Ostatni dzwonek, żeby pobielić drzewa jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś!

Bielenie jest procedurą bardzo ważną jeśli chcemy cieszyć się dobrymi plonami drzew owocowych.

Trzeba wiedzieć, kiedy przeprowadzić zabieg, jak przygotować do tego drzewa, jakich środków można do tego użyć. I przede wszystkim po co drzewa powinny zostać pobielone?

W jakim celu bieli się drzewa na zimę?

Kora na drzewie pełni funkcję ochronną przed negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego takimi jak wahania temperatury, mrozy, słońce, wiatr, gryzonie, szkodniki.

Pod wpływem silnych mrozów kora zamarza, pod wpływem oparzeń słonecznych łuszczy się i odpada. W efekcie uszkodzeń choroby i szkodniki wnikają w drzewo, osłabiają je, a roślina przedwcześnie umiera.

Bielenie ma zatem następujące cele: ochrona kory drzew przed wahaniami temperatury zarówno wczesną wiosną, jak i zimą.

Czy bielimy młode drzewka?

Utarł się mit, że nie warto bielić młodych nasadzeń, ponieważ roztwór może spalić młoda korę i zatrzymywać wzrost pnia.

Czy ta opinia jest słuszna? To zależy.

Używając skoncentrowanego roztworu na bazie wapna rzeczywiście można uszkodzić korę młodego drzewa. Jeśli jednak zostanie prawidłowo rozcieńczona lub zastosujesz specjalnie przygotowany środek do bielenia młodych drzewek, bielenie im nie zaszkodzi, a na pewno pomoże.

Czym bielić?

Dziś sklepy ogrodnicze oferują wiele gotowych kompozycji do bielenia. Jednocześnie wielu ogrodników preferuje stary, samodzielnie wykonany przepis na wapno. To tańsze rozwiązanie, ale trzeba wiedzieć co dodać, żeby po pierwszym deszczu nie spłynęło z kory, nie pozostawiając po sobie śladu.

Gotowe produkty zawierają w swoim składzie składniki przeciwgrzybicze i bakteriobójcze, co zapewnia dobrą ochronę pnia drzewa. Masy o najlepszej odporności wykonane są na bazie akrylu. Jednak w porównaniu do wybielaczy wapiennych są mniej oddychające, dlatego nie zaleca się ich stosowania na młodych drzewach.

Zaprawa wapienna

Dość powszechnym narzędziem jest biała farba na bazie wody. Po jej nałożeniu na korze tworzy się odporny film, który chroni korę. Aby nadać roztworowi właściwości ochronne przed szkodnikami, dodaje się do niego na przykład preparaty zawierające miedź.

Wielu ogrodników nadal przeprowadza wybielanie drzew ogrodowych zaprawą wapienną.

Jak przygotować roztwór na bazie wapna?

To proste: rozpuścić 2,5 kg wapna gaszonego w 10 litrach wody.

Aby deszcz nie zmył zbyt szybko wapna trzeba dodać 0,1 kg kleju do drewna i 0,5 kg siarczanu miedzi jako środka ochronnego.

Wszystkie składniki dobrze wymieszać, aż do całkowitego rozpuszczenia. Przygotowany roztwór odstawić na kilka godzin, po czym zastosować.

Niektórzy ogrodnicy dodają własne dodatki np. trochę soku z limonki lub proszku z suszonego ciemiernika, co pomaga ponoć odstraszyć zające, które zimą lubią jeść korę i tym samym poważnie uszkadzają drzewa.

Istnieje też inny przepis na kompozycję wapna ze składnikami ochronnymi i poprawiającymi przyleganie.

Wymieszać 2,5 kg wapna, 1 kg gliny i 0,5 kg siarczanu miedzi w 10 litrach wody. Do takiego rozwiązania dobrze jest dodać 1 łyżkę kwasu karbolowego, który odstraszy gryzonie.

Otrzymaną mieszaninę dokładnie wymieszać i odstawić na kilka godzin. Gotowy roztwór powinien mieć jednorodną, kremową konsystencję.

Kiedy bielić drzewa

Zaleca się bielić kilka razy w roku: główna procedura ochrony drzew bieleniem polega na ochronie ich przed mrozami i wiosennym słońcem.

Najlepiej jest zrobić to przed zimą, ale spokojnie można przeprowadzić bielenie jeszcze w styczniu, zanim drzewa się obudzą, a wraz z nimi szkodniki.

Latem powtarzamy bielenie, żeby zachować jego skuteczność ochrony.

Najbardziej niebezpieczne miesiące dla drzewa to luty i marzec, kiedy kora drzew najczęściej ulega uszkodzeniu, zarówno przez mróz jak i przez słońce.

Pnie drzew bez bielenia nagrzewają się w lutowe dni do temperatury + 9-11˚С, co prowadzi do przebudzenia i rozpoczęcia przepływu soków. W nocy wskaźnik temperatury spada do -10˚С, a nawet niżej, w wyniku czego sok zamarza, a na drzewie pojawiają się pęknięcia w korze.

