Sok, liście i kora z brzozy to naturalny eliksir na wiele schorzeń

Brzoza to drzewo uznawane za naturalne remedium na wiele schorzeń, posiadające właściwości moczopędne, oczyszczające, przeciwreumatyczne i przeciwzapalne. Sok z brzozy od wieków jest ceniony za swoje unikalne właściwości odżywcze i zdrowotne, będąc bogatym źródłem witamin, minerałów i antyoksydantów. Odkryj korzyści wynikające z picia soku z brzozy oraz dowiedz się, jak i kiedy go zbierać, aby cieszyć się jego najlepszym smakiem i właściwościami.

Specjaliści twierdzą, że brzoza wykazuje bardzo korzystne działanie w stanach takich jak: cukrzyca, otyłość, wodobrzusze, zaparcia, obrzęki, wysokie ciśnienie krwi, zapalenie nerek, zapalenie pęcherza moczowego, kamicy nerkowej. Pomaga także w gorączce, grypie, zapaleniu zatok i może zwalczać anemię i bezsenność.

W medycynie naturalnej liście brzozy stosuje się przede wszystkim ze względu na jej właściwości przeciwbólowe, a także ze względu na korzystne działanie kojące na skórę. W związku z tym wykorzystuje się ja do leczenia legzemy, łysienia, łuszczycy, reumatyzmu, choroby zwyrodnieniowej stawów, zapalenia stawów, dermatozy, łuszczycy, cellulitu i trądziku.

Brzoza jest doskonałym źródłem witaminy C. Można wykorzystać jej liście, korę, pąki, oraz sok.

Właściwości terapeutyczne brzozy:

  • Jest bardzo pomocna w chorobach nerek, ze względu na swoje właściwości moczopędne. Usuwa kolkę nerkową, zapalenie nerek, zapalenie pęcherza moczowego. Ponadto pomaga nerkom prawidłowo funkcjonować.
  • Kora brzozy jest dobra jako napar przeciwko grypie i stanom gorączkowym.
  • Łagodzi ból specyficzny dla kolki brzusznej.
  • Obniża poziom złego cholesterolu we krwi.
  • Zwalcza infekcje, będąc doskonałym środkiem przeciwbakteryjnym.
  • Liście brzozy są naturalnymi środkami przeczyszczającymi i przyczyniają się do eliminacji zaparć. Zaleca się wypicie filiżanki brzozowej herbaty. Ponadto, ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, herbata brzozowa łagodzi ból brzucha, skurcze, wzdęcia, biegunkę.

  • Napar z brzozy jest przydatny w walce z łupieżem, ale może również wzmocnić włosy.
  • Jeśli jest stosowana zewnętrznie jako okład lub jako olej, brzoza jest dobra w walce z cellulitem. Jednocześnie olejek eteryczny z liści brzozy pomaga złagodzić bóle reumatyczne.

Dlaczego warto pić sok z brzozy?

Do tego, że warto nie trzeba nikogo przekonywać. Zarówno w celach terapeutycznych jak i profilaktycznie.

Sok z brzozy jest prawdziwym eliksirem zdrowia. Jest też uważany za naturalny izotonik, gdyż doskonale nawadnia organizm. Zawiera witaminę C, witaminy z grupy B oraz flawonoidy.

Oczyszcza nerki, wzmacnia układ odpornościowy, poprawia wygląd skóry i włosów, ma działanie przeciwnowotworowe, jest zalecany we wrzodach żołądka, anemii i chorobach serca.

Jak i kiedy pozyskiwać sok z brzozy?

Sok z brzozy inaczej nazywany oskołą, pozyskuje się wczesną wiosną, gdy średnia temperatura w ciągu dnia wynosi ok 10-15 stopni. To właśnie wtedy przyroda budzi się do życia, pojawiają się pierwsze pąki, a w drzewach płyną życiodajne soki.

„Lepiej zbierać soki, gdy temperatura wyniesie koło 15 C w słoneczny dzień. Ale zależy to od pory. W środku zimy drzewa wiedzą, że jeszcze nie czas i nie obudzi ich nawet pięć dni z taką temperaturą, ale w kwietniu w podobnych warunkach leją już jak szalone.

W warunkach Polski południowej drzewa budzą się między końcem lutego a połową kwietnia, zwykle tak między 20 marca i 5 kwietnia.” – pisze na swoim blogu profesor biotechnologii Łukasz Łuczaj

Sok z brzozy jest smaczny dzięki zawartości glukozy. Nie jest gęsty ani lepki, staje się taki dopiero po odparowaniu wody.

Pozyskany sok należy pić świeży w ilości 2 szklanek dziennie. Można przechowywać w lodówce, ale nie dłużej niż 4 dni.

Na zdrowie!

Profesor sam pokazuje na filmie w jaki sposób pozyskuje sok. Zobaczcie:

Źródła: informacje, cytaty, fotografie i miniatura wpisu: Acta Societatis Botanicorum Poloniae, sposobnazdrowie.com, fabricatinromania.info, Łukasz Łuczaj youtube, Łukasz Łuczaj Blog

Słynne lekkie ciasto w 10 minut: Bez pieczenia, bez mąki, bez żelatyny, lepszego nie jadłeś!

Zmęczenie nadnerczy: może być gorsze niż myślisz