Zakrzepy – cichy zabójca. Dowiedz się jak rozpoznać objawy zakrzepicy

Zakrzepy to zdradliwy morderca. Można je skutecznie leczyć, ale rozpoznane bywają za późno, często wtedy, gdy człowiek umiera.

Są naturalną funkcją obronną organizmu, który próbuje wyleczyć uszkodzoną żyłę tworząc skrzep. Kłopot zaczyna sie wtedy, gdy skrzep się odrywa i wędruje po organizmie i może trafić tam, gdzie nie powinien, tworząc zator niebezpieczny, a czesem śmiertelny w skutkach.

Skrzep wędrujący po organizmie nie daje objawów. Ale warto wiedzieć o nim więcej, by uchronić się przed skutkami jakie może wywołać.

Przyczyny powstawania zakrzepów:

– Choroby serca takie jak tachykardia lub bradykardia
– Ciąża oraz okres pierwszych 6 tygodni po porodzie
– Antykoncepcja hormonalna
– Terapia hormonalna zawierająca estrogen
– Długie siedzenie bez ruchu, w szczególności w pozycji założonej nogi na nogę
– Poważne operacje, szczególnie ortopedyczne, po których pacjent pozostaje bez ruchu
– Złamania oraz silne stłuczenia
– Zaburzenia krzepnięcia krwi
– Nowotwory oraz terapia nowotworowa
– Otyłość

Objawy zakrzepów

Zakrzepy pojawiają się w żyłach głębokich, jednak czasami mogą oderwać się od ich ścian i popłynąć do płuc. Oba te przypadki mają różne objawy, o których trzeba wiedzieć.

Zakrzepica żył głębokich (DVT)

DVT zazwyczaj występuje w głębokich żyłach kończyn. Kiedy powstają tam zakrzepy okoliczne tkanki stają się opuchnięte, bolesne i wrażliwe na dotyk, skóra zmienia odcień na czerwony lub niebieskawy. Miejsce na skórze zazwyczaj staje się wyraźnie cieplejsze w dotyku. Bardzo ważne jest, żeby po zauważeniu tych objawów natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Zatorowość płucna (PE)

Objawy towarzyszące zatorom płucnym to nagła duszność, silny ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, kaszel – czasem z krwią.
W przypadku zauważenia podobnych objawów zadzwoń natychmiast po pogotowie.

Diagnoza

Najczęstszym sposobem wykrycia zakrzepów jest USG. Jeśli są istotne przesłanki, a na usg nie udało się odnaleźć zatoru, pacjentowi wykonuje się rezonans magnetyczny. Ponadto bada się D-dimery.

Leczenie

Zależnie od umiejscowienia zakrzpu, leczenie może wymagać interwencji chirurgicznej. Można je także leczyć zastrzykami antykoaguacyjnymi. Często obie metody stosuje się łącznie.

Zapobieganie

Powstawaniu zakrzepów można przeciwdziałać. Wystarczy świadomość przyczyn z jakich powstają i eliminowanie czynników ryzyka. Palenie, otyłość, tryb życia sprzyjający chorobom układu krążenia. Także po przejściu zabiegów należy brać od uwagę ryzyko zakrzepicy.

Nie zapomnij podzielić się artykułem, możesz uratować czyjeś życie!

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu czytelnika z lekarzem. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub stosujesz leki, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem naturalnego leczenia, aby uniknąć interakcji. Odkładając lub przerywając klasyczne zabiegi medyczne, możesz zagrozić swojemu zdrowiu.
Miniatura wpisu: freepik.com/pixabay.com

Leczenie kanałowe przyczyną raka i innych groźnych chorób

Ten sok pomógł już ponad 45 000 osób chorych na raka. Kuracja trwa zaledwie 42 dni!