ograniczając jej parowanie.

Miniatura wpisu: freepik.com