Pobielona kora ze względu na swoją białą barwę odbija promienie słoneczne, zapobiegając nagrzewaniu się pnia i wybudzaniu rośliny. Warto zauważyć, że drzewo nieco później się obudzi, co będzie w stanie uchronić je przed ujemnymi wiosennymi temperaturami.

Jeżeli z jakiegoś powodu drzewa nie pobielono jesienią, zabieg należy wykonać zimą kiedy pozwoli na to temperatura.

Bielenie jesienne powtórzyć można w lutym, marcu, jak i na początku kwietnia. Zabieg letni jest opcjonalny. Powtarzamy jeśli warstwa została zmyta przez deszcze, nie robimy tego gdy do aplikacji zastosowano trwałe preparaty.

Przygotowanie drzew

Przed nałożeniem roztworu ochronnego drzewa należy przygotować. Zaleca się przeprowadzanie zabiegu w pochmurną pogodę.

Kartonem lub szmatką okrywamy teren wokół pnia. Oczyszczamy korę za pomocą twardej szczotki lub skrobaka ogrodowego.

Konieczne jest usunięcie złuszczonej kory z pnia drzewa, oczyszczenie ran, które są miejscem swobodnej penetracji różnych bakterii i infekcji, a także usunięcie mchów i porostów. Chociaż te ostatnie, jak mówią doświadczeni ogrodnicy, nie wyrządzają żadnej szkody drzewu, poza tym, że pogarszają ich wygląd.

Kora musi być oddzielana warstwami, ale robi się to ostrożnie, aby uniknąć uszkodzenia żywej tkanki.

Oczyszczanie kory dojrzałych drzew, a tym samym usuwanie chorych tkanek, zwiększa wymianę gazową i witalność roślin. Nie zaleca się poddawania takiej procedurze młodych drzew owocowych.

Po zakończeniu prac całą obraną korę palimy, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób i szkodliwych mikroorganizmów na inne rośliny.

Kolejnym etapem przygotowań jest leczenie ran. Należy zwrócić uwagę na prognozę pogody: przez kilka dni nie powinno być opadów. W przeciwnym razie cała wykonana praca pójdzie na marne.

Istnieje kilka opcji leczenia:

1. Preparaty zawierające miedź przez opryskiwanie drzewa. Najpopularniejsze substancje to płyn Bordeaux i siarczan miedzi.

2. Roztwór popiołu lub mydła i popiołu, do przygotowania którego mydło do prania i popiół są rozcieńczane w wodzie, po czym wykonuje się oprysk.

Po zabiegu konieczne jest uszczelnienie ran, które pozostały po oczyszczeniu z suchej kory i usunięciu chorych gałęzi.

W tym celu można użyć gliny lub kupić specjalną pastę ogrodową.

Jak bielić?

Aplikacja przygotowanego roztworu rozpoczyna się po zakończeniu wszystkich czynności przygotowawczych.

Większość ogrodników używa do tego pędzla, którego rozmiar dobiera się odpowiednio do wielkości pnia.

Wybielacz można nakładać za pomocą sprayu. Jednak praca z pędzlem oszczędza roztwór.

Podczas bielenia należy przestrzegać następujących zasad:

1. Nakładać roztwór miękkim pędzlem na tyle długim, aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

2. Optymalna grubość warstwy wybielającej wynosi nie więcej niż 2-3 mm, ponieważ gęstsza warstwa wysycha i odpryskuje.

3. Jeśli po wyschnięciu roztworu powłoka stanie się szarawa, procedurę należy powtórzyć.

4. Przed rozpoczęciem bielenia glebę wokół pnia dobrze jest nieco odsłonić, aby można było nanieść środek kilka centymetrów poniżej poziomu gruntu. Kiedy wybielacz wyschnie, ziemię podsypujemy z powrotem.

5. Środek należy nakładać ostrożnie, nie tylko na sam pień: także na gałęzi na 20-30 cm, a nawet połowę.

6. Prace wykonuje się przy suchej i bezwietrznej pogodzie, aby roztwór miał czas wyschnąć.

Wielu ogrodników, zwłaszcza początkujących, zastanawia się czy bielenie jest konieczne.

Jest tylko jedna właściwa odpowiedź na to pytanie – tak warto, a nawet trzeba bielić drzewa owocowe.

Dzięki temu drzewa będą doskonale przygotowane do trudnych warunków i chronione przed różnymi wpływami natury.

Tylko przy odpowiedniej pielęgnacji można przedłużyć żywotność drzew i uzyskać obfite plony.

Źródło: po.supermg.com, Miniatura wpisu: freepik.com

Woda, miód i banany tworzą tarczę dla płuc! Mieszanka chroni przed infekcjami

Domowy przepis na przeziębienie i kaszel: działa szybciej i mocniej niż jakikolwiek inny