Atak serca spowodowany stresem, zobacz, co się dzieje, gdy serce atakują emocje

Atak serca jest nadal główną przyczyną zgonów w naszym kraju.

Jednym z powodów jest to, że może być wywołane wieloma czynnikami – w tym stresem emocjonalnym.

Powszechnie wiadomo, że choroby fizyczne, takie jak otyłość czy nadciśnienie, wpływają na serce, ale także stresujące sytuacje mogą szybko wpłynąć na układ sercowo-naczyniowy.

Zawał serca spowodowany stresem nie jest wcale rzadki – zwłaszcza ostatnio, dotyka nawet zdrowych ludzi. I w takich przypadkach największym czynnikiem jest stres emocjonalny.

Atak serca spowodowany stresem

Negatywne emocje są poważnym obciążeniem dla serca. Ludzie są cyklicznie narażeni na silny stres psychiczny, poziom stresu wzrasta, wywołując cały szereg reakcji fizycznych, w tym związanych z układem krążenia. W normalnych okolicznościach poziom stresu spada dość szybko nie wywołując szkodliwych następstw. Jednak bardzo częsty silny stres, lub stres o nieco mniejszym nasileniu, ale długotrwały, pozbawiony okresów odprężenia, może mieć bardzo poważne skutki z atakiem serca włącznie.

W efekcie wysoki stres psychiczny zwiększa ryzyko zawału mięśnia sercowego – nie tylko u pacjentów już cierpiących na chorobę wieńcową, ale także u osób wcześniej zdrowych, których tętnice wieńcowe nie zostały jeszcze dotknięte.

Problemy emocjonalne zwiększają ryzyko

Szczególnie stres emocjonalny może wywołać zawał serca związany ze stresem, jeśli pochodzi on z problemów w relacjach międzyludzkich.

Reakcja na stres: ciało w pogotowiu

Kiedy ktoś jest narażony na silny stres emocjonalny, w organizmie następuje: uwalnianie hormonów stresu, aktywacja współczulnego układu nerwowego. Zwiększa to pojemność minutową serca, mięsień sercowy potrzebuje więcej tlenu, a bicie serca przyspiesza. To z kolei wywiera ogromny nacisk zarówno na mięsień sercowy, jak i na naczynia krwionośne. W wyniku stresującej sytuacji naczynia krwionośne zwężają się, a ciśnienie tętnicze wzrasta.

Typowy czynnik wywołujący zawał serca

Zwykle zawał serca występuje w klasycznym znaczeniu, gdy tętnice wieńcowe są już zaatakowane, a skrzep blokuje tętnicę wieńcową. Ten typ nazywany jest „zawałem serca typu 1”. Ale lekarze nie znajdują blokad w tętnicach wieńcowych w aż 20-30% wszystkich zawałów serca!

Do zawału serca dochodzi, gdy serce jest niedostatecznie zaopatrzone w tlen, ponieważ krążenie krwi jest niewystarczające. Objawy tego określane są mianem „zawału serca typu 2”, obejmują również zawał serca wywołany stresem, są jednak identyczne jak w przypadku klasycznego zawału serca.

Złamane serce: zwłaszcza kobiety po menopauzie

Zespół złamanego serca, znany również jako zespół zespół takotsubo, kardiomiopatia stresowa (zespół balotującego koniuszka) to zespół objawów spowodowany przejściowym zaburzeniem czynności skurczowej lewej komory serca przy braku istotnych zmian miażdżycowych w naczyniach wieńcowych. Wywoływany jest intensywnym stresem emocjonalnym lub fizycznym. Większość przypadków (aż 90%) dotyczy kobiet w wieku postmenopauzalnym. Średni wiek występowania to 67 lat.

Zawał serca wywołany (emocjonalnym) stresem powinien być traktowany w taki sam sposób, jak klasyczny zawał serca. Ponadto jest nie mniej niebezpieczny.

Pamiętajcie

W tym trudnym dla wszystkich czasie nie możemy zapominać o dbaniu o siebie, o swój dobrostan, o sprawianie sobie przyjemności choćby drobnych, o relaksacji.

Warto wyłączyć czasem telewizor i odłożyć telefon, szczególnie jeśli czujemy nadmiar emocji. Wyjechać za miasto, iść na spacer po lesie. Naukowcy i badacze już alarmują, że skala problemów społecznych z jakimi przyjdzie nam się w wyniku pandemii, daleko wykracza poza liczbę zakażonych i zmarłych z powodu koronawirusa.

Bdajcie o siebie!

Źródło: fabricatinromania.info, Miniatura wpisu: freepik.com

Ten przepis robi furorę! Potrzebne są tylko trzy składniki, aby zaskoczyć wszystkich tym pysznym ciastem!

Zapomnisz o aptece dzięki temu niesamowitemu domowemu lekarstwu!