Opadłe liście. Jak dobrze je wykorzystać w ogrodzie.

Jesień w ogrodzie to warstwy opadłych liści z drzew.

Jeśli dotąd po prostu je paliłeś tym razem się wstrzymaj, może znajdziesz podpowiedź na lepsze wykorzystanie suchych liści.

Naturalnie jeśli opadły ze zdrowych drzew. W przypadku gdy noszą porażenia chorobami grzybowymi (kokokozykoza, parch, mączniak prawdziwy) to spalenie jest najlepszym pomysłem. Jednak zdrowych liści palić nie warto, można znaleźć dla nich zdecydowanie lepsze zastosowanie.

Coraz liczniejsze rzesze ogrodników wyznaje zasadę, że przyroda sama najlepiej zarządza ogrodem. W ogrodach naturalnych nie zbiera się liści uznając, że to materia organiczna, która służy jako pokarm dla robaków i poprawi strukturę gleby.

Jednak jeśli masz wypielęgnowany trawnik lepiej pozbądź się opadłych liści ponieważ one blokują mu dostęp do światła i powietrza, co wpłynie na trawnik niekorzystnie.

Ale zebranego materiału nie wyrzucaj może się bardzo przydać.

1. Kompost

Opadłe liście dodaj do kompostownika. Liściasty „składnik” kompostu będzie najskuteczniejszy, jeśli umieścisz pod nim zielone rośliny na krótko wcześniej.

2. Gleba do sadzonek i kwiatów w pomieszczeniach

Opadłe liście wrzuć do dużej plastikowych worków, dodaj do nich zielone odpady (np. jednoroczne chwasty bez korzeni i nasion), regularnie potrząsaj i mieszaj zawartość torby. Po rozłożeniu ten organiczny materiał stanowi doskonałe podłoże do uprawy sadzonek i kwiatów w pomieszczeniach.

Gleba liściasta jest lekka, luźna i lekko kwaśna (pH 5-6). Nadaje się do uprawy kwiatów o delikatnym systemie korzeniowym (begonie, gloksynia, cyklamen)

3. Ściółka

Jesienią po prostu rozłóż opadłe liście na grządki i ścieżki między nimi. Ta warstwa ściółki będzie kontrolować chwasty i zapobiega wypłukiwaniu minerałów z gleby. Wiosną zbierz zgniłe liście grabiami lub wymieszaj z gleba podczas przekopywania.

Ściółka z liści

Nie zapominaj, że jako ściółkę można używać tylko zdrowych liści drzew i krzewów.

4. Pozostaw na swoim miejscu

W naturalnych ogrodach opadłe jesienne liście zdobią ogród. Wszędzie tam, gdzie nie ma wypielęgnowanego trawnika, liście będą kolorową ozdobą. Ale nawet na trawniku można je przez jakiś czas zostawić i zebrać dopiero gdy zrobią się czarne.

Jesienny krajobraz

Ten naturalny materiał do dekoracji ścieżek ma jedną wadę: w deszczową pogodę liście stają się śliskie.

5. Materiał pokryciowy dla roślin

Na zimę róże, hortensje, chryzantemy i inne ciepłolubne rośliny przykryj suchymi liśćmi. Możesz także mulczować glebę upraw kontenerowych opadłymi liśćmi. „Koc” z liści jest również przydatny w przypadku kwiatów bulwiastych: wtedy zakwitną wcześniej niż zwykle.

Ściółkowanie róż z liśćmi

Wiosną nie zapomnij usunąć liści z klombów na czas, aby rośliny pod nimi nie gniły.

6. Materiał na ciepłe grządki

Aby uzyskać zbiory jak najwcześniej na wiosnę, umieść opadłe liście po brzegi we wcześniej przygotowanych okopach i pozostaw wykopaną ziemię w pobliżu przyszłych ciepłych grządek do wiosny. Umieść posiekaną trawę i inne zielone resztki na liściach i podlej okopy wodą (jeśli jesień jest deszczowa, wystarczy naturalna wilgoć). Wiosną posyp ziemią osadzone liście, a następnie przykryj grządki włókniną. Kiedy będą „ciepłe”, posadź tam sadzonki.

Przygotowanie ciepłych grządek

Aby zrobić ciepłe grządki, musisz wykopać rów lub zrobić osłony.

7. Gleba na grządki podwyższone

W ten sam sposób użyj opadłych liści do wypełnienia grządek podwyższonych. Wiosną zgniłe liście uwolnią ciepło do mieszanki gleby i stworzą optymalne warunki do wzrostu roślin ogrodowych.

W takich zagonach plon dojrzewa szybciej.

8. Nawóz do trawnika

Przy suchej pogodzie chodź po trawniku z kosiarką ze zdjętym koszem. Zmiażdżone liście pozwolą trawie „oddychać” i wkrótce wnikną w glebę i poprawią jej strukturę.

Czyszczenie trawnika

Liście przyniosą korzyść Twojemu trawnikowi tylko wtedy, gdy je posiekasz

9. Dom dla jeży

Pozostaw część opadłych liści w pobliżu ogrodzenia, w odległych zakątkach ogrodu, gdzie nie rosną żadne plony ogrodowe, oraz przy pniach drzew. Jeże lubią hibernować w suchych liściach. Pomożesz więc tym uroczym zwierzętom znaleźć wygodne miejsce do zimowego snu.

Jeż w jesiennych liściach

Jeż w ogrodzie to wielka korzyść. Zjada szkodliwe owady, takie jak chrząszcze majowe, włochaty biegaczowate, gąsienice mniszki i ćmy bukszpanowej.

10. Dekoracja domu

Wybierz najpiękniejsze liście o oryginalnym kształcie i kolorze i stwórz z nich ozdobne kompozycje (np. jesienne wianki i bukiety ), które idealnie wpasują się we wnętrze domu. A także jasne liście można wykorzystać podczas wspólnej kreatywności z dziećmi przy tworzeniu ciekawych prac.

Źródło: Miniatura wpisu: freepik.com

Sadzenie sadzonek winogron jesienią: praktyczne porady

Odwrócone ciasto śliwkowe ze śmietaną: 15 minut pracy i pieczenie